Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :67004822 Aktif Ziyaretçi :14625 17 Ekim 2019 Perşembe
[13:12] PROF. ÇAKIR; ‘Şu an konuşurken deprem olabilir!’ -- [12:55] Dilber Ay’ın mezarı mı açılacak? -- [12:21] ‘Yanınızdayız Sayın Cumhurbaşkanım!’ -- [12:11] Esnafa bayrak dağıtacaklar! -- [12:02] ‘ENERJİMİZ YARINLARA’ yoluna Düzce ile devam etti! -- [11:42] Kuaför Ersin’den anlamlı bağış! -- [11:30] Trafik yükü köprü sistemi ile çözülecek! -- [10:54] Emniyetten öğrencilere bilgilendirme! -- [10:40] Çağatay; ‘Kırılma zamanı geldi’ -- [10:31] ‘Radyo yayıncılık eğitimi’ gerçekleştirildi! --
Bu sorulara cevap verin!
46 yıllık bir ustalık hikâyesi
46 yıllık kuyumcu olan Hüseyin Usta, el işi yaptığı takıları, işinin güzel ve zor yanlarını anlattı. Yeni evlenecek çiftlere ve altın yatırımı yapacak olanlara da uyarılarda bulunan Hüseyin Gel, tüm bunları Gazete burasıdüzce'ye anlattı.
9.08.2019 - 12:27:39  Haberi Yazd?r

   

   46 yıldır Kuyumculuk yapan Hüseyin Gel, Gazete burasıdüzce’ye yaşam hikayesini anlattı. Düzce’de el işi ile takı yapan birkaç kişiden biri olduğunu söylen Hüseyin Gel, yeni makineler çıktıkça el işi ile yapılan takıların azaldığını söyledi. 1973 yılında bu mesleğe İstanbul Kapalı Çarşı’da başladığını anlatan Hüseyin Gel, daha sonra Düzce’ye gelerek kendi dükkanını açtı. Yaptığı takıların kendisi için göz nuru olduğunu da belirtirken, onlara ruhunu ve bedenini vererek yaptığını söyledi. Her işte olduğu gibi bu işinde zor yanları olduğunu, kullandığı aletlerin elinin kanamasına ve yanmasına sebep olduğunu ancak iş bitince kendisiyle gurur duyduğunu söyledi.

   Hüseyin Gel yeni evlenecek çiftler için takı masrafının ne kadar olacağını da söyledi. Sahte altın konusunda da uyarılarda bulundu.

   İşinin ustası olan Hüseyin Gel ile yaptığımız röportaj şu şekilde:

   Mesleğe 1973 yılında İstanbul Kapalı Çarşı’da başladı. Daha sonrasında Düzce’ye gelerek kendi dükkanını açtı. Depremde altınları enkaz altında kaldı ve zor dönemlerden geçti. Hüseyin Gel o yılları şu şekilde anlatıyor:

   “Bu mesleğe 1973 senesinde başladım. O yıldan bu zamana kadar devam ettim. Bu mesleğe ilk İstanbul Kapalı Çarşı’da başladım. O yıllarda 3-4 tane ustanın yanında çalıştım. En son çalıştığım ustanın yanında 12 yıl kaldım. Sonra Düzce’ye geldim ve burada kendi yerimi açtım. Deprem olduğu yıllar çok mağdur olduk. Fiyatlar da uçunca kimse bu işi yapmak istemedi. Altınlarım depremde enkaz altında kaldı. Daha sonra bankadan bir kredi çektim ama o kredi bir daha bizi aydınlığa çıkartamadı. Şimdi tamirat işi de yapıyorum. Yaptığımız tamiratın parasını alamıyorum. Kullandığım malzemeler altın fiyatı artınca alınamaz duruma geldi.”

