Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :67814177 Aktif Ziyaretçi :10653 8 Aralık 2019 Pazar
[14:45] DAGEM'e çevre illerden büyük ilgi! -- [14:33] Kadına şiddeti önleme stratejileri anlatıldı! -- [14:24] Bahçeşehir öğrencilerinden DÜ'ye ziyaret! -- [12:32] Cemaatle bir bağlantısı var mı? -- [12:08] Sayman da tepkisini dile getirdi! -- [11:11] İyi Parti’den Kent Bilinci önergesi! -- [20:51] Belediye Başkanı olsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu? -- [18:23] Karayolları heyeti Düzce’yi ziyaret etti! -- [18:16] Sosyal medyada tatlı atışma! -- [18:01] Müdür-Muhtar görüşmeleri başladı! --
‘20 YILDA DERS ÇIKARTMADIK’
Düzce Depremzedeler Derneği Başkanı Ayşegül Şenol Can, 12 Kasım Düzce Depreminin Yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, deprem gerçeğine dikkat çekerek, “20 Yılda ders çıkartmadık” dedi.
12.11.2019 - 16:21:22  Haberi Yazd?r

 

   Düzce Depremzedeler Derneği Başkanı Ayşegül Şenol Can, 12 Kasım Düzce Depreminin Yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, deprem gerçeğine dikkat çekerek, “20 Yılda ders çıkartmadık” dedi.

   Düzce Depremzedeler Derneği Başkanı Ayşegül Şenol Can, Düzce’de yaşanan deprem felaketinin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen, ders alınmadığını söyledi. Düzce’nin deprem kuşağında yer aldığına dikkat çeken Can, afetlere karşı önceden önlem almanın önemine vurgu yaptı.

   Can yaptığı yazılı basın açıklamasında; “Başta 17 Ağustos ve 12 Kasım depremleri olmak üzere tüm depremlerde ve tüm doğal afetlerde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

“DEPREMİN İZLERİ 20 YILDA SİLİNMEDİ…”

   Depremin izlerinin 20 yılda silinmediğinin altını çizen Can; “12 Kasım depremi 1999 yılında 17 Ağustos depreminin ardından çok kısa sonra meydana gelen Düzce başta olmak üzere çevre illerinde etkileyen Düzce / Kaynaşlı merkezli aletsel büyüklüğü 7,2 olan bir depremdir. Bu depremle çok sayıda insanımızı kaybettik, birçok insanımız sakat kaldı, 16 binin üzerinde aile konutsuz kaldı. Sosyal ve ekonomik yaşam felç oldu. Hayatımızın her alanına etkili olan afetle yaşadığımız olumsuzlukları 20 yıldır bertaraf edebilmiş değiliz” diye konuştu.

“KAT ARTIŞI YAŞAMSAL BİR HATADIR”

   Düzce’nin deprem kuşağında yer almasına rağmen binalardaki kat artışının yaşanan deprem felaketinden ders alınmadığının göstergesi olduğunu ifade eden Can, “Yeniden yapılanma dediğimiz imar planlarının elden geçirilmesi ve depremde ayakta kalan yapıların sağlamlaştırılması ve yeni yaşam alanları ile mevcut merkezin birbirine bağlanması konusunda yaşanan sorunlar halen devam etmektedir. Deprem sonrası yapılan imar planları ile mevcut merkezin birçok yerinde kat sayısı iki katla sınırlandırılmış ve konutlaşma alanı olarakta şehrin kalıcı konutlara doğru olan kuzey kısmı işaret edilmişti. Ancak çok kısa zamanda kat sayısı artışları dört kata dayanırken konutlaşma alanı olarak işaret edilen alanların aksine şehrin verimli tarım arazilerinin olduğu güney kısmının konutlaşmaya açılması yaşamsal bir hatadır.” Şeklinde konuştu.

