Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :65977221 Aktif Ziyaretçi :22302 20 Ağustos 2019 Salı
[10:28] ‘Vira Bismillah’ için geri sayım başladı! -- [10:09] Polis-şüpheli kovalamacası! -- [09:58] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [18:10] 2/B arazilerinde süre uzatıldı! -- [17:45] Öğrenci kayıtları başladı! -- [17:36] Alımlar randevu sistemi ile yapılacak! -- [16:54] Barodan açıklama: ‘Türk demokrasisine darbe vuruldu’ -- [16:28] HOŞVER AİLESİNİN ACI GÜNÜ -- [12:37] TSO’dan hayırlı olsun ziyareti! -- [09:30] ARAMIZDAN AYRILANLAR --
46 yıllık bir ustalık hikâyesi
46 yıllık kuyumcu olan Hüseyin Usta, el işi yaptığı takıları, işinin güzel ve zor yanlarını anlattı. Yeni evlenecek çiftlere ve altın yatırımı yapacak olanlara da uyarılarda bulunan Hüseyin Gel, tüm bunları Gazete burasıdüzce'ye anlattı.
9.08.2019 - 12:27:39  Haberi Yazd?r

   

   46 yıldır Kuyumculuk yapan Hüseyin Gel, Gazete burasıdüzce’ye yaşam hikayesini anlattı. Düzce’de el işi ile takı yapan birkaç kişiden biri olduğunu söylen Hüseyin Gel, yeni makineler çıktıkça el işi ile yapılan takıların azaldığını söyledi. 1973 yılında bu mesleğe İstanbul Kapalı Çarşı’da başladığını anlatan Hüseyin Gel, daha sonra Düzce’ye gelerek kendi dükkanını açtı. Yaptığı takıların kendisi için göz nuru olduğunu da belirtirken, onlara ruhunu ve bedenini vererek yaptığını söyledi. Her işte olduğu gibi bu işinde zor yanları olduğunu, kullandığı aletlerin elinin kanamasına ve yanmasına sebep olduğunu ancak iş bitince kendisiyle gurur duyduğunu söyledi.

   Hüseyin Gel yeni evlenecek çiftler için takı masrafının ne kadar olacağını da söyledi. Sahte altın konusunda da uyarılarda bulundu.

   İşinin ustası olan Hüseyin Gel ile yaptığımız röportaj şu şekilde:

   Mesleğe 1973 yılında İstanbul Kapalı Çarşı’da başladı. Daha sonrasında Düzce’ye gelerek kendi dükkanını açtı. Depremde altınları enkaz altında kaldı ve zor dönemlerden geçti. Hüseyin Gel o yılları şu şekilde anlatıyor:

   “Bu mesleğe 1973 senesinde başladım. O yıldan bu zamana kadar devam ettim. Bu mesleğe ilk İstanbul Kapalı Çarşı’da başladım. O yıllarda 3-4 tane ustanın yanında çalıştım. En son çalıştığım ustanın yanında 12 yıl kaldım. Sonra Düzce’ye geldim ve burada kendi yerimi açtım. Deprem olduğu yıllar çok mağdur olduk. Fiyatlar da uçunca kimse bu işi yapmak istemedi. Altınlarım depremde enkaz altında kaldı. Daha sonra bankadan bir kredi çektim ama o kredi bir daha bizi aydınlığa çıkartamadı. Şimdi tamirat işi de yapıyorum. Yaptığımız tamiratın parasını alamıyorum. Kullandığım malzemeler altın fiyatı artınca alınamaz duruma geldi.”

