Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :67774755 Aktif Ziyaretçi :1176 6 Aralık 2019 Cuma
[18:53] 2 DAKİKADA BUGÜN -- [18:45] Polisten uyuşturucu operasyonu! -- [18:38] HIV/AIDS farkındalığı için etkinlik! -- [18:30] Genel Sekreter Meclis Toplantısında! -- [18:20] 4 yeni araç alınacak! -- [18:14] Çalışanlara hijyen eğitimi! -- [18:08] Ak Gençlerden Türk Kahvesi ikramı! -- [18:00] Kadın Hakları Gününü kutladılar! -- [17:31] Birincilik ödülü Düzce Üniversitesi’nin! -- [17:17] Travel İzmir’de Düzce’ye büyük ilgi! --
KESKİN; ‘Sorunları ortak akılla çözmek gerek!’
AK Parti Düzce eski İl Başkanı Hikmet Keskin, “Problemleri, ortak akılla, kucaklaşarak, kardeşlik duygularını ve Düzcelilik ruhunu ön plana çıkararak çözmemiz gerekiyor” dedi.
12.07.2019 - 15:10:20  Haberi Yazd?r

 

(RÖPORTAJ: Barış ZENGİN)

   AK Parti eski İl Başkanı Hikmet Keskin, istifasının ardından geçen süreci, teşkilatını, muhalefeti, Düzce’nin durumunu ve siyasete bakışını dobra dobra paylaştı.

   Keskin’in ilk olarak 24 Haziran seçimleri ve istifa sürecini değerlendirdiği açıklamalarıyla sizleri baş başa bırakıyoruz;

   “Dört yıl boyunca görev yaptık. Bu sürede dört seçim, altı büyük kongre yaptık, üç genel başkan değişimi yaşadık, iki kez il kongresi yaptık, bir hain FETÖ darbe girişimi yaşadık. Bir Belediye Başkanlığı değişimi yaşadık. Yani görev sürecimizde hızlandırılmış kurs gibi bir dönem yaşadık.

   Bu süreçte AK Parti en zor dönemini yaşadı. Ben ve yönetimim de bu dönemde başarılı bir süreç geçirdik. 7 Haziran seçimlerinde %61 oy alma başarısını gösteren bir teşkilat olduk. Yine Kasım seçimlerinde %71 oy alarak il altı il arasında olduk. Aynı şekilde referandumda %71 oy aldık. Son 24 Haziran seçimlerinde de malumunuz %54 küsur oy ile başarılı bir dönem geçirdik.

24 HAZİRAN YENİ BİR SÜRECİN BAŞLANGICI

   Tabi ki her seçimin kendine has özellikleri vardır. 24 Haziran seçimleri Türkiye’de artık yeni bir sürecin başladığını gösterdi. Sadece Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, ismini zikrederek, resmini duvara asarak, liderliğini kullanarak bu süreci götüremeyeceğimizi ifade eden il başkanlarından ve siyasetçilerden biriydim. İl başkanlığı dönemimizde teşkilatımızın her kademesiyle yaptığımız toplantılarda bunu ifade ediyordum. Geldiğimiz noktada teşkilatların zaman zaman uyarılması gerektiğini Sayın Cumhurbaşkanımıza gerekli toplantılarda ifade etmişimdir.

İNSANLARIN ÖNCELİKLERİNİ BELİRLEMELİYİZ

   Bizim teşkilatlarımızdaki en büyük eksikliklerden bir tanesi, Sayın Cumhurbaşkanımız adına siyaset yapma anlayışı. Yani biz dilimizden ve kendi özel hukuklarımızdan vazgeçip, 2002 dönemi ve öncesindeki siyasetimizde olduğu gibi insanların önceliklerini yeniden belirlememiz gerekiyor.

ÖZELEŞTİRİ YAPMAMIZ GEREK

   24 Haziran seçimlerinde yaptığımız hatayı biz 7 Haziran’da da yaptık. Aslında biraz özeleştiri yapmamız, onun ötesinde de yeniden nasıl toparlanabileceğimizi aynı şekilde bu yolda eskisi gibi nasıl güçlü olabileceğimizi kendimiz belirlememiz gerekiyor.