DÜZCE’DE BU İŞİ YAPAN

ÇOK KİŞİ YOK

   Hüseyin Gel, mesleğini çok severek yaptığını ve el işi ile takı üreten çok az kişi kaldığını söylüyor. Yaptığı takılara ruhunu vererek yaptığını, ancak artık insanların takının değerine değil fiyatına baktığını da belirtti. Bu duruma üzüldüğünü söyleyen Gel, şu cümleleri kurdu: “Şu anda özel siparişler alıyorum. Bir makine kullanmadan el işi ile ürün çıkartıyorum. El işi ile yapıyorum, İstanbul’a götürüyorum ve beğenenlere sunuyorum. Özellikle pırlantada çalışıyorum. Düzce’de bu işi yapan çok kişi yok. Genelde tamirat işi yapıyorlar. Mesleğimi çok severek yapıyorum. Benim eserim olduğu için bedenimi, ruhumu, bütün herşeyimi ona veriyorum. Vatandaş gelip mala bakmadan fiyat sorunca üzülüyorum. Malın yapılış şekline artık önem verilmiyor, ucuzluğuna bakılıyor. Bize eskiden ‘ellerinize sağlık, çok güzel oldu usta’ derlerdi ama şimdi onu diyen göremiyoruz. İnsanlar ucuz ne görürse ona bakıyor. Genelde makine yapımı istiyorlar. El yapımı isteyen yok. Çünkü el yapımı ağır çıkıyor. Biz ellerimizle şekil verdiğimiz için eliniz kanayabilir, kullandığınız aletler elinizi yakabilir ama o sizin artık göz nurunuz oluyor. Ben yaptığım işe emeğimi veriyorum ve saygı görmesini istiyorum. Takan kişi yaptığımız ürünün farkına varır.”

   Pırlanta taşlarının çok pahalı olduğunu, yeni evlenen çiftlerin altın yerine gümüş alyans tercih ettiklerini söyledi. Önceden gümüşe aldırış etmediğini ancak şu anda en çok onun satıldığını da dile getiren Hüseyin Gel, “Artık pırlanta taşları da çok pahalı. Düzgün bir taş almak için 1000 Doları gözden çıkarmak gerekiyor. Buraya gelen insanlar piyasa malı alıp para etmemesi yerine değerli bir şey almak için geliyorlar. Ben yıllardır aynı işi yapıyorum. Verdiğim bir ürünü ben aynı paraya geri alıyorum tabi müşteri satmak isterse. Düzceli değerli bir taş alsın diye uğraşıyorum tek gayem o. Altın artık pahalı olduğu için yeni evlenenler altın alyans yerine gümüş alyans tercih ediyorlar. Altından gümüşe döndü insanlar. Ben önceden pek gümüşe aldırış etmiyordum ama son 10 yıldır gümüş işliyorum. Genelde gümüş siparişi alıyoruz. Bizim kuruluş amacımız altın ve pırlanta üzerineydi ama altın zamlanınca mecbur gümüşe döndük” dedi.

İŞÇİLİK ÖNEMLİ

   Hüseyin Gel, makinede yapılan takılar ile kendi yaptığı takıların farkını anlattı. “Benim elde yaptığım yüzük 12 gram falan gelirken, makinede yapılan yüzük 3 gram geliyor. Makinelerin işçiliği de ucuz oluyor. Vatandaş bu sebeplerden el yapımı ürün tercih etmiyor. Altın her yerde altındır ama işçilik önemli. Geri satarken ne kadar paraya satıyorsun bu önemli. Altını külçe olarak alıyorum. Altının külçesi şu an 257 bin lira.”

YENİ EVLENECEKLERİN TAKI ÜCRETİ 50 BİN TL

   Yeni evlenecek çiftler için ortalama bir takı bütçesi çıkartan Hüseyin Gel, o bütçeyi şöyle belirtti: “Bir altın alyans 1500 ile 2000 lira arasında. Gelin için bütün takılar 200 gram tutuyor. Bunun ücreti de 50 bin TL. Bir Trabzon hasırı bugün 60 bin ile 70 bin arasında değişiyor. Trabzon hasırı alınca bilezik almaya gerek kalmıyor.”

YATIRIM İÇİN KÜLÇE ALTIN

   Altın ile yatırım yapacaklara da seslenirken işlenmiş bir altın yerine külçe altın alınmasını tavsiye ediyor.

