Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :67545536 Aktif Ziyaretçi :35289 22 Kasım 2019 Cuma
[10:49] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [17:12] Mobilya atölyesinde yangın! -- [16:59] Körpeşler’de yol açma çalışmaları sürüyor! -- [16:48] Onarım ve bakım çalışmaları sürüyor! -- [16:35] Temizlik çalışmaları sürüyor! -- [16:20] Zeka Oyunlarında büyük başarı! -- [16:18] Siz hiç otobüse binen bir Belediye Başkanı gördünüz mü? -- [16:05] Türkiye Kooperatifler Fuarı ziyaretçilerle buluşacak! -- [15:28] İl Özel İdaresi’nin 3 yıllık hizmet çalışmaları açıklandı! -- [15:02] Kaldırım ve yollar onarılıyor! --
Fındıkta alternatif uygulamalar denendi!
Akçakoca Kaymakamlığı ile Ticaret ve Sanayi Odası’nın 27 Şubat 2019 tarihinde düzenlediği “Akçakoca Fındık Verimliliğini Artırma Çalıştayı”nda belirlenen iş paketlerinden biri, Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri ve gönüllü bir bahçe sahibinin özverili çalışmaları sonucunda hayata geçirildi.
5.07.2019 - 18:01:40  Haberi Yazd?r

 

   Akçakoca Kaymakamlığı ile Ticaret ve Sanayi Odası’nın 27 Şubat 2019 tarihinde düzenlediği “Akçakoca Fındık Verimliliğini Artırma Çalıştayı”nda belirlenen iş paketlerinden biri, Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri ve gönüllü bir bahçe sahibinin özverili çalışmaları sonucunda hayata geçirildi.

   Çalıştayın sonuç raporunda yer alan iş paketlerinden “Fındıkta Verimliliği Artırma” amacı ile “Fındıkta Zararlı ve Hastalıklarla Mücadele” kapsamında, Düzce yöresinde sık görülen ‘Fındıkta Külleme Hastalığı’ ile mücadelede alternatif uygulamalar denendi.

   Elde edilen sonuçların izlenmesi ve üreticilerle paylaşılması amacıyla Akçakoca Beyören Köyünde düzenlenen etkinliğe, Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk, Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nazım Pazvant ve ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri,  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Cemil Uzun, Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Emine Aydın, Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmet Yıldırım, Arş. Gör. İbrahim Ciner, projede görev alan Bitki Koruma Bölümü lisans öğrencileri, Düzce Üniversitesi’nin iş birliği protokolü imzalamış olduğu BalSu ve ProGıda temsilcileri,  özel sektör, örnek bahçenin sahibi Yücel Çelik ve fındık üreticileri katıldı.

   Prof. Dr. İsmet Yıldırım yaptığı konuşmada, hastalıklarla mücadele konusunda bahçe bakımının çok önemli rol oynadığına değinerek zamanında alınan filizler, kurallara uygun budama, yeterli güneş ve havalandırma sayesinde külleme hastalığı ile mücadelede başarı sağlanabileceğini vurguladı.

   Etkinlik, Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz ve Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk’ün açılış konuşmalarının ardından uygulama yapılan örnek bahçede incelemeler yapılarak devam etti. Bahçede yapılan incelemelerde katılımcılardan uygulama yapılan fındık ocaklarında puanlamalar yaparak uygulamanın verimliliğini bizzat kendilerinin gözlenmesi sağlandı.

   Yapılan örnek bahçe uygulama ziyareti, fındık üreticisi ile Düzce Üniversitesi akademisyenlerinin bire bir görüşme fırsatı yakalamalarına da olanak sağladı. Bu sayede üreticiler sadece külleme hastalığı değil, aynı zamanda Amerikan Beyaz Kelebeği ve fındık üretimi sırasında karşılaştıkları diğer problemlerin çözüm yollarını da doğrudan Fakülte Dekanı ve öğretim üyelerinden öğrenme fırsatı yakaladılar.

   Düzce Üniversitesi öğretim üyeleri, bu etkinlik öncesinde de fındık tarımını olumsuz etkileyen hastalıklarla mücadele konusunda konferans vermişti. Akçakoca 17. Uluslararası Kültür, Turizm ve Fındık Festivali kapsamında Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. İsmet Yıldırım ve Doç. Dr. Salih Karabörklü “Fındık Tarımında Önemli Hastalıklar ve Zararlılar ile Mücadele Yöntemleri” konulu sunum gerçekleştirdiler.

