Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :65449891 Aktif Ziyaretçi :31974 22 Temmuz 2019 Pazartesi
[12:43] Orman Endüstri Mühendisliği öğrencilerini bekliyor! -- [12:26] İyi Parti tam kadro afet bölgesinde! -- [11:39] Kalıcı Konutlar için çalışmalar başlıyor! -- [11:18] Özlü; ‘Mağduriyetler en kısa sürede giderilecek’ -- [11:20] O geceyi anlattı! -- [10:04] Arama çalışmaları tekrar başladı! -- [09:47] ARAMIZDAN AYRILANLAR -- [22:02] Vali Dağlı incelemede: Tüm köylere ulaşım sağlandı! -- [21:54] Sel sonrası 24 köyde ilaçlama! -- [13:37] Bir kişinin daha cesedi bulundu! --
Hümeyra Yılmaz
AKIL VE HAYAT

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:18.1.2019

 

   Saat 01.14...            

   Düzce Kalıcı Konutlar.         

   Ocak ayının 15’i. Kadime göre dünyanın ilk günleri. Herkesten ve her şeyden önce yani. Doğa bizsiz, güvenliyken. Bir meşenin diğerini kandırmadığı, ayının balık stoğu yapmadığı zamanlar.

   Herkesten ve herşeyden sonra, yeni yılın ilk günlerinde öyle çok isterdim ki; akıl fiziği değiştirsin. Aslında aklın fiziği değiştirdiğine eminim yanlış anlaşılma olmasın ama akıl yetimiz konusunda kaygılar taşıyorum.

   Bireysel, güdüsel, dürtüsel, falansel fişmansel akıllar var da, ortak akıl, kamu aklı, devamlılık yok. İlkel güdüler tam yol ileriyken duyguları kontrol eden güvenli bir limanımız yok.

   Depresyon var, intihar var, dürtüsel saldırganlık var, alkol bağımlılığı var, cinsel sapkınlık var, öfke patlaması var, mükemmeliyetçilik, tenkitçilik, kontrolcülük, alaycılık, acımasızlık, anlayışsızlık var. Kıskançlık, isteksizlik, vicdansızlık, amaçsızlık, motivasyonsuzluk var. Problemden kaçma, gücü kötüye kullanma, çaresizlik, nefret var. Acizlik, dışlanmışlık, kötü yüreklilik var. Pes etmek, dışlanmak, dışlamak, ümitsizlik, intikam var. Sevgisizlik, mahrum bırakılmak, ötelenmek var.

   Duygular, duygular, duygular var.

   Olumsuz duygular değişmeden akıl nasıl çalışır.

   Bazen kafamızı kaldırır sorarız, “Neden bana bunları yapıyorsun?” Yaratıcıya, karşımızdaki insana, kendimize... Bunun yan çizmek olduğunu yazıyordu bir kitap. Yan çizmek! Kim kime ne yapıyor? İyiyi ve kötüyü yaratan ve yaşayan biziz. Oysa ki kendi yaşamımızı sürdürebilmek için donanım var. Varsa nerede? Aklımız yukarıda yazdığım o zavallı duygular arasında kaybolmuş.

   Yani özetle akıl, hislerin esiri. Fizik hislerin esiri.

   Çirkin, umutsuz duygularla bakan bir göz ve kalp beynin düşmanı, beyin uykunun, uykusuzluk organın. Melesa; derin bir yası olan, kederli, özleyen, esir, özsaygısı eksik, aidiyet duygusu olmayan, ön yargılı, kibirli, ayrılık acısını atlatamamış bir akıl sağlam bir akciğer düşmanı.

   Duygular ve organlar birbirine bağlı. Duygular ile sektörler, duygular ile gelecek, duygular ile kader bağlantılı. Nasıl ki nükleerle hasta edilirse insan, ayarları ile oynanırsa da hasta olur.

   Ne zaman ki akıl derse; hop hepinizin üstünde ben varım. İşte gün bayram günü, kazalar dışında tıbba gerek duyulmayan bir döneme hoş geldiniz!

   İnsan ırkı yaratıldığından beri toplulukları etki altına almak için çeşitli yöntemler uygulanmış. Gücü isteyenler bazen gıdayla, müzikle, uyuşturucuyla, kaba kuvvetle, dinle, büyüyle, büyücüyle gücü elinde tutmak, hükmetmek arzusuyla yanıp tutuşan liderler ya da lider olmak isteyenlerin hikayeleri okunmuş, anlatılmış, yaşanmış ya da hala yaşanmaktadır.

