Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :71893114 Aktif Ziyaretçi :6714 14 Temmuz 2020 Salı
[17:45] İKV 58. Genel Kurulu toplantısı tamamlandı! -- [17:22] Emniyetten iki ayrı operasyon! -- [17:20] MEMLEKET İÇİN SESSİZCE VE SABIRLA -- [17:07] Yığılca'da kestane balı hasadı başladı! -- [16:58] Vali Atay’dan Rektör Çakar’a ziyaret! -- [16:40] 15 Temmuz programı belli oldu! -- [15:24] Evde Bakım Hizmetleri çalışmalarını sürdürüyor! -- [14:31] Mezarlıklarda yabani ot temizliği devam ediyor! -- [13:28] DR. BİRSEN OCAKLI VE TOPLU HİSTERİ -- [13:20] Algün --
Algün
‘20 YILDA DERS ÇIKARTMADIK’
Düzce Depremzedeler Derneği Başkanı Ayşegül Şenol Can, 12 Kasım Düzce Depreminin Yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, deprem gerçeğine dikkat çekerek, “20 Yılda ders çıkartmadık” dedi.
12.11.2019 - 16:21:22  Haberi Yazd?r

 

   Düzce Depremzedeler Derneği Başkanı Ayşegül Şenol Can, 12 Kasım Düzce Depreminin Yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, deprem gerçeğine dikkat çekerek, “20 Yılda ders çıkartmadık” dedi.

   Düzce Depremzedeler Derneği Başkanı Ayşegül Şenol Can, Düzce’de yaşanan deprem felaketinin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen, ders alınmadığını söyledi. Düzce’nin deprem kuşağında yer aldığına dikkat çeken Can, afetlere karşı önceden önlem almanın önemine vurgu yaptı.

   Can yaptığı yazılı basın açıklamasında; “Başta 17 Ağustos ve 12 Kasım depremleri olmak üzere tüm depremlerde ve tüm doğal afetlerde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

“DEPREMİN İZLERİ 20 YILDA SİLİNMEDİ…”

   Depremin izlerinin 20 yılda silinmediğinin altını çizen Can; “12 Kasım depremi 1999 yılında 17 Ağustos depreminin ardından çok kısa sonra meydana gelen Düzce başta olmak üzere çevre illerinde etkileyen Düzce / Kaynaşlı merkezli aletsel büyüklüğü 7,2 olan bir depremdir. Bu depremle çok sayıda insanımızı kaybettik, birçok insanımız sakat kaldı, 16 binin üzerinde aile konutsuz kaldı. Sosyal ve ekonomik yaşam felç oldu. Hayatımızın her alanına etkili olan afetle yaşadığımız olumsuzlukları 20 yıldır bertaraf edebilmiş değiliz” diye konuştu.

“KAT ARTIŞI YAŞAMSAL BİR HATADIR”

   Düzce’nin deprem kuşağında yer almasına rağmen binalardaki kat artışının yaşanan deprem felaketinden ders alınmadığının göstergesi olduğunu ifade eden Can, “Yeniden yapılanma dediğimiz imar planlarının elden geçirilmesi ve depremde ayakta kalan yapıların sağlamlaştırılması ve yeni yaşam alanları ile mevcut merkezin birbirine bağlanması konusunda yaşanan sorunlar halen devam etmektedir. Deprem sonrası yapılan imar planları ile mevcut merkezin birçok yerinde kat sayısı iki katla sınırlandırılmış ve konutlaşma alanı olarakta şehrin kalıcı konutlara doğru olan kuzey kısmı işaret edilmişti. Ancak çok kısa zamanda kat sayısı artışları dört kata dayanırken konutlaşma alanı olarak işaret edilen alanların aksine şehrin verimli tarım arazilerinin olduğu güney kısmının konutlaşmaya açılması yaşamsal bir hatadır.” Şeklinde konuştu.

“DEPREMLE BAŞETME SIKINTILARIMIZ DEVAM EDİYOR…”

   “Konuralp bölgesindeki birden bire 15-18 katlı yapıların yükselmesi herkesi hayrete düşürürken bu yapıların yeterli yapı denetimi hizmeti alıp almadığı endişesini yaşamaktayız” diyen Can,  “Yine deprem sonrası ayakta kalan binaların bilimsel verilere uygun sağlamlaştırılıp sağlamlaştırılmadığı halen bilememekteyiz. Yani kötü yapı stoğu ile deprem sonrası baş etme konusunda sıkıntılarımız halen devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

“YAPI DENETİM FİRMALARI YETERİ KADAR DENETLENİYOR MU?”

