Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :72313369 Aktif Ziyaretçi :864 11 Ağustos 2020 Salı
[17:45] Üç plaja mavi bayrak çekildi! -- [17:38] Dernek toplantıları bakanlığın iznine bağlandı! -- [17:18] Yeni ulaşım sisteminde şoförlerin eğitimi başladı! -- [14:56] Özlü ve Keskin’den Gönül Asuk’a tebrik! -- [14:18] AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gönül Asuk oldu! -- [13:47] Er’den Mustafa Kemal Ortaokulu açıklaması! -- [13:14] Denetimler devam ediyor! -- [12:18] Uzmanından diyabetli çocuklara yaz dönemi önerileri! -- [12:07] 6 metre derinliğindeki su deposuna düşen muhtar yaralandı! -- [18:54] Belediyeden sivrisinek operasyonu! --
Algün
Kadın Hakları Gününü kutladılar!
5.12.2019 - 18:00:08  Haberi Yazd?r
 
Ayşe Keşir
 
   Ak Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "1934 yılında Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişi, sadece Türk tarihi açısından değil, dünya kadın hakları tarihi açışından da en önemli gelişmelerdendir.
 
   3 Nisan 1930 yılında belediye seçimlerinde, seçme ve seçilme hakkı ile başlayan bu süreç, 1933 yılında kadınların muhtarlık seçimlerinde seçme ve seçilme hakkına kavuşmasıyla devam etti. 5 Aralık 1934 yılına gelindiğinde ise kadınlar, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde 258 milletvekilinin katıldığı oylama ile  milletvekili seçme ve seçilme hakkını kazandı.
 
   Kadınların karar alma mekanizmalarına katılımı ve siyasi katılımın artması için en önemli fırsat eşitliği aracı kuşkusuz ki eğitimdir. 2002 yılında kadınların üniversitelileşme oranı sadece yüzde 13.5 iken bu oran bugün AK Parti politikalarıyla yüzde 47’ye ulaşmıştır. 2023 yılı hedefimizde yüzde 60’dır. Kadınların başta eğitim ile güçlenmesi arttıkça, karar alma mekanizmalarına katılım oranları da hızla artmaktadır. 
 
   Parlamentodaki kadın oranı 1935’deki yüzde 4 oranını hiçbir zaman aşılamamışken ve hatta bazen yüzde 1’e kadar düşmüşken, günümüzde AK Parti’nin eğitim, temel haklar, kadını güçlendirme politikalarının ve uygulamalarının etkisiyle yüzde 17’ye yükselmiştir.
 
   Köklü bir medeniyete sahip olan bizler, tarihten de aldığımız güç ile kadın erkek hep birlikte geleceğimizi inşa edeceğimize olan inancım tamdır.
 
   Bu vesileyle, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişi’nin 85. yıldönümünü kutluyorum." ifadelerini kullandı.
 
Arzu Çakıcı

   CHP Düzce İl Kadın Kolları Başkanı Arzu Çakıcı 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra 1924 yılında Tevhid-i Tedrisat Kanunu’ nun kabul edilmesiyle eğitim tek sistem altında toplanmış ve kadınlarla erkeklere eğitimde eşit imkanlar sunulmuştur. 1925 yılında Kıyafet Kanunu ve 1926 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanunu ile kadınların yasal statüsü değişmiş, hem aile içinde hem de bir birey olarak eşit haklar tanınmıştır. Kadınlara 1930’da yerel, 1934’de genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Türkiye'de kadınlar 20 Mart 1930'da belediye seçimlerinde seçme hakkı kazandılar. 1933'te Köy Kanunu'nda muhtar seçme ve köy heyetine seçilme hakkı düzenlendi. Milletvekili seçimlerinde seçme ve seçilme hakkına ise 5 Aralık 1934'te yapılan anayasa değişikliğiyle kavuştular. 8 Şubat 1935'de ilk defa meclis seçimlerine katılan Türk kadınları mecliste 18 sandalye elde ettiler. 5 Aralık tarihi, Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.
 
   “Bir milletin medeniyetini ölçmek istiyor musunuz; kadınlarına nasıl muamele edildiğine bakınız."
 
   “Bu millet, esas eğitimini aileden almaktadır. Türk milleti öyle analara sahiptir ki, her dönemin büyük adamlarını bu analar yetiştirmiştir. Türk kadını daha yüksek kuşaklar yetiştirmeye yeteneklidir."Türk kadınına verdiği değeri sosyal yaşamın her alanında gösteren Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, bundan tam 85 yıl önce yapılan hukuki düzenlemelere ve alınan onca yola rağmen; ülkemizde kadın-erkek eşitliği uygulamaları açısından bugün varılan nokta ne yazık ki çağdaş dünyanın çok gerisinde kalmıştır.
 