DÜZCE’DE BU İŞİ YAPAN

ÇOK KİŞİ YOK

   Hüseyin Gel, mesleğini çok severek yaptığını ve el işi ile takı üreten çok az kişi kaldığını söylüyor. Yaptığı takılara ruhunu vererek yaptığını, ancak artık insanların takının değerine değil fiyatına baktığını da belirtti. Bu duruma üzüldüğünü söyleyen Gel, şu cümleleri kurdu: “Şu anda özel siparişler alıyorum. Bir makine kullanmadan el işi ile ürün çıkartıyorum. El işi ile yapıyorum, İstanbul’a götürüyorum ve beğenenlere sunuyorum. Özellikle pırlantada çalışıyorum. Düzce’de bu işi yapan çok kişi yok. Genelde tamirat işi yapıyorlar. Mesleğimi çok severek yapıyorum. Benim eserim olduğu için bedenimi, ruhumu, bütün herşeyimi ona veriyorum. Vatandaş gelip mala bakmadan fiyat sorunca üzülüyorum. Malın yapılış şekline artık önem verilmiyor, ucuzluğuna bakılıyor. Bize eskiden ‘ellerinize sağlık, çok güzel oldu usta’ derlerdi ama şimdi onu diyen göremiyoruz. İnsanlar ucuz ne görürse ona bakıyor. Genelde makine yapımı istiyorlar. El yapımı isteyen yok. Çünkü el yapımı ağır çıkıyor. Biz ellerimizle şekil verdiğimiz için eliniz kanayabilir, kullandığınız aletler elinizi yakabilir ama o sizin artık göz nurunuz oluyor. Ben yaptığım işe emeğimi veriyorum ve saygı görmesini istiyorum. Takan kişi yaptığımız ürünün farkına varır.”

   Pırlanta taşlarının çok pahalı olduğunu, yeni evlenen çiftlerin altın yerine gümüş alyans tercih ettiklerini söyledi. Önceden gümüşe aldırış etmediğini ancak şu anda en çok onun satıldığını da dile getiren Hüseyin Gel, “Artık pırlanta taşları da çok pahalı. Düzgün bir taş almak için 1000 Doları gözden çıkarmak gerekiyor. Buraya gelen insanlar piyasa malı alıp para etmemesi yerine değerli bir şey almak için geliyorlar. Ben yıllardır aynı işi yapıyorum. Verdiğim bir ürünü ben aynı paraya geri alıyorum tabi müşteri satmak isterse. Düzceli değerli bir taş alsın diye uğraşıyorum tek gayem o. Altın artık pahalı olduğu için yeni evlenenler altın alyans yerine gümüş alyans tercih ediyorlar. Altından gümüşe döndü insanlar. Ben önceden pek gümüşe aldırış etmiyordum ama son 10 yıldır gümüş işliyorum. Genelde gümüş siparişi alıyoruz. Bizim kuruluş amacımız altın ve pırlanta üzerineydi ama altın zamlanınca mecbur gümüşe döndük” dedi.

İŞÇİLİK ÖNEMLİ

   Hüseyin Gel, makinede yapılan takılar ile kendi yaptığı takıların farkını anlattı. “Benim elde yaptığım yüzük 12 gram falan gelirken, makinede yapılan yüzük 3 gram geliyor. Makinelerin işçiliği de ucuz oluyor. Vatandaş bu sebeplerden el yapımı ürün tercih etmiyor. Altın her yerde altındır ama işçilik önemli. Geri satarken ne kadar paraya satıyorsun bu önemli. Altını külçe olarak alıyorum. Altının külçesi şu an 257 bin lira.”

YENİ EVLENECEKLERİN TAKI ÜCRETİ 50 BİN TL

   Yeni evlenecek çiftler için ortalama bir takı bütçesi çıkartan Hüseyin Gel, o bütçeyi şöyle belirtti: “Bir altın alyans 1500 ile 2000 lira arasında. Gelin için bütün takılar 200 gram tutuyor. Bunun ücreti de 50 bin TL. Bir Trabzon hasırı bugün 60 bin ile 70 bin arasında değişiyor. Trabzon hasırı alınca bilezik almaya gerek kalmıyor.”

YATIRIM İÇİN KÜLÇE ALTIN

   Altın ile yatırım yapacaklara da seslenirken işlenmiş bir altın yerine külçe altın alınmasını tavsiye ediyor.

   Hüseyin Gel: “Yatırım için altın alınacaksa eğer, külçe altın alınmalıdır. Bilezik alıp da işçilik parası kaybetmeyin. Külçe altını istediğiniz gramda satıyoruz. Biz altını silindir ile çektiriyoruz, 100 Liran varsa kesip o kadarlık bile verebiliyoruz. Yatırım için kesinlikle külçe altın alınması gerekiyor. İşçilikli mal alınmaması gerekiyor yatırım için. Yüzük, küpe, bilezik bunlar hep işçilikli maldır. Bunları satarken belli bir yüzde kaybolur.”