KİBİR, ENANİYET, KİŞİSEL ÇIKAR

   Teşkilatlarda ve yaptığımız çalışmalarda kibir, enaniyet, kişisel çıkarları bir kenara bırakıp, çalışmaları topluma mal etmemiz gerekiyor. Toplumun bütünü ve tamamına bunları yansıtmamız gerekiyor. Yapmayan arkadaşlarımız, dostlarımız, siyasetçilerimiz varsa da bunları teşkilatlarımızdan uzaklaştırmamız ve AK Parti’ye gerçekten gönül vermiş arkadaşlarımızın ciddi çalışmalar yapması gerekiyor.

İSTİŞARE KÜLTÜRÜ GELİŞTİRDİK

   24 Haziran seçimlerinde biz bunu başaramadık. Bu bir özeleştiridir. Bunun çeşitli nedenleri vardı. Belki aday adaylarımız arasından çıkan adaylarımızla ilgili tepkiler, belki bizimle alakalı bazı sıkıntılar olabilir.

   Ama biz kamuoyu ve siz basının da şahit olduğu gibi teşkilatlarımızla birlik beraberliği, teşkilatlarımızla Düzce’nin menfaatlerini üst seviyeye çıkartarak bütün siyasi partilerle bir araya gelmeler gibi önemli süreçleri başlatmış olduk. Biz bütün büyük işleri hep birlikte yaptık. En azından istişare kültürü geliştirdik. Güzel bir ortam oluşturmuştuk. İktidar partisi il başkanı olarak muhalefetteki bütün siyasi parti il başkanlarıyla ayda bir, olmasa 2-3 ayda bir oturup istişare ediyorduk.

DÜZCELİLİK RUHU

   Bugün bunun devam etmiyor olması beni üzüyor. Şu anda ben öyle bir ortam göremedim. Bu çok yanlış. Çok büyük olmamakla birlikte elbet problemlerimiz var. Bu problemleri ortak akılla, kucaklaşarak, kardeşlik duygularını ve Düzcelilik ruhunu ön plana çıkararak çözmemiz gerekiyor.

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE AK PARTİ TEŞKİLATLARI

BİR BÜTÜN OLAMAMIŞTIR

   Buna ön ayak olması gereken AK Parti İl Başkanımız, teşkilatımız ve milletvekillerimiz ve belediye Başkanımız Faruk Bey. Tabi kendileri daha iyi bilirler ama bunun yapılması ve Düzcelilik ruhuyla hareket edilmesi gerekiyor.

   En azından ben dört yıl boyunca bunun olması için gayret gösterdim. Bunun da bedellerini şu anda ödüyoruz. Önemli değil, her zaman öderiz ancak şunu ifade etmek isterim ki; 24 Haziran seçimlerinde AK Parti teşkilatları bir bütün olamamıştır. O günlerde de bunu, şu anki belediye başkanımız Faruk Bey’e ve milletvekili adaylarımıza çeşitli toplantılarda ifade etmeme rağmen maalesef sonuç kaçınılmaz oldu ve biz bir milletvekilliğini MHP’ye kaptırdık.

SEN-BEN KAVGASI VE

SENİN-BENİM ADAMIM

   Siyasi parti mantığıyla düşünüldüğü zaman bu kayıp bize yakışmadı. Maalesef teşkilatlarımızın içindeki sen-ben kavgası bunlara ön ayak olmuştur diye düşünüyorum. Önemli olan dava zihniyetidir, senin-benim adamım konusu değildir. Bu mantaliteyi kaybettiğimizi görüyoruz. AK Parti büyük bir kimliktir. Kurumsallaşmış bir zihniyettir. Bunları atlatabilecek güçtedir. 24 Haziran’ın değerlendirmesi kısaca bu.

MAHKEME KADIYA MÜLK DEĞİLDİR

   31 Mart seçimleri neleri değiştirdi?

   Biz dört yıl boyunca gayret verdik, mücadele ettik. Ben o süreçte Sayın Cumhurbaşkanımıza istifamı sundum. Önce kabul edilmedi ama en son 27 Aralık’ta ben ayrılmak istediğimi, yeni bir arkadaşın gelip teşkilatı toparlaması gerektiğini, çabamızın ve gayretimizin birleştirmeye yetmediğini söyledim.

