Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :64905291 Aktif Ziyaretçi :10689 18 Haziran 2019 Salı
[12:08] İmar planları vatandaşla birlikte oluşacak! -- [11:39] Bakım ve temizlik çalışmaları devam ediyor! -- [18:08] ‘İstanbul’un geleceği sizlerin elinde’ -- [17:54] Yayalar için artık tehlike oluşturmayacak! -- [15:56] ‘Konuralp kararı doğru ancak mağduriyet yaratır’ -- [14:39] Karaca Mahallesinde park çalışması! -- [13:30] Yüksek kesimlerdeki sis görsel şölen sundu -- [13:08] İlaçlama çalışmaları devam ediyor! -- [12:54] Bolu Dağı’nda kaza: 4 yaralı! -- [12:53] Belediyeden yere çöp atanlara para cezası! --
Ayşegül Şenol Can
BİŞEY YAPMALI!

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:28.12.2018

 

   2018’in son günlerindeyiz!! Koca bir yılı geride bırakıyoruz. Bir seçim geçirdik ikincisine hazırlanıyoruz.

   En çok konuştuğumuz konu “ekonomi”.. Hayat pahalılığı almış yürümüş. Geçtiğimiz yılla kıyasladığımızda çarşıda pazarda ürüne göre değişmekle birlikte, fiyatlar bazen ikiye katladı, bazen yarı fiyatına zamlandı. Dövizdeki artış bir anda dövize endeksli olup olmadığına bakmaksızın tüm ürünlere sirayet etti. Bir kısım önlemler alınsa da, yeterli olmadı. En basiti kağıda gelen zam halen olduğu yerde duruyor. Ha şimdi diyeceksiniz ki, kağıdın hammaddesi dışarıdan geliyor. O zaman dövizde de bir aşağıya iniş söz konusu, ancak kağıt ucuzlamadı, aynı fiyatlarla satışlar devam ediyor.

   Piyasadaki kontrolsüz fiyat artışlarına karşı vatandaşı kim koruyacak? Kim izleyecek, kim denetleyecek?

   Yaşadığımız bu istikrarsızlığın temelinde, ürütmeden tüketme alışkanlığının toplumun her zerresine nüfuz etmesi olduğunu bilmekteyiz. Bilmekteyiz ancak bu konuda bişey yapmalı.. YA DA BİŞEYLER YAPMALI..

   Yılbaşı yaklaşırken çarşıyı, pazarı bir tüketme ateşi yakar kavurur, bizde daha çok dini bayramlarda olur bu!!

   Ancak genel olarak her malın birinci elini almaktır asıl olan.. Zaten tamir ettirmek de çok pahalıya mal olur, ne deriz biz, astarı yüzünü geçer. Ancak bunu tek tek kendi ekonomimiz üzerinden düşünürsek, böyle olur da topyekün devlet destekli ve toplum temelli bir rehebilitasyonla yapılırsa ne olur?

   İşte İsveç, bu soruna çare olacak bir yasa çıkardı.

   Gereksiz harcamaların önüne geçmek için çıkarılan bu yeni yasayla İsveç, tamirat ve tadilat maliyetlerini düşürerek, vatandaşlarını gereksiz yeni ürün almak yerine, eşyaları tamir ettirip daha uzun süre kullanmaya teşvik ediyor.

   En son başlatılan uygulama ise, bozulan ürünleri atmak yerine tamir ettirmeye teşvik eden vergi indirimi uygulaması.

   Böylelikle gereksiz tüketimin azaltılması, bunun yerine, örneğin bisiklet, kıyafet, ayakkabı gibi tüketim ürünlerinin daha uzun ömürlü olarak kullanılması teşvik ediliyor.

   İsveçliler aynı zamanda buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi ürünlerin tamirinde harcadıkları ücretin yarısını da, vergi indirimi olarak geri alabilecekler.

   Tüketimin daima özendirildiği, yeni olan her şeyin ‘olmazsa olmaz bir gereklilik’ gibi pazarlandığı bir Ülkenin Mali Piyasalar ve Tüketici İlişkileri Bakanı Per Bolund’a göre, büyümenin çok, daha başka yolları da var ve birinin gidip yeni (ve zaten ithal olan) bir TV satın alması ekonomik büyüme anlamına gelmez.

   ”Sadece tüketim değil istediğimiz, sürdürülebilir tüketim” diyor İsveçli bakan ve şöyle devam ediyor: “Bence İsveç’te şu anda bir değişim yaşanıyor. Halk, elimizdeki ürünleri daha uzun süre kullanarak malzeme tüketimini azaltabileceğimiz konusunda bilinçleniyor. Bu vergi indirimleri ile birlikte tamirat maliyetlerini düşürerek, sahip olunan ürünleri tamir ettirmeyi daha mantıklı bir karar haline getirebileceğimize inanıyoruz."