   Bu yıl fındıkta yüksek rekolte beklendiğini ifade eden Prof. Dr. İsmet Yıldırım, fındıkta külleme hastalığının bir yıl önce yoğun olarak görülmemesine karşın, bu yıl yağışlı giden iklim koşullarının etkisiyle hastalığın şiddetli seyrettiğine ve rekolteyi tehdit ettiğine dikkat çekti.

   Hastalıkla mücadelenin sonbaharda yere dökülen hastalığın üreme yapısı olan kasmotesyumları taşıyan yaprakların bahçeden uzaklaştırılması veya üzerlerine üre gübreli su püskürtülerek hızla toprakta parçalanmalarının sağlanmasıyla başladığını belirten Prof. Dr. Yıldırım, ocaklardaki dip sürgünlerinin temizlenmesi ve dal sayısının azaltılmasının çok önemli olduğunu dile getirdi.

   Fındıkta zararlılar ve mücadeleleri konusunda önemli çalışmalar yapan Düzce Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Salih Karabörklü ise fındıkta zarar oluşturan önemli böcek türlerinden Amerikan Beyaz Kelebeği Hyphantria cunea, Mayıs Böceği Melolontha melolontha ve Fındık Yaprak Bitleri Myzocallis coryli ve Corylobium avellanae hakkında çiftçilere önemli bilgiler verdi.

   Son yıllarda Düzce ve civarında fındık başta olmak üzere birçok kültür bitkisinde, park ve bahçelerde önemli sorunlar oluşturan Amerikan Beyaz Kelebeği başta olmak üzere çiftçilere bu zararlıların önemi, çıkış dönemleri, biyolojileri, morfolojik özellikleri ve zararlılarla mücadele konularında önemli bilgiler sunan Doç. Dr. Karabörklü, dikkat edilmesi gereken hususları da hatırlattı.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
Siz hiç otobüse binen bir Belediye Başka
 
  Ayşegül Şenol Can
SINIRLARI AŞMAK
 
  Ulviye Dikmen
BİRLİKTE BİR YAŞAM MÜMKÜN!
 
  Telat Çelik
BİT PAZARI!
 