   Açıkçası ’Yeni Belediye Başkanımız Faruk Bey’in çalışmak istediği veya daha iyi çalışabileceği arkadaşlarla çalışsın’ diye önlerini açmak istedim. Mahkeme kadıya mülk değildir anlayışını cesaretle gösteren bir il başkanıyım. Bu da bana büyük bir şeref ve onur veriyor.

TEŞKİLATIN BİRLİKTELİĞİ NEDEN YAKALAYAMADIĞINI BİLEMİYORUM?

   Davamızdan ve Türkiye’ye hizmet etme gayretimizden hiçbir şey kaybetmiş değiliz. Siyaset uzun soluklu bir yarıştır. Bundan sonra da o süreci devam ettireceğiz.

   Ama teşkilatın özellikle bu yerel seçimler sürecinde neden o birlikteliği yakalayamadığını bilemiyorum. Şu an teşkilatlarda, milletvekillerimiz ve belediye başkanımızla bence uyumlu bir çalışma ortamı var. En azından kamuoyuna yansıyan bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum.

   AK Parti’nin genel olarak tavrı ve tarzı zaten problemleri içinde çözmektir. Mutlaka fikir ayrılıkları vardır ama bunları çözebilecek kabiliyette arkadaşlar siyaset yapıyorlar diye düşünüyorum.

KOPUKLUK VAR

   Beş aylık süreçte Düzce’yi nasıl görüyorsunuz?

   Yerel seçimlerde ciddi bir oy kaybı yaşadığımız için öncelikle bunun toparlanması gerektiğini düşünüyorum. Teşkilatların birlikte komplike programlar yapması gerektiğini söyleyebilirim.

   Yaşadığımız oy kaybının neden olduğunun araştırılması gerektiğini düşünüyorum. ’Neden bu kadar oyu kaçırdık?’ bunun hesabının önce yerelde teşkilatlarda yapılması, daha sonra da genelde yapılması, bu çalışmanın da genel merkeze iletilmesi, genel merkezin de kaçınılmaz olarak önlem alması gerekiyor. 

   İller, ilçeler, beldeler, genel merkez üst yönetimi bu konularda ortaklaşa çalışmalar yaparlar. Benim gördüğüm bir kopukluk var. Bu kopukluğun acilen Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde giderilmesi gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da zaten bu konuda çalışmalar yapacağını defaatle ifade ediyor.

İNSANLARIN ÖNCELİKLERİ ARTIK DEĞİŞTİ

   Her zaman söylüyoruz insanlara dokunmadan sadece hizmet yapmak, oy almak anlamına gelmiyor. Biz 17 yılda 80-90 yılda yapılamayanları yapmış bir partinin mensuplarıyız. Bunu da gururla bir madalya olarak taşıyoruz. Ama insanların öncelikleri artık değişti. Özellikle gençler konusunda onlara ulaşamadığımızı, onların önceliklerinin özellikle tespit edilmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum.

LİYAKAT VE SADAKAT

   Bir de liyakat ve sadakat ölçüsünde değerlendirme yapılması gerekiyor. Sadece sadakatli olmak bazı makamları işgal etme hakkı vermiyor. Bununla ilgili çalışma yapmamız gerekiyor. Bir de gerçekten AK Partili olan ve hizmet eden, AK Partililik ruhunu öne çıkartan insanların teşkilatlarda ve partinin üst kademelerinde olması gerektiğini ifade etmek isterim. Eğer bunu yapmazsak önümüzdeki süreçte daha fazla sıkıntılar yaşayabiliriz.

   Yani ’Biz nerede yanlış yaptık?’ sorusunu samimiyetle kendimize sormalıyız. İnşallah bunlar düzelir, toparlanır. Bazen kazanırsınız bazen kaybedersiniz ama muhasebenizi iyi yapmanız gerekiyor. Mesele bundan ibaret.

