Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :68537879 Aktif Ziyaretçi :11025 21 Ocak 2020 Salı
[17:11] Belediyeden, her eleştirel habere 'Yanlış algı oluşturulmak amaçlanıyor!' gibi bir çıkış yapılıyor.. -- [17:04] İl Özel İdaresi çalışmalarını sürdürüyor! -- [16:44] Hatalı sürücü kazaya sebep oldu! -- [16:11] Yedigöller yolu genişletiliyor! -- [15:28] Jandarmadan uyuşturucu operasyonu! -- [14:20] Otobüs krizi devam ediyor! -- [13:52] AFGD gönüllüleri yangın eğitimi aldı! -- [13:08] Basketbol müsabakaları sona erdi! -- [12:45] Haftanın konuğu Prof. Dr. Nilüfer Narlı! -- [12:26] Kayık tamir atölyesinde yangın! --
Kadın Hakları Gününü kutladılar!
5.12.2019 - 18:00:08  Haberi Yazd?r
 
Ayşe Keşir
 
   Ak Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "1934 yılında Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişi, sadece Türk tarihi açısından değil, dünya kadın hakları tarihi açışından da en önemli gelişmelerdendir.
 
   3 Nisan 1930 yılında belediye seçimlerinde, seçme ve seçilme hakkı ile başlayan bu süreç, 1933 yılında kadınların muhtarlık seçimlerinde seçme ve seçilme hakkına kavuşmasıyla devam etti. 5 Aralık 1934 yılına gelindiğinde ise kadınlar, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde 258 milletvekilinin katıldığı oylama ile  milletvekili seçme ve seçilme hakkını kazandı.
 
   Kadınların karar alma mekanizmalarına katılımı ve siyasi katılımın artması için en önemli fırsat eşitliği aracı kuşkusuz ki eğitimdir. 2002 yılında kadınların üniversitelileşme oranı sadece yüzde 13.5 iken bu oran bugün AK Parti politikalarıyla yüzde 47’ye ulaşmıştır. 2023 yılı hedefimizde yüzde 60’dır. Kadınların başta eğitim ile güçlenmesi arttıkça, karar alma mekanizmalarına katılım oranları da hızla artmaktadır. 
 
   Parlamentodaki kadın oranı 1935’deki yüzde 4 oranını hiçbir zaman aşılamamışken ve hatta bazen yüzde 1’e kadar düşmüşken, günümüzde AK Parti’nin eğitim, temel haklar, kadını güçlendirme politikalarının ve uygulamalarının etkisiyle yüzde 17’ye yükselmiştir.
 
   Köklü bir medeniyete sahip olan bizler, tarihten de aldığımız güç ile kadın erkek hep birlikte geleceğimizi inşa edeceğimize olan inancım tamdır.
 
   Bu vesileyle, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişi’nin 85. yıldönümünü kutluyorum." ifadelerini kullandı.
 
Arzu Çakıcı

   CHP Düzce İl Kadın Kolları Başkanı Arzu Çakıcı 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra 1924 yılında Tevhid-i Tedrisat Kanunu’ nun kabul edilmesiyle eğitim tek sistem altında toplanmış ve kadınlarla erkeklere eğitimde eşit imkanlar sunulmuştur. 1925 yılında Kıyafet Kanunu ve 1926 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanunu ile kadınların yasal statüsü değişmiş, hem aile içinde hem de bir birey olarak eşit haklar tanınmıştır. Kadınlara 1930’da yerel, 1934’de genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Türkiye'de kadınlar 20 Mart 1930'da belediye seçimlerinde seçme hakkı kazandılar. 1933'te Köy Kanunu'nda muhtar seçme ve köy heyetine seçilme hakkı düzenlendi. Milletvekili seçimlerinde seçme ve seçilme hakkına ise 5 Aralık 1934'te yapılan anayasa değişikliğiyle kavuştular. 8 Şubat 1935'de ilk defa meclis seçimlerine katılan Türk kadınları mecliste 18 sandalye elde ettiler. 5 Aralık tarihi, Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.
 
   “Bir milletin medeniyetini ölçmek istiyor musunuz; kadınlarına nasıl muamele edildiğine bakınız."
 
   “Bu millet, esas eğitimini aileden almaktadır. Türk milleti öyle analara sahiptir ki, her dönemin büyük adamlarını bu analar yetiştirmiştir. Türk kadını daha yüksek kuşaklar yetiştirmeye yeteneklidir."Türk kadınına verdiği değeri sosyal yaşamın her alanında gösteren Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, bundan tam 85 yıl önce yapılan hukuki düzenlemelere ve alınan onca yola rağmen; ülkemizde kadın-erkek eşitliği uygulamaları açısından bugün varılan nokta ne yazık ki çağdaş dünyanın çok gerisinde kalmıştır.
 