  Peri Meram Arbak
Işıtan Gündüz’ün Ardından
 
  Hümeyra Yılmaz
VİCDAN ENGELİ
 
  Cemil Acar
DÜZCE ULAŞIM MASTER PLANI
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
KANAYAN YARA ‘DÜZCESPOR’
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Siz hiç otobüse binen bir Belediye Başkanı gördünüz mü? " Yazısına...
 Abdullah Kurt
 Böyle biri vardı. rahmetli süleyman kuyumcu. 19 yıl belediye başkanlığı yaptı. buna 80 ihtilali dahil.
  " Siz hiç otobüse binen bir Belediye Başkanı gördünüz mü? " Yazısına...
 Betül İlhan Kaltu
 Sayın Maradit Düzce de böyle bir başkan görebileceğinize inanıyor musunuz? Hiç sanmıyorum.
  " Siz hiç otobüse binen bir Belediye Başkanı gördünüz mü? " Yazısına...
 Zeynoğlu Ender
  ben cumayeri bld başkanını davet ettim hanımı ve çocukları ile bi akşam üstü düzceden cumayerine yolculuk yapsin diye. bakalım duyacak mı :)
  " Siz hiç otobüse binen bir Belediye Başkanı gördünüz mü? " Yazısına...
 Mustafa Kocatürk
 Kimse kimseye birşey yapmaz. ismail bayram da düzce de belediye başkanlığı yaptı. halkın içinde geziyordu. en azından yanlışları yerinde görürsünüz. 10 tane danışmana da gerek yok.
  " Siz hiç otobüse binen bir Belediye Başkanı gördünüz mü? " Yazısına...
 Münevver Akdemir
 Sağlam Bu yazilanlar seçim öncesi göstermelik kamera karşısında onar dakikalık çekimler şeklinde yapılıyor..
  " Siz hiç otobüse binen bir Belediye Başkanı gördünüz mü? " Yazısına...
 Gönül A.
 Hadi başkanımız bir ilk yapsın , günün herhangi bir saatinde 33 nolu otobúse binip kalıcı konutlara yolculuk yapsın..
  " Siz hiç otobüse binen bir Belediye Başkanı gördünüz mü? " Yazısına...
 Nuri Çetin
 Fatih bey... Bunları yapmadan önce şunları da yapması lazım... 23 nisan.29 Ekim.30 Ağustos ve 10 Kasım gibi milli günlere iştirak edilmesi... Spor Barış ve kardeşlik.tir mesajı gereği.50 yıllık mazisi olan bir kulübün stadyumdaki maçlarına iştirak edilmesi.. Hiç olmazsa Düzce'ye mal olmuş hizmet etmiş vatandaşların takdir ve beğenisini kazanmış önemli şahsiyetlerin cenazelerine iştirak edilmesi... Randevu defterinde adı yazılı her vatandaşla, bu önemli bu önemsiz demeden görüşmesi.. Sevgili Ömer Küçük için söylenen bir deyim vardı... Düzce'nin evladı. Düzce'nin çocuğu.. böyle tanıtım yapılıyordu... Evet.... yerden göğe kadar haklıymışlar... Bunları yapmak için DÜZCE'nin çocuğu DÜZCE'nin evladı olmak lazım... Hepsi bu bence...!!!!
  " Siz hiç otobüse binen bir Belediye Başkanı gördünüz mü? " Yazısına...
 Sevda
 sadece, kalıcı, Düzce arasında ki otobüslere binse, görür anyayı, konyayı :)
  " Siz hiç otobüse binen bir Belediye Başkanı gördünüz mü? " Yazısına...
 naciye
 ne güzel duygularımıza tercüman olmuşşunuz
  " İSİMLER DE ŞEHRİN HAFIZASIDIR " Yazısına...
 Neriman
  İnsan olup da depremi yaşayan unutmaz, ve fakat derdi para olan unutur, üç kat yetmedi 4+5 kat binalar, kimsede çıt yok
Doğa Koleji Bilim ve Teknoloji müzesinde! Doğa Koleji Bilim ve Teknoloji müzesinde!
  SOKAK RÖPORTAJI... Keşke Düzce'de olsa dediğiniz bir şey söyleyin
  Seyir halindeki halk otobüsü yandı!
  VATANDAŞ ŞİKAYETÇİ! 'Kaldırımları biz yıkadık'
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Kazada yaralanan 2 kişi hayatını kaybetti!
  İkinci taksit için son tarih 29 Kasım Cuma!
  MECLİSTEN ŞOK HABER!.. Sudan ulaşıma kadar her şeye zam geliyor!
  ‘Güvenli internet güvenli eğitim’ konferansı!
  Kabak ve Kestane Şenliği tarihi belirlendi!
  Özlü, hayalindeki Düzce'yi Aydın Maradit'e anlattı!
  Düzce'de eğlenmek için ne yaparsınız?
  Global Girişimcilik Haftasını kutladı!
  BELEDİYENİN BORÇLARINI DÜZCELİLER Mİ ÖDEYECEK?
  Doğa Koleji Bilim ve Teknoloji müzesinde!
  2 DAKİKADA BUGÜN
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Üniversiteye ödül!
  Keşir, bütçe komisyonunda konuştu: Çiftçilerin borçları ertelenmeli!
  ÇAKAR; ‘Meclis Üyeleri Başkana biat seçmeyi seçtiler’
  Vatandaş belediye zamlarına ne diyor?
  16.11.2019 - SOKAK RÖPORTAJI... Keşke Düzce'de olsa dediğiniz bir şey söyleyin
  19.11.2019 - Özlü, hayalindeki Düzce'yi Aydın Maradit'e anlattı!
  21.11.2019 - Siz hiç otobüse binen bir Belediye Başkanı gördünüz mü?
  19.11.2019 - MECLİSTEN ŞOK HABER!.. Sudan ulaşıma kadar her şeye zam geliyor!
  15.11.2019 - Zabıtadan bu kez müzik yapan öğrencilere müdahale..
  19.11.2019 - BELEDİYENİN BORÇLARINI DÜZCELİLER Mİ ÖDEYECEK?
  15.11.2019 - İşte Kalıcı Konutlar’ın yeni ismi!
  18.11.2019 - VATANDAŞ ŞİKAYETÇİ! 'Kaldırımları biz yıkadık'
  15.11.2019 - Gençlerin müzik yapması NEDEN RAHATSIZ EDİYOR?
  20.11.2019 - İSİMLER DE ŞEHRİN HAFIZASIDIR