   Uygulamanın bir diğer amacı ise, ülke içindeki iş gücünü ve istihdamı kuvvetlendirmek.

   Yasa ile birlikte, esnaflık ve zanaat alanlarında daha çok kişinin çalışması da özendirilmiş oluyor; ayrıca zaten yeni işçilere olan talep de yükselmiş olacak.

   Bu şekilde İsveç hem kendi vatandaşlarına, hem de göçmenlere daha fazla istihdam sağlayabilmeyi umuyor.

   Eskiye karşı olumsuz yaklaşımları değiştirerek, yeninin cazibesini azaltarak, alınan ürünlerin gerekliliğini sorgulayarak, işe başlayıp sürdürülebilir tüketimi hayata geçirebiliriz. Bu anlamda dünyada yapılan başkaca örnekler var tabiî ki, ancak bu yazı bu kadarını kaldırdı, devamı haftaya..

   Yeni yılınız kutlu olsun… Kalın sağlıcakla…

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
BİZ DEMİYORUZ!..
 
  Semih Şenkaya
O İLAN NE ZAMAN YAYINLANACAK?
 
  Ayşegül Şenol Can
PANDORANIN KUTUSU
 
  Ulviye Dikmen
Düzcemiz’de güzel şeyler oluyor ama anla
 
  Ahmet Altun
BELAM
 
  Telat Çelik
İFLAS
 
  Peri Meram Arbak
TÜRKAN SAYLAN HOCAM
 
  Erkan Arslan
KINARIM BAK!
 
  Hümeyra Yılmaz
MAZLUMLAR, ZALİMLER VE KATİLLER
 
  Cemil Acar
DÜZCE’DE DEPREM OLACAK MI?
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
DÜZCE’DE İLK ELEKTRİK VE SANTRALLER…
 