   Türkiye’de; kadın istismarı, kadınlara uygulanan şiddet, erken yaşta evlilikler ve cinsiyet ayrımcılığı hala kanayan yara olmaya devam etmektedir. Bu çağda, hala kadına yönelik şiddeti, iş dünyasındaki ayrımcılığı, sosyal yaşamda iktidar eliyle oluşturulan psikolojik baskıyı konuşmamızın tek sorumlusu İktidardır.
 
   Tüm yaşananlara rağmen, Atatürk'ün yolundan ayrılmadan, onun bizlere verdiği hakları sonuna kadar kullanmaya, iktidar baskısına boyun eğmemeye kararlıyız.Türk kadını, bu çağdışı düzeni ve kadın haklarını hiçe sayan iktidarı değiştirecek yegane güçtür.
 
   Türkiye'nin kalkınmasının, dünyada kaybettirilen itibarın yeniden kazanılmasının bizler sayesinde olacağına inanıyoruz. 
 
   85 yıl önce kazandığımız Seçme ve Seçilme Hakkımızı hem de Mustafa Kemal ATATÜRK'ün kurduğu Cumhuriyeti daima koruyacağız." ifadelerine yer verdi. 
 
Azade Ay
 
   Düzce Barosu Başkanı Av. Azade Ay 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda şunları söyledi: "Günümüzden tam 85 yıl önce, 5 Aralık 1934'te Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde oy birliği ile yapılan Anayasa değişikliği ile Türk kadını seçme ve seçilme hakkını kazanmıştır. O dönemde birçok Avrupa ülkesinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmamışken, henüz on yıllık bir geçmişi olan genç Cumhuriyetimizde bu önemli yenilikçi adım kararlılıkla atılmıştır. 
 
   Günümüzde ise Türk kadını seçme ve seçilme hakkına sahip olsa da ne yazık ki özellikle temsil noktasında istenen konuma gelebilmiş değildir. Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımız, temsil makamlarında yer almak konusunda geri plana atılmakta, adaylıkları çeşitli gerekçelerle engellenmektedir. Aynı vasıflara sahip kadın ve erkek adayların arasında bir seçim söz konusu olduğunda ise tercih maalesef genellikle erkek adaydan yana kullanılmaktadır. Son durumda mevcut 589 milletvekilimizin yalnızca 102 tanesi kadın olup, meclisimizde kadın milletvekili oranı yalnızca %17’dir. 
 
   Kadınlarımızın ülke yönetimine yüksek oranda ve aktif katılımlarının sağlanabilmesi için öncelikle pozitif ayrımcılık temelinde demokratik bir dizi atılımların yapılması gerekmektedir. Umuyoruz ki kadınlarımızın önündeki siyasi ve sosyal birtakım engellerin kaldırılması ile, önümüzdeki yıllarda kadınların temsil noktasındaki katılımı artacak, eşit oy hakkı eşit temsile dönüşecek; Türkiye Cumhuriyeti, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 85 yıl önce öngörülen uygarlık hedeflerine ulaşabilecektir. 
 
   Kadınlarımızın eşit oy haklarının eşit temsile dönüşmesinin demokrasimiz için önemli bir gereklilik olduğunu bir kez daha hatırlatır, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 85. yıldönümünü Düzce Barosu adına kutlarım."
Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
DEDİLER DE DEDİLER!
 