“DEPREMLE BAŞETME SIKINTILARIMIZ DEVAM EDİYOR…”

   “Konuralp bölgesindeki birden bire 15-18 katlı yapıların yükselmesi herkesi hayrete düşürürken bu yapıların yeterli yapı denetimi hizmeti alıp almadığı endişesini yaşamaktayız” diyen Can,  “Yine deprem sonrası ayakta kalan binaların bilimsel verilere uygun sağlamlaştırılıp sağlamlaştırılmadığı halen bilememekteyiz. Yani kötü yapı stoğu ile deprem sonrası baş etme konusunda sıkıntılarımız halen devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

“YAPI DENETİM FİRMALARI YETERİ KADAR DENETLENİYOR MU?”

   Depremin afete dönüşmesinin en önemli nedenlerinin başında gelen yapı denetim görevinin yerine getirilmemesi sorununun halen devam ettiğini kaydeden Can, “1999 depremlerinden sonra getirilen yapı denetim sitemi ile kurulan yapı denetim firmaları batık şirketler haline gelmiştir. Bu firmaların yeterli düzeyde denetlenip denetlenmediği endişemiz devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

   “Belediyenin inşaat ve iskân ruhsatı vermekten gelen yapı denetim görevini yerine getirmeye yeterlikte eleman araç gerecinin olup olmadığına dair endişelerimiz devam etmektedir” diyerek sözlerine devam eden Can, şu uyarılarda bulundu:

“DEPREM BİR DOĞA OLAYIDIR…”

   Deprem bir doğa olayıdır. Biz yaptığımız yanlışlarla depremi afete dönüştürüyoruz. Ancak bu bir kader değildir. Önceden önlem almak yani doğru planlama ve kamusal denetim ile deprem risklerinden kaçınabiliriz.

   Afetlere karşı önceden önlem almak ülkemizin afet güvenliğini yükseltmek, yurttaşları ileride meydana gelecek afetlerin zararlarından korumak; bizi yönetenler açısından siyasal, toplumsal ve anayasal bir sorumluluktur.

   Depremlerden ve diğer bütün doğal ve yapay afetlere karşı etkili önlem alınması yönünde talepler, sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama isteği her yurttaş için temel bir insan hakkıdır.

   Depreme ve diğer doğal afetlerle başa çıkmak için afet sonrası yara sarma politikalarının bir işe yaramadığı anlaşılmış olup artık önceden önlem alma kültürünün yerleştirilmesi gerektiğinin bilincine varmak ve buna uygun doğru işler yapmak zorundayız.

   Ve deprem sonrası yapılanları anlatmak için kullanılan depremin izleri silindi açıklamalarının bir işe yaramadığının aksine önemli olanın bir sonraki depreme hazırlıkla olmak olduğunu anlamak anlatmak zorundayız.”

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
Siz hiç otobüse binen bir Belediye Başka
 
  Ayşegül Şenol Can
SINIRLARI AŞMAK
 
  Ulviye Dikmen
25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Duruş Günü
 
  Telat Çelik
BİT PAZARI!
 