   Bize ayar verenler ve biz.

   Ayarı veren akıllı, ayarı alan sadece kıllı mı?

   Tek gerçek vardır. Ve bu gerçeği inanan ve inanmayan herkes kabul eder. İnsanların beyni, zekası ve aklı vardır. Akıl doğuştan gelen yetenekleri ve zekayı ve aile mirasımızı nasıl kullandığımızdır. Ve bu eğitim ve öğrenimle gelişir.

   Derseniz ki ne diplomalı belgeli insanlar var, silah edilmiş! Kendi akılları ile değil üst akıllarla hipnoz, şeyhinin dediğine sorgusuz oyunu, parasını, gönlünü, en kuytusunu vermiş.

   Benlik bilinci de olacak yani.  “Ben” ve dünya arasında bağlantı kurabilecek. Dünya diyoruz yalnız. Kişi kararlarını bir birey olarak almak zorunda, çünkü bireysellik benliğin bir parçası. Benlik bilinci tamamen bireye özgü bir özellik.

   Benlik bilinciyle akıl gelişir, fizik değişir.

   İnsan kendini neye layık görüyorsa onu yaşar. Bunu bize başkası değil, biz yaparız. Aynaya baktığımızda gördüğümüz her çizgi ve hissettiğimiz her duygunun sorumlusu biziz. Kendini mağdur ve ezilmiş gören herkes bu rolü giymiştir.

   Sarmaşıkla çevrilmiş bir ağacı kurtarmak için bir balta hamlesi yeterli. Ya kesersin ağaç kurtulur, ya izlersin önce ağaç sonra sarmaşık kurur.

   Ama doğa asla celladına aşık olmaz. İradesizdir ama savunmasız değil.

   Ya insan, övündüğü irade, övündüğü savunma, övündüğü benlik. Tüm bu övünülecek özellikleriyle beyni hasta, hisleri hasta, aklı hasta, hayatı hastalıklı, bağımlı, görünmez prangalarla esir ve celladına aşık.

   “Ben ben ben” diyerek, hiçlikten bahsetme ukalalığına dahi sahip ancak sürü halinde... Ve  modern dünya hastalık ve alışkanlıklarına sahip.

   Son şanslar bunlar. Kendimiz ve geleceğimiz, benliğimiz ve insanlık onurumuz için.

   Yazımın sonunda tarihe baktım, artık 16 Ocak. Saat 03.54. Yer Kalıcı Konutlar. Dışarıda kar var, elektrikler gidip, geliyor, soğuk... Sene 2019. Yarın merkezde işlerim var. Sokağa çıkmaya korkuyorum. Edinilmiş olumsuz tecrübelerim var. Otobüs seferleri aksayacak, gerçekten çok kıymetli olan, caaaanım siyah inci bazalt ile döşenmiş kaldırımda nasıl yürüyeceğim... Kayıp düşeceğim, canım yanacak... Ağır bir is, sis, pis, gri kokusu...  İnsan kendini güvende hissetmiyor.

   Bir Düzcelilik aklı, birlik ruhu ile güvende olmak istiyorum. Sistemin yarattığı aslında içindekilerin de memnun olmadığı bu çarka umutla ve “Düzce bana ait” güle güle diyemez miyim?

   Düzce ile aramıza giren her ne varsa da bilsin ki; Düzce halka ait.

   Düzce halkının, Düzceli sivil ve siyasi grupların gelişmiş bir ortak akıl yürütmesinin zamanı çok geçmiş. Bu geç kalmışlık rehavet getirse de... Şimdi ortak akıl, şimdi ortak irade, şimdi güç birliği zamanı değil midir?

   Bu Düzce her ne kadar ateşten bir gömlek olsa da, birlikte su taşımaya gönüllü olan herkes taraf olmalı.

   Hasta eden, aklımızla oynayan, ayarımızı kaçıranları da affedip, tüm yangınları söndürüp, sarmaşıkları kesip yolumuza bakarız.

   Bize yutturulan onca kötü hissin ve yaşanmışlığın karşısında, tertemiz tek anı, tek gülümseme ve bizdenlik...

   Karanlık ne kadar büyük olursa olsun, aydınlığa boğulmaya mahkumdur.