   Hüseyin Gel: “Yatırım için altın alınacaksa eğer, külçe altın alınmalıdır. Bilezik alıp da işçilik parası kaybetmeyin. Külçe altını istediğiniz gramda satıyoruz. Biz altını silindir ile çektiriyoruz, 100 Liran varsa kesip o kadarlık bile verebiliyoruz. Yatırım için kesinlikle külçe altın alınması gerekiyor. İşçilikli mal alınmaması gerekiyor yatırım için. Yüzük, küpe, bilezik bunlar hep işçilikli maldır. Bunları satarken belli bir yüzde kaybolur.”

ALTIN ESKİ TARİHLİ DİYE

DEĞERİ DÜŞMEZ

   Yeni yıla girerken işçilik oyunlarının oynandığını, vatandaşların ise bu konuya dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Hüseyin Gel, bu durumu şu şekilde anlattı: “Yeni yıla girerken çok işçilik oyunları oynanır. Yeni yıla girdikten sonra altın alınmasını tavsiye ediyoruz. İlla yeni yılın tarihi yazsın diye yılbaşından önce alınmasına gerek yok. Yılbaşından önce olduğu zaman gelecek yılın altınını satmak için işçilik oyunları oynanıyor. 10 bin liraya alacağınız bir altın o zamanlarda 30 bin liraya çıkıyor. Yılbaşı geçtikten sonra 30 bin liraya sattığı işçilik 10 bin liraya düşüyor. Altının üzerinde tarih yazar. Bu önemli değildir. Altın eski tarihli diye değeri düşmez. Altını koyarsın teraziye gramına göre alırsın.”

SAHTE ALTINA DİKKAT!

   Sahte altına karşı da uyarılarda bulunan Hüseyin Gel: “Altın alırken kuyumcudan alınmasını tavsiye ederim. Komşunuzdan ya da yakınınızdan kesinlikle alışveriş yapılmamalı. Sahte altın artık çok arttı. Bir çeyrek altın kulpuyla birlikte 1.80 santim gelir eğer 1,20 falan gelirse almayın. Sahtesini beş santim kadar eksik yapıyorlar. Aynısını yaparlarsa yasalarca yasak. Ama adam diyor ki bu beş santim az, aynısı değil. O zaman buna bir cezai işlem de uygulanamıyor. Sahte altınla kandırılmamak için mutlaka tanıdık kuyumcuya gidilsin” dedi.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
Alın size birkaç öneri!
 
  Ayşegül Şenol Can
Vatandaşı adam yerine koymak!
 
  Ulviye Dikmen
HEİDİ NEDEN ÇIPLAK AYAKLI?
 
  Telat Çelik
KÖTÜLÜK!..
 
  Peri Meram Arbak
Işıtan Gündüz’ün Ardından
 
  Hümeyra Yılmaz
İyiler ayağa kalksın, toplum vicdanı yık
 
  Cemil Acar
NAMIK KEMAL İLKÖĞRETİM OKULU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
Ahde Vefa
 