  Peri Meram Arbak
Işıtan Gündüz’ün Ardından
 
  Hümeyra Yılmaz
VİCDAN ENGELİ
 
  Cemil Acar
DÜZCE ULAŞIM MASTER PLANI
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
KANAYAN YARA ‘DÜZCESPOR’
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Karayolları heyeti Düzce’yi ziyaret etti! " Haberine...
  Sinan
  Başkanım müdür beye sorar mısınız taşeronların 3 ay birikmiş paralarını ne zaman verecekler bunlar evlerinde ne yiyecekler bunlar Suriyeli değil devletten maaş yardım almıyorlar.
  " ÇEVİR KAZI YANMASIN MI YAPIYOR? " Haberine...
 Gönül
 Affedilemez gereği yapılmalı.
  " ÇEVİR KAZI YANMASIN MI YAPIYOR? " Haberine...
 Nilhan
  Yalaklık insanlığı unutturuyor vicdan insanlık yok olmuş maalesef.
  " Belediye Başkanı olsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu? " Haberine...
 TC Serpil
 Önce ulaşım sorununu çözerdim 15 dk. da bir otobüs fiyatları yarıya indirirdim. Öğrencilere okul saatlerinde ücretsiz ulaşım sağlardım. Yolları düzeltirdim.
  " Belediye Başkanı olsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu? " Haberine...
 Zekiye
  Hemen bir Audi alırdım.
  " Belediye Başkanı olsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu? " Haberine...
 Serap
 Milletin derdi ulaşım kalıcı konutlar mahrumiyet ama bir şey yapacakları yok.
  " BAKALIM ŞİMDİ NE YAPACAKLAR? " Haberine...
 Ruhset
  Böylelerini özellikle niye bulup böyle görevlere getiriyorlar, anlaşılıyor.
  " BAKALIM ŞİMDİ NE YAPACAKLAR? " Haberine...
 Faruk
  Kendisine de aynı şey olsa bakalım ne diyecek.
  " ÇEVİR KAZI YANMASIN MI YAPIYOR? " Haberine...
 Süleyman
  İl Millî Eğitim müdürü adına bir eğitimci olarak utanç duyuyorum. Bu açıklamasını da yeterli bulmuyorum. Çünkü: 1. Bir eğitimci hele hele İl Millî Eğitim müdürlüğü makamını işgal eden bir şahıs konuşmalarında asla yanlış anlaşılmalara yol açacak bir boşluk bırakmaz. 2. Bir eğitimci hele hele İl Millî Eğitim Müdürlüğü makamını işgal eden bir şahıs toplumumuzu derinden sarsan bir konuya konuşmasında yer veriyorsa net ifadelerle bu caniyi lanetler. Bu nedenle İl Millî Eğitim müdürümüz makamını hak etmediğini açıkça göstermiştir. En erdemli hareketi dolduramadığı o makamdan istifa etmek olacaktır.
  " ÇEVİR KAZI YANMASIN MI YAPIYOR? " Haberine...
 Ruhset
  Liyakat işte böyle durumlarda ortaya çıkar. Empati de yok zaten. Çok arayarak bulmuşlar belli ki bir de eğitim işinde görev vermişler, alkışlıyorum onu seçip müdür yapanları.
Sosyal medyada tatlı atışma! Sosyal medyada tatlı atışma!
  Kar ve sağanak yağış geliyor!
  HIV/AIDS farkındalığı için etkinlik!
  Kocaeli 10 araçla desteğe geldi!
  Otomotiv ürünleri fabrikasında yangın!
  BAKALIM ŞİMDİ NE YAPACAKLAR?
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ÇEVİR KAZI YANMASIN MI YAPIYOR?
  Açık Kapı uygulaması devam ediyor!
  ÖNCÜ KÜLTÜR EĞİTİM VAKFI BAŞKANI ÖNDER TONYALI'DAN AÇIKLAMA
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Yılmaz Teknorot’ta incelemede bulundu!
  Soğutma çalışmaları devam ediyor!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  İlçe Başkanlığı görevinden istifa etti!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Vizyon Konferanslarının konuğu Dr. Cem Kozlu!
  Esad hayalini 2 metrekarelik dükkana sığdırdı!
  Formlife şirket kuruluşu gerçekleşti!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Belediye Başkanı olsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu?
  6.12.2019 - ÇEVİR KAZI YANMASIN MI YAPIYOR?
  6.12.2019 - BAKALIM ŞİMDİ NE YAPACAKLAR?
  1.12.2019 - Düzce'de en çok kızdığınız şey nedir?
  7.12.2019 - Belediye Başkanı olsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu?
  2.12.2019 - Kabak Ve Kestane Şenliği başladı!
  6.12.2019 - BELMEK 21 branşta eğitim veriyor!
  7.12.2019 - Karayolları heyeti Düzce’yi ziyaret etti!