  Aysel Dural
KISSADAN HİSSE
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Markanız, Ramazan da Kalbe Dokunarak Kaz
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " ‘Konuralp kararı doğru ancak mağduriyet yaratır’ " Haberine...
 teknik
 Talihsiz ve taraflı bir açıklama olmuş...Kabul oy vermek ile birlikte hak mağduriyetinin de olabileceğini ifade ediyorsunuz.Yol altyapı su yol sorununu irdelemişsiniz.Mülk sahiplerinin ve intikal ile hak sahibi olanların maddi kayıpları olacağını ifade etmişsiniz...Açıklamayı imar rantlarından kimler yararlanmış bunun da araştırılması gerekir demenizi de beklerdim??Ayrıca bu kat artışları yapılmadan önceki yapılaşma şartları ile artıştan sonra ki kat artışlarındaki parsel sahiplerine sağlanan kazançlar nasıl oluşmuştur.Bu kazanç elde edenler kimleri mağdur etmiştir... Kimlerin haklarını gasp ederek rant sahibi olmuşlardır... Mağdur olan vatandaşın havasını kim çalmıştır???
  " DÜZCE’DE DEPREM OLACAK MI? " Yazısına...
 Dr. Ramazan Demirtaş
 Deprem - faylanma - deprem tehlikesi konusunda görüşlerimizi paylaştığı için Cemil Acar beye teşekkür ederiz. Ülke olarak kriz yönetiminden vakit kaybetmeden bir an önce Risk yönetimine geçilmelidir. Aksi takdirde Risk yönetimine geçilmeden Kriz yönetimi yapılamaz. Ülkemizin kurumsal yapılanması Kriz yönetimi odaklı olmaya devam ediyor. Bu şekilde afet zararlarını en aza indirgemeyi gerçekleştiremeyiz. Ulusal-bölgesel ölçekte afet tehlikesini araştıran ve gerekli önlemleri devreye sokan ulusal-bölgesel-yerel ölçekte kurumsal yapılanmamız bulunmamaktadır. AFAD ve ÇŞB arasındaki yasal karmaşa nedeniyle afet tehlikesi ve zarar azaltma çalışması-Risk yönetimi konusunda sorunlar bulunmaktadır. Bu nedenle Risk Yönetimi ve Kriz Yönetimi ile ilgili kurumsal ve yasal yapılanma kesinlikle birbirinden ayrılmalıdır. Diğer türlü her tehlike bir afete dönüşecek, tablo bir önceki afetlerden farklı olmayacaktır.
  " DÜZCE’DE DEPREM OLACAK MI? " Yazısına...
 Prof.Dr Bülent Oruç
  "Sayın Cemil Acar, Hendek depremi ile ilgili olarak Sayın Ramazan Demirtaş’ın ve benim yorumlarımı paylaşıp Düzce halkına duyurduğunuz için buradan kendisine çok teşekkür ediyorum."
  " DÜZCE DEPREMİ VE HATIRALARIM " Yazısına...
 NEDİM DİLEK
 ANLATILANLARIN HEPSİ DOĞRU FAKAT EKSİK ÇOK: KISACA GÖLCÜK DEPREMİNDE DÜZCENİN %20 Sİ DÜZCE DEPREMİNDE 60 ı YIKILDI . O GÜN 7 inci KATA MÜSADE EDİLMESİ DAHA ÖNCE DE DÜZCEMİZİN İL YAPILMASI İÇİN ANKARAYA GİDİLMİŞTİ İŞTE O GECE SAAT 19.a 1 dakikika KALA DEPREM BAŞLADI DUVARDAN DUVARA SAVRULDUK KIYAMETİN NASIL OLDUĞUNU GÖRDÜK: binam yıkılmadı azcık sallantı ara verince evden sağlam duean arabamıza atlayıp emniyetin prefabrik konutlarına zor mor gidebildik. kısaca yaşananları anlatmak sayfalar sürer burada bu iş olmaz herkese saygılar ALLAH BÖYLE BİR FELAKETİ BİR DAHA YAŞATMASIn.
  " DÜZCE DEPREME HAZIR MI? " Yazısına...
 Cemil Acar
 Ayşegül Hanım! 1999 yılından bu yana depremzedeler adına yapmış olduğunuz tüm çalışmaları takip eder ve takdir ederim.Depremle ilgili yazmış olduğum köşe yazılarımda muhatabım ve kastım kurum, kuruluş ve kişilerdir.Sevgi ve saygılarımı sunarım.
  " Et kombinası ihalesi yapıldı! " Haberine...
 Samet Demir
 Bir gülme geliyor ki sormayın şehir içi ulaşımı da da düzce belediyesi denetimli ve hizmet, kalite ortada. Umarım kombinayı işletecek kişi denetime gerek bırakmaz..
  " DÜZCE DEPREME HAZIR MI? " Yazısına...
 Ayşegül Senol can
 Öncelikle herkes depremle lgili bir şeyler soyluyor derken ne kasdettiginizi anlayamadim
  " DÜZCE DEPREME HAZIR MI? " Yazısına...
 Ismail Uyanik
 Çok Faydalı bilgiler paylaştığınız tamamen gerçekler. Yanlız atladığımız bir gerçek var geçmişte de öyle olmuştu. Yapan mutahiti mal sahibini suçladık hapsede artık. Asıl Deprem SIYASETIMIZDE.oyle böyle değil 10 şiddetinde.Hic siyasetçi mimar imar müdürü mühendis suçlandığı tutuklandığı. Yani allah hepimize akıl versin özelliklede DÜZCE halkına.
  " BİZ DEMİYORUZ!.. " Yazısına...
 metın köseer
 bu idarecilerden bir şey olmadığı için Düzce'ye de bir şey olmaz.
  " ‘Düzce baştan başa değişecek’ " Haberine...
 Ismail Uyanik
 Sm Ozluden ilk değişimi su ucube Rabiya yerine daha anlamlı bir büst koymasını inandırıcı olacağını düşünüyoruz.Ornegin halk kahramanı tanınmış bir düşünür ATATÜRK büstü gibi.
Çocuklar hünerlerini sergiledi! Çocuklar hünerlerini sergiledi!
  Sosyal tesisler yaza hazır!
  Kent konseyi üyeleri belirlendi!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Doğa’da mezuniyet!
  DÜZCE DEPREME HAZIR MI?
  Sönmez'den başkanlara çağrı: Milletin parasına el uzatanları görmezden gelmeyin!
  Et kombinası ihalesi yapıldı!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
   ‘Düzce baştan başa değişecek’
  Savaş Bulut Kore’de finali gördü!
  Yıldırım’a destek için İstanbul’a gidiyor!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Özlü: 560 vaadin hepsi yerine getirilecek!
  Konuralp’in kaderi değişiyor!
  Kaldırıma park eden araçlara ceza yağdı!
  Eski validen Safir Koleji'ne tebrik!
  Konuralp’de çirkin yapılaşmaya son!
  Bıyık çirkin saldırıyı kınadı!
  ‘Konuralp kararı doğru ancak mağduriyet yaratır’
  13.06.2019 - DÜZCE DEPREME HAZIR MI?
  17.06.2019 - DÜZCE’DE DEPREM OLACAK MI?
  13.06.2019 - BİZ DEMİYORUZ!..
  15.06.2019 - DÜZCE DEPREMİ VE HATIRALARIM
  11.06.2019 - ‘Düzce baştan başa değişecek’
  15.06.2019 - Et kombinası ihalesi yapıldı!
  18.06.2019 - ‘Konuralp kararı doğru ancak mağduriyet yaratır’