   Türkiye’de; kadın istismarı, kadınlara uygulanan şiddet, erken yaşta evlilikler ve cinsiyet ayrımcılığı hala kanayan yara olmaya devam etmektedir. Bu çağda, hala kadına yönelik şiddeti, iş dünyasındaki ayrımcılığı, sosyal yaşamda iktidar eliyle oluşturulan psikolojik baskıyı konuşmamızın tek sorumlusu İktidardır.
 
   Tüm yaşananlara rağmen, Atatürk'ün yolundan ayrılmadan, onun bizlere verdiği hakları sonuna kadar kullanmaya, iktidar baskısına boyun eğmemeye kararlıyız.Türk kadını, bu çağdışı düzeni ve kadın haklarını hiçe sayan iktidarı değiştirecek yegane güçtür.
 
   Türkiye'nin kalkınmasının, dünyada kaybettirilen itibarın yeniden kazanılmasının bizler sayesinde olacağına inanıyoruz. 
 
   85 yıl önce kazandığımız Seçme ve Seçilme Hakkımızı hem de Mustafa Kemal ATATÜRK'ün kurduğu Cumhuriyeti daima koruyacağız." ifadelerine yer verdi. 
 
Azade Ay
 
   Düzce Barosu Başkanı Av. Azade Ay 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda şunları söyledi: "Günümüzden tam 85 yıl önce, 5 Aralık 1934'te Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde oy birliği ile yapılan Anayasa değişikliği ile Türk kadını seçme ve seçilme hakkını kazanmıştır. O dönemde birçok Avrupa ülkesinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmamışken, henüz on yıllık bir geçmişi olan genç Cumhuriyetimizde bu önemli yenilikçi adım kararlılıkla atılmıştır. 
 
   Günümüzde ise Türk kadını seçme ve seçilme hakkına sahip olsa da ne yazık ki özellikle temsil noktasında istenen konuma gelebilmiş değildir. Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımız, temsil makamlarında yer almak konusunda geri plana atılmakta, adaylıkları çeşitli gerekçelerle engellenmektedir. Aynı vasıflara sahip kadın ve erkek adayların arasında bir seçim söz konusu olduğunda ise tercih maalesef genellikle erkek adaydan yana kullanılmaktadır. Son durumda mevcut 589 milletvekilimizin yalnızca 102 tanesi kadın olup, meclisimizde kadın milletvekili oranı yalnızca %17’dir. 
 
   Kadınlarımızın ülke yönetimine yüksek oranda ve aktif katılımlarının sağlanabilmesi için öncelikle pozitif ayrımcılık temelinde demokratik bir dizi atılımların yapılması gerekmektedir. Umuyoruz ki kadınlarımızın önündeki siyasi ve sosyal birtakım engellerin kaldırılması ile, önümüzdeki yıllarda kadınların temsil noktasındaki katılımı artacak, eşit oy hakkı eşit temsile dönüşecek; Türkiye Cumhuriyeti, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 85 yıl önce öngörülen uygarlık hedeflerine ulaşabilecektir. 
 
   Kadınlarımızın eşit oy haklarının eşit temsile dönüşmesinin demokrasimiz için önemli bir gereklilik olduğunu bir kez daha hatırlatır, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 85. yıldönümünü Düzce Barosu adına kutlarım."
Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
Biz Düzceliler; önce “yapılmasaydı”, son
 
  Ayşegül Şenol Can
KAHVALTI HABERLERİ
 
  Ulviye Dikmen
BÜTÜN DERTLERİ TOKLARIN VİCDANINA YÜKLEM
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
DR. BİRSEN OCAKLI VE TOPLU HİSTERİ
 
  Hümeyra Yılmaz
DÜZCE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
VARAN 3
 