ALTIN ESKİ TARİHLİ DİYE

DEĞERİ DÜŞMEZ

   Yeni yıla girerken işçilik oyunlarının oynandığını, vatandaşların ise bu konuya dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Hüseyin Gel, bu durumu şu şekilde anlattı: “Yeni yıla girerken çok işçilik oyunları oynanır. Yeni yıla girdikten sonra altın alınmasını tavsiye ediyoruz. İlla yeni yılın tarihi yazsın diye yılbaşından önce alınmasına gerek yok. Yılbaşından önce olduğu zaman gelecek yılın altınını satmak için işçilik oyunları oynanıyor. 10 bin liraya alacağınız bir altın o zamanlarda 30 bin liraya çıkıyor. Yılbaşı geçtikten sonra 30 bin liraya sattığı işçilik 10 bin liraya düşüyor. Altının üzerinde tarih yazar. Bu önemli değildir. Altın eski tarihli diye değeri düşmez. Altını koyarsın teraziye gramına göre alırsın.”

SAHTE ALTINA DİKKAT!

   Sahte altına karşı da uyarılarda bulunan Hüseyin Gel: “Altın alırken kuyumcudan alınmasını tavsiye ederim. Komşunuzdan ya da yakınınızdan kesinlikle alışveriş yapılmamalı. Sahte altın artık çok arttı. Bir çeyrek altın kulpuyla birlikte 1.80 santim gelir eğer 1,20 falan gelirse almayın. Sahtesini beş santim kadar eksik yapıyorlar. Aynısını yaparlarsa yasalarca yasak. Ama adam diyor ki bu beş santim az, aynısı değil. O zaman buna bir cezai işlem de uygulanamıyor. Sahte altınla kandırılmamak için mutlaka tanıdık kuyumcuya gidilsin” dedi.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
MAL DA BİZİM, CAN DA BİZİM!
 
  Ayşegül Şenol Can
AFETLERLE MÜCADELE
 
  Ulviye Dikmen
DOSTA VEDA...
 
  Telat Çelik
KÖMÜRÜN KARASI
 
  Peri Meram Arbak
Işıtan Gündüz’ün Ardından
 
  Hümeyra Yılmaz
Hastaneye 112 çağırmak!
 
  Cemil Acar
Nazmi Çiloğlu ve Necmi Hoşver
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
Birşeyler oluyor ama çözemedim!
 