   Depremin afete dönüşmesinin en önemli nedenlerinin başında gelen yapı denetim görevinin yerine getirilmemesi sorununun halen devam ettiğini kaydeden Can, “1999 depremlerinden sonra getirilen yapı denetim sitemi ile kurulan yapı denetim firmaları batık şirketler haline gelmiştir. Bu firmaların yeterli düzeyde denetlenip denetlenmediği endişemiz devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

   “Belediyenin inşaat ve iskân ruhsatı vermekten gelen yapı denetim görevini yerine getirmeye yeterlikte eleman araç gerecinin olup olmadığına dair endişelerimiz devam etmektedir” diyerek sözlerine devam eden Can, şu uyarılarda bulundu:

“DEPREM BİR DOĞA OLAYIDIR…”

   Deprem bir doğa olayıdır. Biz yaptığımız yanlışlarla depremi afete dönüştürüyoruz. Ancak bu bir kader değildir. Önceden önlem almak yani doğru planlama ve kamusal denetim ile deprem risklerinden kaçınabiliriz.

   Afetlere karşı önceden önlem almak ülkemizin afet güvenliğini yükseltmek, yurttaşları ileride meydana gelecek afetlerin zararlarından korumak; bizi yönetenler açısından siyasal, toplumsal ve anayasal bir sorumluluktur.

   Depremlerden ve diğer bütün doğal ve yapay afetlere karşı etkili önlem alınması yönünde talepler, sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama isteği her yurttaş için temel bir insan hakkıdır.

   Depreme ve diğer doğal afetlerle başa çıkmak için afet sonrası yara sarma politikalarının bir işe yaramadığı anlaşılmış olup artık önceden önlem alma kültürünün yerleştirilmesi gerektiğinin bilincine varmak ve buna uygun doğru işler yapmak zorundayız.

   Ve deprem sonrası yapılanları anlatmak için kullanılan depremin izleri silindi açıklamalarının bir işe yaramadığının aksine önemli olanın bir sonraki depreme hazırlıkla olmak olduğunu anlamak anlatmak zorundayız.”

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
NEREDESİN FAHRİ BEY?
 
  Ayşegül Şenol Can
KAHVALTI HABERLERİ
 
  Ulviye Dikmen
MEMLEKET İÇİN SESSİZCE VE SABIRLA
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
DR. BİRSEN OCAKLI VE TOPLU HİSTERİ
 
  Hümeyra Yılmaz
Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncelleme
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
NASIL BİR BAYRAM?
 