KAMUOYUNA YANSIYAN CİDDİ BİR ÇALIŞMA GÖRMEDİM

   Vekillerin bir yıllık performansını ve Faruk Özlü’nün başkanlık performansını değerlendirmek gerekirse neler söylersiniz?

   Düzce ölçeğinde il başkanımız, vekillerimiz ve belediye başkanımızla istişare etme durumunda değilim. Ama dışarıdan gördüğüm kadarıyla bizim dönemimizle kıyaslayacak olursak -ki eleştiri adına değil bilmediğim için söylüyorum-, en azından kamuoyuna yansıyan çok ciddi bir çalışma göremedim. Elbetteki çalışma yapıyorlardır. Bunu hem MHP milletvekilimiz, hem bizim milletvekillerimiz, hem bizim belediyelerimiz adına söylüyorum. Yapılmıyorsa da bunun bir sebebi olduğunu düşünüyorum.

   Ekonomik sıkıntıdan dolayı hem belediyelerimizin, hem kamu kurum ve kuruluşlarımızın bütçelerinin kısıtlandığını biliyorum. Doğal olarak bu süreçlerde yatırımlar biraz kısıtlanır. Bunları da önümüzdeki günlerde çözebilecek kabiliyetteler diye düşünüyorum. Çünkü ciddi projeleri vardı.

GÜCÜMÜZ NİSPETİNDE DE SİYASET YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Hikmet Keskin’in ilerleyen süreçte düşüncesi ne? Siyasete devam edecek mi?

   2003 yılından bugüne AK Parti’de siyaset yapıyorum. Bu kimliği de taşımaktan gurur duyuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza bağlılığımız en üst seviyede devam etmektedir. Onunla birlikte siyaset yapmaya da devam edeceğiz. Siyaset yapmaya sadece milletvekilliği, il başkanlığı, belediye başkanlığı yapmak veya teşkilatlarda görev yapmak olarak bakmıyorum. Siyaset hayatın her anlamında bizim içimizde.

   Siyaseti bırakamayız. Siyasetimizi AK Parti davasına hizmet ederek sürdüreceğiz. Birilerinin bize kişisel olarak yaptığı kötülükler veya olumsuzluklar önemli değil. Biz davamıza ve Sayın Cumhurbaşkanımıza birileri bize sırt çevirdi, birileri bize yanlış yaptı veya biz birilerine yanlış yaptık diye bakmıyoruz. Biz dava zihniyetiyle hareket ediyoruz. Sözde dava zihniyetiyle hareket edenlerden değil, gönülden bu işe bağlı olarak devam etmeye çalışıyoruz. Siyaseten verilen her görevi yaptık yapmaya da devam ederiz. Gücümüz nispetinde de siyaset yapmaya devam edeceğiz.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
Siz hiç otobüse binen bir Belediye Başka
 
  Ayşegül Şenol Can
SINIRLARI AŞMAK
 
  Ulviye Dikmen
25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Duruş Günü
 
  Telat Çelik
BİT PAZARI!
 