  Ayşegül Şenol Can
YENİ YIL
 
  Ulviye Dikmen
YENİ YILDA YENİ UMUTLAR
 
  Telat Çelik
YENİ YIL VE EKONOMİK BUHRAN
 
  Peri Meram Arbak
Milletvekili olsaydım Torba Yasaya ‘HAYI
 
  Hümeyra Yılmaz
KALP AÇTIRAN
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
YÜKSEK HIZLI TREN
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Belediyeden, her eleştirel habere 'Yanlış algı oluşturulmak amaçlanıyor!' gibi bir çıkış yapılıyor.. " Haberine...
 Murat Gulerim
 İyiki varsınız, milletin sıkıntılarına ses veriyorsunuz, bunlara kalsa pariste yaşıyoruz ama biz nankörlük yapıyoruz
  " Belediyeden, her eleştirel habere 'Yanlış algı oluşturulmak amaçlanıyor!' gibi bir çıkış yapılıyor.. " Haberine...
 Vicdanın Sesi
 Sözde demokrat yeni Belediye Bakanımız öyle çok da demokrat değilmiş sanırım! Boyalar dökülmeye başladı! Fazla eleştirmeyin, maaşlı trollerini salıverir üzerinize.. neye uğradığınızı anlamazsınız.. Neden hep gelen gideni aratır canım memleketimde? Neydi slogan! Düzce'de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak! Değişen ne? Herkese höt zöt! Her şeye aynen devam! Sözler sandıkla birlikte depoya kalktı..
  " Parklarda temizlik sürüyor! " Haberine...
 sevgi
 Temizlik işleri sadece Düzce merkezde yapılıyor da neden Kalıcı konutlara hiç uğramıyorlar acaba? her taraf pislik içinde. Sadece seçim zamanı hatırlanmaktan bıktık artık.
  " Kalıcı Konutlar artık ‘Bahçeşehir’ " Haberine...
 sevgi
 Bizim sorunumuz ismi değil ki Kalıcı konutlardan memnunuz, asıl sorun ulaşım, temizlik,parklar, vs.çözülmesi gerekenlere boşverilirken isim değiştirmekle halkı memnun edemezsiniz.
  " Şahin’den tepki çeken paylaşım! " Haberine...
 irfan AKDOĞAN
 Terörü övmek, Allaha peygambere küfretmek, vatana ihanet fikir özgürlüğü ama dinen haram olanı söylemek suç oluyor öylemi. O zaman faiz haramdır, zina haramdır, kumar haramdır diyen başta din adamları olmak bütün müslümanlar suçludur. Olimpiyatlarda oynayacaklar diye bu kızlara tapalım mı ne dersiniz?
  " AK PARTİ’YE Mİ GÖZ KIRPIYOR? " Haberine...
 şükrü toros
 iyi iyi akp ye böyleleri yakışır
  " ŞAHİN PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLDİ! " Haberine...
 şükrü toros
 hayret ilk defa olarak MHP nin doğru bir adım attığını görüyorum.
  " ŞAHİN PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLDİ! " Haberine...
 Vicdanın Sesi
 Güzel şeyler de oluyor memlekette.. yoksa yol olur gider.. İşine bakmıyor; kadınların orası burası! Madem o kadar dindarsın Belediyede yenen yetim haklarının peşine düşsene! tabi yürek ister! Kadın bedeni üzerine gelince külhanbeyi kesiliyor!
  " Şahin’den tepki çeken paylaşım! " Haberine...
 ferhat
 Açılıp saçılanı görmedik biz başkan.. sen o gözle baktıysan kendini sorgula. Geçenlerde boks maçına gittin, aralarda ringde dans eden kardeşlerimiz vardı. Neden katıldın oraya? Bu sporda açılıp saçılma varda.. boks maçındaki pon pon kızlar kapalımıydı?
  " Şahin’den tepki çeken paylaşım! " Haberine...
 Saliha C.
 Hayir belki müslüman değiller? Kime ne kıyafetinden? Kadını kapattık mı herşey tamam mı? Müslüman erkek de mahrem bölgelerini belli etmeyecek şalvar giymeli sen neden pantolonla geziniyorsun?? Kaynaşlı da 8 yaşında ufacık kıza tecavüz eden şerefsize tepki gösterme, zabıta eli ile köpekleri zehirlet AMA müslümanım diye gezin!! Yersek!!
Güvenli İnternet konferansı gerçekleştirildi! Güvenli İnternet konferansı gerçekleştirildi!
  Hasan Mezarcı: ‘Tesettürü kaldırıyorum!’
  ŞAHİN PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLDİ!
  Şahin’den tepki çeken paylaşım!
  AK PARTİ’YE Mİ GÖZ KIRPIYOR?
  ‘Bu zihniyeti kınıyoruz’
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  'Batı Karadeniz'in Efes'inde kazılar yeniden başladı!
  CHP’de Koyuncu adaylığını açıkladı!
  Belediyeden açıklama: İşçilerden istenen savunmanın yaptırımı yok!
  2 DAKİKADA BUGÜN
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Öğretim üyeleri liselilerle buluştu!
  Hemşirelik eğitim programı başlıyor!
  CHP Merkez İlçede Can Koyuncu dönemi
  Gençler Spor Sokağa renk katıyor
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Yanmaz'dan Akçakocaspor'a ziyaret!
  Üfürükçü hocaya operasyon!
  Belediyeden, her eleştirel habere 'Yanlış algı oluşturulmak amaçlanıyor!' gibi bir çıkış yapılıyor..
  14.01.2020 - Şahin’den tepki çeken paylaşım!
  14.01.2020 - Kalıcı Konutlar artık ‘Bahçeşehir’
  15.01.2020 - ŞAHİN PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLDİ!
  20.01.2020 - Belediyeden, her eleştirel habere 'Yanlış algı oluşturulmak amaçlanıyor!' gibi bir çıkış yapılıyor..
  14.01.2020 - DEDİLER DE DEDİLER!
  15.01.2020 - AK PARTİ’YE Mİ GÖZ KIRPIYOR?
  16.01.2020 - Parklarda temizlik sürüyor!