  Aysel Dural
GERÇEK ENTELEKTÜEL!
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Alın size birkaç öneri! " Yazısına...
 Akdeniz Recai
  Birde o başkanları bu oluşumlara azmettirecek bilgili, aklıselim seçmene vatandaşa ihtiyaç var! Tek başına mücadelenizin her zaman havada kalma riski var! Saygılarımla!
  " Özlü mahalle ziyaretlerini sürdürüyor! " Haberine...
 Sevgi
 Kalıcı konutlardaki mahalleleride ziyaret edeceğinizi umuyoruz.Özellikle otobüs,temizlik,ilaçlama konusunda mağduriyet yaşıyoruz ve çözüm üretmenizi bekliyoruz.
  " Alın size birkaç öneri! " Yazısına...
 Saime Cakmakci
 Gönlünüze sağlık ne güzel düşünmüşsünüz inşallah gerçekleştirirler temenni ediyorum
  " Alın size birkaç öneri! " Yazısına...
 Engin
  Önerileriniz ve eleştirilerinizde yerden göğe kadar haklısınız, sizin ve sizin gibi düşünenlerin sivil toplum örgütlerinde mutlaka ama mutlaka olması gerekiyor başarılar diliyorum kolay gelsin.
  " Alın size birkaç öneri! " Yazısına...
 Faruk
 Bunu yapabilecek kadar ileri görüşlü idareci Düzce Belediyesi yönetiminde var mı?
  " Alın size birkaç öneri! " Yazısına...
 Erman
 Ďüzceliler eskiden beri sizin bu yazdıklarınızı kavrayabilmiş insanları seçmek için bir araya gelemedi, genelde seyirci kaldı. Dolayısıyla da sonuç değişmedi.
  " Bu sorulara cevap verin! " Haberine...
 Muallim
 Milli eğitim müdürünü Düzceye öneren eski meb bakan yardımcısı, buna ön ayak olan da bir vekil.Ortaya koyduğu proje bir öğretmeni merkeze çektirip kitap yazdırmak ve adamın kitaplarını satmak, dahası düzce nin sorunlarına çare olmayacak yığınla trübün projesi.Yarayı bilmediği için merhem de olamaz.
  " Alın size birkaç öneri! " Yazısına...
 Orhan Gün
 sizi takdir ediyorum, okuyorum düzce için çırpınmalarınızı. ama bu düzceden ne köy ne kasaba olur. neresine el atacaksın ki. çarpık kentleşme modern mimariden yoksun binalar daracık yollar. yılan gibi kıvrılan şehrin göbeğinden geçen İstanbul caddesi. kıramadı bu kabuğunu DÜZCE maalesef.
  " NERESİNDEN TUTSANIZ!.. " Yazısına...
 F Sönmez
 Kaleminize sağlık. Yapılacak işlerde rant ve dar çevre görüşü esas alınırsa sonuç budur. Şu ana kadar ''Eskisi gibi olmayacak'' söyleminden öte yeterli anlayış değişikliği yok. 1-Yiyenin, yapanın yanına kar kalmamalı.Milletin parasını hortumlayanlardan hesabı sorulmalı. 2-Öncelikler doğru ele alınmalı. Halkın görüşü sorulmalı. 3-Halk beni seçti. Ben her şeyi yaparım mantığı bırakılmalı. En az elli yıllık bir öngörü olmalı. Halk yönetime katılmalı. Düzce Halkı seçimde eski gidişatı onayladı. Hiç yoksa Sayın Özlü eskisini kabul etmiyor. Bunun yeterli olmadığı görülüyor.
  " NERESİNDEN TUTSANIZ!.. " Yazısına...
 Ertuğrul Şen
 Işıklandırma Uzakdoğuda festivallerde yapılanların aynısı.Düzceye yakışmıyor derhal kaldırılmalı
DÜ kadın çiftçilerle buluştu! DÜ kadın çiftçilerle buluştu!
  VATANDAŞLARDAN YORUM YAĞDI!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Birleşik Metal’de Çelik güven tazeledi!
  Kapalı Pazaryeri çarşamba açılacak!
  ‘Esnafa sahip çıkmıyorlar!!!’
  2 DAKİKADA BUGÜN
  Düzce Tanıtım Filmi
  İlk seramik atölyesi açılıyor!
  Düzce'de bir ilk... Sanat severlerin hizmetine açıldı!
  İkinci üniversiteye yoğun ilgi!
  ‘Haydi, Düzce bayrak as’
  Yanmaz'dan anlamlı ziyaret!
  Raftingcilerden Harekata destek!
  Trafik kazası: 1 yaralı!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Özlü mahalle ziyaretlerini sürdürüyor!
  Özlü; 'Düzce'de ilkleri barındıracak'
  Çocuklar doyasıya eğlenecek!
  Yama çalışmaları devam ediyor!
  11.10.2019 - NERESİNDEN TUTSANIZ!..
  15.10.2019 - Alın size birkaç öneri!
  15.10.2019 - Bu sorulara cevap verin!
  10.10.2019 - Sesinizi çıkarmaya cesaretiniz mi yok?
  10.10.2019 - İstanbul Caddesinde değişim başladı!
  10.10.2019 - CHP'den Özlü'ye soru önergesi!
  11.10.2019 - Özlü mahalle ziyaretlerini sürdürüyor!
  17.10.2019 - Özlü mahalle ziyaretlerini sürdürüyor!