  Peri Meram Arbak
Işıtan Gündüz’ün Ardından
 
  Hümeyra Yılmaz
VİCDAN ENGELİ
 
  Cemil Acar
DÜZCE ULAŞIM MASTER PLANI
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
KANAYAN YARA ‘DÜZCESPOR’
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Kabak Ve Kestane Şenliği başladı! " Haberine...
 Halime
  İstanbul Maltepe tanıtım günlerinde de görsek keşke Düzcemizi.
  " Düzce'de en çok kızdığınız şey nedir? " Haberine...
 Güner
 20 senedir Düzce’mize ve halkının mutlu edecek bir tek şeyin yapılmamış olması beni ilk önce mali idareye, sonra 20 senedir bunlara oy verenler beni çok kızdırıyor. Sorun bizim sağılı affedersiniz inek gibi gören bir avuç siyasi yalakalar ve onlara inanıp onlara oy veren koyunlar çok ama çok kızdırıyor.
  " Düzce'de en çok kızdığınız şey nedir? " Haberine...
 Mustafa güllü
 Bu ortamda belediye yapması gereken asıl hizmetleri yapsın, işçinin ücretini ödesin, belediyede işler aksamasın yeter. Proje zamanı değil
  " Düzce'de en çok kızdığınız şey nedir? " Haberine...
 Mustafa güllü
 Bu şehirde yıllarca görev yapmış biri olarak gördüğüm kim gelirse gelsin hizmet yapamaz, Düzce halkı kendi çıkarından vazgeçmez, hizmet de ettirmez, şehrin yarısı yıkıldı, nooldu hiç bir değişmedi, ne yollar genişletildi ne de şehrin planı değişmedi, merkezde yığılmaya devam edildi.
  " Düzce'de en çok kızdığınız şey nedir? " Haberine...
 Lutfiye Sert
 Benim anlamadığım 16 yıldır Düzce akp’li iktidar belediye başkanları ile yönetiliyor her gelen başkan bir öncekinin yaptığını beğenmiyor ve yıkıyor sanki başkanlar muhalefet partisinden kendi içlerinde çekişiyorlar ama milletin günahı ne bizim paramız cebimizden çıkıyor el insaf .
  " Düzce'de en çok kızdığınız şey nedir? " Haberine...
 kani mutlu
 Düzce vatandaşının ısrarla hep aynı zihniyeti yönetimin başına getirmeleri ve ondan sonra yapılan her şeyden şikayet etmeleri.
  " Düzce'de en çok kızdığınız şey nedir? " Haberine...
 Serpil Sivrikaya Ceylan
 4 parmak Türkiye’nin hiç bir yerinde yokken burada ne arıyor daha doğrusu nikah salonunda?
  " Düzce'de en çok kızdığınız şey nedir? " Haberine...
 Güner Kaltu
 20 senedir Düzce’mize ve halkının mutlu edecek bir tek şeyin yapılmamış olması beni ilk önce mali idareye, sonra 20 senedir bunlara oy verenler beni çok kızdırıyor.
  " Düzce'de en çok kızdığınız şey nedir? " Haberine...
 Mustafa Ö.
 Birincisi Koçyazı’yı Nusrettin’den ayıran E 5 karayolu diyordum sağolsun bizim siyasilerimiz birde Ticaretin arkasını kapattılar o yolu da ikiye böldüler bunlar Düzce ye hizmet için değil Düzce liye eziyet için göreve gelmişler bu pislikle ömür boyu yaşayacaklar.
  " Düzce'de en çok kızdığınız şey nedir? " Haberine...
 Yasemin Sevinc
 Merkezdeki ara yollar sanki çok geniş yapılmış gibi gidiş geliş yönlü olmuş illa ki araçlar teyet geçecek.
BELMEK 21 branşta eğitim veriyor! BELMEK 21 branşta eğitim veriyor!
  Kar ve sağanak yağış geliyor!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Düzet 4. şubesini Düzce’de açtı!
  Kocaeli 10 araçla desteğe geldi!
  ALDES Petrol açıldı!
  Meteoroloji’den uyarı!
  Safir Koleji'nin kitap fuarına vatandaştan yoğun ilgi!
  Kabak Ve Kestane Şenliği başladı!
  Otomotiv ürünleri fabrikasında yangın!
  ÜNİVERSİTE HASTANESİNE İKİNCİ ANJİYO CİHAZI GELİYOR!
  Özlü Ağa Mahallesinde vatandaşlarla buluştu!
  Üniversite, adaylarını bilgilendiriyor!
  Koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Açık Kapı uygulaması devam ediyor!
  Yılmaz Teknorot’ta incelemede bulundu!
  ÖNCÜ KÜLTÜR EĞİTİM VAKFI BAŞKANI ÖNDER TONYALI'DAN AÇIKLAMA
  Soğutma çalışmaları devam ediyor!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Vizyon Konferanslarının konuğu Dr. Cem Kozlu!
  29.11.2019 - Düzce'de en çok kızdığınız şey nedir?
  29.11.2019 - AKSÖZEN AİLESİNİN ACI GÜNÜ!
  2.12.2019 - Kabak Ve Kestane Şenliği başladı!