  Aysel Dural
20 KURUŞ DEYİP GEÇME!
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
İyi Gelecek, İyi Bir Stajla Başlar
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Barodan açıklama: ‘Türk demokrasisine darbe vuruldu’ " Haberine...
 ulviye dikmen
 bu çok duyarlı güzel yazınız için demokrasi adına teşekkür ederim sevgiler
  " Depremin yıldönümünde Özlü'den önemli mesaj: Yatay şehirleşmeye önem veriyoruz! " Haberine...
 şükrü toros
 depremden sonra 3 kat imar iznini 4 kata ben çıkardım, şimdi 5 kata da siz çıkarırsınız, böylece yatay mimariye geçmiş olursunuz. ah düzcem ah
  " Işıtan Gündüz’ün Ardından " Yazısına...
 Ayşegül Senol can
 Sevgili peri ısıtan bey 'in ardından yazılacak çok duyarlı ve güzel bir yazı anılarda yasasin
  " MAL DA BİZİM, CAN DA BİZİM! " Yazısına...
 Nizametti ulaş
 https://yesilgazete.org/blog/2019/08/10/7den-70e-sele-tepesinde-bir-kasaba/
  " Düzce esnafı BiTTi BiTiYOR! " Haberine...
 Düzceli..
  Maalesef Türkiye bu sazan sarmalı tezgâhına düşmüş bulunuyor. Alıntı.. Sazan Sarmalı Osman Başıbüyük, Sun Savunma Net, 09 Mart 2019 Hükümet, maaşları ödeyebilmek için küresel piyasalardan borçlanmak zorunda. Üretimi artıracak yönde tedbirler almaya kalkışırsa 1 kuruş para vermezler. İşte çeşitli baskı araçları kullanılarak bir ülkeyi üretimi artıracak tedbirler almaktan alıkoyarken, ithalata yönlendirmeye, bunun bir sonucu olarak fiyat kontrolü rejiminin doğmasına neden olmaya, bu süreçte borç vermeye devam ederek krizi daha da derinleştirmelye ve sonunda hedef ülkeyi iç ve dış politikada kendi kararlarını alamaz hale getirerek esir alma utezgâhına SAZAN SARMALI deniyor..
  " Düzce esnafı BiTTi BiTiYOR! " Haberine...
 Düzceli..
 Bir alıntı ile katıla yım.R. Serdar oğlu.. Yıllardır yazıyoruz, söylüyoruz; “Krizi çıkaran borçtur. Bu kadar borç aldınız, borçla ÜRETİM DEĞERİ olmayan inşaatlar yaptınız. Bu borcu çeviremezsiniz, batarız” dedik.     Her aklı başında yönetici, ekonomist bunu söyledi ama siz dinlemediniz. Üstelik sizi uyaranları muhalif diye hapse attırdınız.” Şimdi sizi uyardığımız noktaya geldiniz.     Yok faiz lobisi imiş, yok dolar lobisi imiş, yok Trump imiş! Suçu başkalarına atıp kurtulma çabasındasınız. Bu dediklerinizde haklı olsanız bile iktidar tek başınıza sizsiniz, engel olsaydınız!     Bu sebepten; Yaşadığımız ekonomik ve siyasal krizin TEK SORUMLUSU ERDOĞAN’DIR… Devlet yönetiminde YETKİ kimde ise SORUMLULUK da ondadır.
  " Düzce esnafı BiTTi BiTiYOR! " Haberine...
 Düzceli..
 Deman ile ya.. Bakan parametreler süper dedi..Devamında bak ne dedi...Bakandan Dolar ile ilgili açıklama..   Ekonomik parametrelerimizi normalleştirebilme yönünde planktonlaştırabilip patikadan aşşağı saldığımızda konvansiyonel değerler doğrultusunda aslında gaye Kendi t stabil bir paradigma çizdiğimizi söyleyebiliriz,panik yapmayın..
  " DOSTA VEDA... " Yazısına...
 Kaan Arslanoğlu
 Teşekkürler Sevgili Ulviye Dikmen'e.. Işıtan Gündüz için yazdığı bu güzel yazı için. Saygılarla..
  " MAL DA BİZİM, CAN DA BİZİM! " Yazısına...
 Abdullah Steş
 İstanbul caddesinde çift sıra park yapılıyor,polisler büyük caminin önünde,zabıtalar spor dokağın başında muhabbet ediyorlar,başka söze gerek varmı.
  " Işıtan Gündüz’ün Ardından " Yazısına...
 memduh
 Kimse tek başına hayallerninin ötesine geçemez"! 68'den 78'e evriyen sıçramaların ktanatlanması için, soluğu diyeliktiğin zenginlik pınarı bir 'sınıf Dilmi'nin atexşli hecelerindrenm üreyecek kelimelerlme kanatlanalım"!
Gülden Mutlu Akçakocalı sevenleriyle buluştu! Gülden Mutlu Akçakocalı sevenleriyle buluştu!
  Grev çadırında bayramlaşma!
  Yeni öğrenciler için kayıtlar başlıyor!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  2/B arazilerinde süre uzatıldı!
  HOŞVER AİLESİNİN ACI GÜNÜ
  Akçakoca’da bir terörist yakalandı!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Afetzedelere kurban eti dağıtımı!
  Tatilcilerin dönüş yolculuğu başladı!
  Onarım ekibi Akınlar Mahallesinde!
  Rafting turları hız kazandı!
  Kayıp kadın eski eşinin evinde bulundu!
  Düzce Barosu, açılış toplantısına katılmayacak!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Ak Parti'nin yıldönümünü kutladılar!
  Valilikten şiddetli yağış uyarısı!
  Traktörün altında kalan sürücü hayatını kaybetti!
  17 Ağustos'u andılar!
  Barodan açıklama: ‘Türk demokrasisine darbe vuruldu’
  Tablet satın alırken dikkat edilmesi gereken ipuçları!
  13.08.2019 - MAL DA BİZİM, CAN DA BİZİM!
  16.08.2019 - Işıtan Gündüz’ün Ardından
  18.08.2019 - Depremin yıldönümünde Özlü'den önemli mesaj: Yatay şehirleşmeye önem veriyoruz!
  19.08.2019 - Barodan açıklama: ‘Türk demokrasisine darbe vuruldu’