  Tarık Şahin
Virüsler davranışlarımızı kontrol edebil
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Biz Düzceliler; önce “yapılmasaydı”, sonra da “yıkılmasaydı” deriz!!! " Yazısına...
 Ayşegül Şenol Can
 Merhaba fatih bey parkların satılmasına ilişkin davayı peyzaj mimarları odası genel başkanlığı açti ve kazandı kendilerine ve değerli avukatları Av.Emre Baturay Altınok'a teşekkür ederiz.
  " Düzce dahil tüm illerde koronavirüs denetimi yapılacak! " Haberine...
 Şebnem Ertan
 Çok geç kalındı.Ben fahri polis memuru olsam takmayanların fotoğrafini çeker cezayı basardım.Düzcede nerdeyse %90 oranında maskeyi çenesinde vede dirseğinde tutan çok kişi var.Uyarincada dövecekler gibi hakaretleri var.
  " DR. BİRSEN OCAKLI VE TOPLU HİSTERİ " Yazısına...
 Sevda bilal
 Ne tuhaf bir milletiz onca köpek tecavüzcüleri ortalıkta dolaşırken !!kendini toplumun ezilen kesimine adamış bir bilim kadınıyla uğraşmak ancak bu çarpık ülkede görülür !
  " DÜZCE KASRI NEDEN YENİDEN İNŞA EDİLECEK? " Haberine...
 Murat
 Düzce ilinin ilk valisi sanki çok onemliymiş gibi,daha enkazlardan dumanlar tüterken hiç sıkılmadan kendisine kaçak olarak bu saray yavrusunu yaptırmıştı.düzceli yıkımların altında geleceğini ararken bu nasıl bir gafletti olacak gibi değil.neticede yapı kaçak olduğundan ona da kısmet olmadı. Sanki uğursuzluk bundan sonra da devam etti ve kim çalıştırmaya kalktıysa başarılı olamadı, Sanki garip gurebanın ahı vardı.şimdi yıkılıp yeniden yapılacakmış hayırlısı olsun.
  " Jandarmadan uyuşturucu operasyonu! " Haberine...
 Uzun
 Peki bu kadar uyuşturucu yakalanıp nasıl serbest kalabiliyor anlamak mümkün değil..
  " İçinden Düzce Geçen Kitaplar " Yazısına...
 Sefer özbasan
 Ben de eski yaşadığım düzce yi hayal ediyorum korunmalıydı çünki yalanmışlar yenilenme ile
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncellemenin de güncellemesi " Yazısına...
 Dilek Şengül
 Yıllardır müşteri bekleyen esnaf şükür belediye geldi artık bu pasaj canlanır derkeeeeeen. Şok şok şok üst katla alt kattan bagımsız bir hale getiren
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncellemenin de güncellemesi " Yazısına...
 İlhami Han
 Söylediklerine katılmamak mümkün değil... var bir aymazlık ve maalesef devam ediyor düzelir mi? Emin değilim
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncellemenin de güncellemesi " Yazısına...
 Aysun Bayram
 Bu yazıya ilaveten, büyük parkımızdan demir yığınını alamadılar ( güreş sahası). Yine o parkımızda küçücük çöp kutuları ihtiyacı karşılamıyor, çöpler yerlerde. Büyük naylon çöp torbalarının geçirildiği, ayaklı yuvarlak halka demirler ise yarayabilir.
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncellemenin de güncellemesi " Yazısına...
 Sadiye Ateş
 Kalbim ağrıyor bu ülkenin çözülmeyen sorunlarına. ülke körler sağırlar birbirini ağırlar durumunda.
Uzmanından diyabetli çocuklara yaz dönemi önerileri! Uzmanından diyabetli çocuklara yaz dönemi önerileri!
  Fatih Altaylı isyan etti: Asabım bozuldu, durum çok ciddi!
  Belediyeden ücretsiz taşımayla ilgili açıklama!
  Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: ‘Ayasofya bütün insanlığa açık’
  KARSLIOĞLU AİLESİNİN ACI GÜNÜ!
  Akçakoca bayramda nüfusunun 6 katı misafir ağırladı!
  Fındık hasadı tarihi belirlendi!
  DİNÇER; 'KOMİSYONUMUZUN BİLGİSİ YOK!'
  Valilikten dolandırıcılara karşı uyarı!
  Düzce'de Corona yüzünden doktorlar istifa mı ediyor?
  Taşova, ikinci dalga için tarih verdi!
  Düzce dahil tüm illerde koronavirüs denetimi yapılacak!
  Hatice Gösterişli son yolculuğuna uğurlandı!
  KATLI OTOPARK İHALEYE ÇIKIYOR!
  Bayramda tünelden 621 bin 736 araç geçti!
  Bayraktar; ‘Nitelikli ve geniş bir akademik kadroya sahibiz’
  Kovid-19 tedbirleri denetimi gerçekleştirildi!
  Denize giren 8 yaşındaki çocuk boğuldu!
  Bıyık; ’Olağan Genel Kurulu Toplantısı ertelendi’
  Zengin; ‘Fakülte ile iç içe meslek yüksekokulu’
  Jöak aracı Düzce'de!
  7.08.2020 - Biz Düzceliler; önce “yapılmasaydı”, sonra da “yıkılmasaydı” deriz!!!
  5.08.2020 - Düzce dahil tüm illerde koronavirüs denetimi yapılacak!