  Tarık Şahin
Virüsler davranışlarımızı kontrol edebil
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " DR. BİRSEN OCAKLI VE TOPLU HİSTERİ " Yazısına...
 Ulviye Dikmen
 arkadaşı selamlıyorum cana mal olmak kolay değil ama kaza bu olabiliyor sokağın güzeline üzüldüm ama Birsene de çok üzüldüm çünkü çok üzüldüğünü anlıyorum bilerek asla yapmayacağını da biliyorum sevgiler size
  " DR. BİRSEN OCAKLI VE TOPLU HİSTERİ " Yazısına...
 Erdoğan Sezgin
 Görüntülerde köpeği görüp görmediği anlaşılmıyor ama yaşamını hayat kurtarmaya adamış birinin bilerek ezdiğini düşünmek vicdansızlık olur. Peri hocam Düzce yoğun tütün ekimi yapılan illerden biri. Gerek insan sağlığı, gerekse toprak verimliliği konusunda Üniversitenin bir çalışması oldumu.
  " DÜZCE VALİLİĞİ " Yazısına...
 kamil turkeli
 sayın telat çelik. sizin gibi herkes düzcede duyarlı olsa düzce gerçekten yaşanabilir mutlu bir kent olurdu düzcenin sorunlarını saysak roman yazardık kardüzü efteni tabiat parkı düzcespora büyük stadyum katı atık merkezi trafik park sorunu gibi yapılması gereken onlarca yüzce sorunu çözmesi gereken idarecileri harekete geçirecek düzce siviltoplum böyle bir irade yokki düzce kalkınsın gelişşin eski bakan eski milletvekili ne katkı vermiş ne verecek muhalefet hangi sorunu dile getirmiş hangisini takip etmiş düzce sahipsiz sadece ben değil benim gibi binlerce kişi düzceyi gerçekten sahipsiz sanıyor umudumuz düzceye sahip çıkacak idarecilerin gelmesi ilan versek ortaya çıkarlar mı hayal düzce işte bu
  " NEREDESİN FAHRİ BEY? " Yazısına...
 ali ihsan çelik
 sayın maradit boşu boşuna aramayın bulamazsınız ben anlatayım sayın fahri çakır akp kurucu il başkanı eski milletvekili eski düzce tso başkanı düzceye hangi yatırımı getirdi kardüz davos olacaktı eftenia otel efteni tabiat parkı olimpiyat hazırlık merkezi katı atık merkezi çevre yolları yarım kalmış yatırımlar düzce spora büyük stadyum söz verilmiş onlarca yatırımı kim takip edecek
  " İlk kazma vuruldu! Millet Bahçesi 300 gün içinde bitecek! " Haberine...
 fatih uçar
 yalnız bu bahçelerin birde milleti olmalı
  " DÜZCE VALİLİĞİ " Yazısına...
 Peri Arbak
 Çabalarınıza sağlık, bilim her zaman yolunu bulur.
  " DÜZCE VALİLİĞİ " Yazısına...
 ulviye dikmen
 tüm yaşayanların hakkını korumak sanırım kabullenmesi en zor bir yaşam hakkı ne diyelim akıl başa gerek sevgiler... Necmi arkadaşa bir kez daha teşekkürler
  " NEREDESİN FAHRİ BEY? " Yazısına...
 Yılmaz uğurlu
 Yazdıklarına aynen katılıyor.Sadece Mehmet keleşe ne olmadıysa fahri çakırada aynısı olur.(isimlerinin baş harflerini bilerek küçük harf koydum.)
  " ‘Herkesin DEVA Partisi’nde yeri olacak’ " Haberine...
 Baturrdeşim
 Değerli kardeşim,insanlık ve yaşadığın toprak için görev yapacaksan yolun açık ve aydınlık olsun.ulkemizin onurlu ve çalışkan siyasetçilere ihtiyacı var temenni ederim ki bu ulvi yürüyüşünde hak,hukuk ve adalet kavramları daima düşüncelerinde olur.hayirlı olsun.
  " NEREDESİN FAHRİ BEY? " Yazısına...
 Sedat
 Milletvekili diye seçilenler ne yazık ki Meclisin kapısından içeri girince herşeyi unutuyorlar...!!!!!!
Koç; ‘Tatil etkin dinlenme dönemidir’ Koç; ‘Tatil etkin dinlenme dönemidir’
  Meteorolojiden uyarı!
  Üretimde Dijital Dönüşüm projesi toplantısı yapıldı!
  Samsunspor teknik direktörü Sağlam, Akçakoca'yı ziyaret etti!
  Mezarlıklar temizleniyor!
  Dinçer, meclis sonrası açıklamalarda bulundu!
  ‘Düzcespor’un hakkının göz ardı edilmesine müsaade etmeyeceğiz’
  ÇAKAR; ‘GÜNCEL KONULARI TAKİP EDİYORUZ’
  8,5 kilogram esrar ele geçirildi!
  Drone ile maske denetimi yapıldı!
  CHP’li Aytuğ Atıcı Düzce’yi ziyaret etti!
  Tokmak; ‘Mideyi zorlayacak gıdalardan uzak durulmalı’
  Sağanağın ardından denizin rengi kahverengiye büründü!
  Vali Atay’dan OSB’ye ziyaret!
  Sınır Ötesi E Ticaret Eğitimi tamamlandı!
  Koyuncu; ‘Düzcespor’un hakları yok sayılamaz’
  İlk kazma vuruldu! Millet Bahçesi 300 gün içinde bitecek!
  1 ölü, 1 yaralı!
  1.248 kök kenevir ve 4.250 gr kubar esrar ele geçirildi!
  Amonyak gazından etkilenenler hastaneye kaldırıldı!
  TFF’ye dava açtılar!
  7.07.2020 - DÜZCE VALİLİĞİ
  13.07.2020 - DR. BİRSEN OCAKLI VE TOPLU HİSTERİ
  12.07.2020 - NEREDESİN FAHRİ BEY?
  10.07.2020 - İlk kazma vuruldu! Millet Bahçesi 300 gün içinde bitecek!