   Bugün olur, olmadı mı? Yarın muhakkak olur.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
MİNARENİN KILIFI!
 
  Ayşegül Şenol Can
DÜZCE’NİN HALLERİ!
 
  Ulviye Dikmen
HAYVAN HAKLARI ÇALIŞTAYI
 
  Telat Çelik
UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR!
 
  Peri Meram Arbak
Dünya Tütünsüz Gününde (31 Mayıs) Türk T
 
  Hümeyra Yılmaz
Depodaki Lenin ve eski yeni Akçakoca
 
  Cemil Acar
RADİKAL DEĞİŞİM ŞART!
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
DÜZCE DEKOVİLİ
 
  Aysel Dural
20 KURUŞ DEYİP GEÇME!
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
İyi Gelecek, İyi Bir Stajla Başlar
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " DÜHAK sokak hayvanlarını unutmadı! " Haberine...
 İpek tosun
 Çok duygulandım. Düzcenin vicdanı eksiğini tamamlamissiniz. İyi ki varsınız DÜHAK
  " DÜHAK sokak hayvanlarını unutmadı! " Haberine...
 Alperen Gam
 helal olsun. sel felaketinde sadece insanlar zarar görmüyor. Allah in sessiz kullarini unutmamak gerekir
  " HALA YARDIM BEKLİYORLAR! " Haberine...
 Murat ataş
 Köy bitik. Akçakocaya su buradan geliyor. baraj yaptılar köylü sıkıntı çekti. 2 yıl afet oldu yardım eden yok. fındık bahçeleri uçtu yol heyelandan tek şerit. barajı yaparken verdikleri sözü tutmadılar bir tane kanal açmadılar. Evlerin içi çamur doldu
  " HAYVAN HAKLARI ÇALIŞTAYI " Yazısına...
 akif ÇEBİ
 daha çok çalışması lazım faruk özlünün düzcede yapılması gereken çok iş var ki saymakla bitmez. trafik park fuar alanı kongre merkezi katı atık merkezi. örnek vereyim tatile gidecez düzceye kim gelir kardüzü yok efteni termali yok denizi tanıtılmıyor çevre yolları yapılmamış faruk özlüye daha çok teşekkür etmek lazımki diger sorunları halletsin düzceye deger katsın diye
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 ali yılmaz
 düzce keleş şunu yapmış bunu kaçırmış şu paraları çalmışlar çarçur etmişler diye aglamak feryat etmek düzcenin yararına degil. düzceye deger katacak projeleri konuşmak lazım. düzceyi ileri getirecek projeler yapmak lazım. bir olimpiyat hazırlık merkezi yapılacaktı. gölyakalı abdullah şahin bu konuyu düzce gündemine taşıdı. hatırlayan var yok. kardüzü eftenia otel tabiat parkı gibi kurugöl futbol takımları kamp merkezi gibi projeleri tartışıp düzceye yön vermek lazım. yetkilileri harekete geçirecek formuller bulmak lazım. yoksa atı alan üsküdar geçmiş. hesap soran olmadıktan sonra konuşmak nafile
  " DÜZCE’NİN HALLERİ! " Yazısına...
 ilyas HIZEL
 ne güzel belirmisiniz düzcedeki bazı şıkıntıları yetkilileri yakalayınca neden bu düzcenin sorunları tartışıp çözüm yollarını yapılması gerekenleri konuşmayıpta simit yeyip iltifatlarla geçişir düzcenin sorunları. trafik sorunu katı atık merkezi sorunu fuar alanı kongre merkezi stadyum kardüz efteni dekovil düzce uçagı gibi sorunları yetkililere neden iletmez. bizim düzce halkı hep menfaat peşindemi koşacak. işte o zaman düzcede degişim bekleme.
  " RADİKAL DEĞİŞİM ŞART! " Yazısına...
 adil kara
 sayın acar ali ergün diye bir kişiden bahsetmişşin. düzceye ne karı düzcede neyi degiştirmiş. düzceye dokunacak düzceyi degiştirecek kadrolar kurmak lazım. ayrıca icrrat yapacak yöneticiler lazım. eski bakan faruk özlü tutturmuş para lazım. mali denge bakanlık yapmış biri düzce belediyesi koltuguna oturmuş hala para bulacam diye çırpınıyorsa düzce belediyesinden icraat beklemek hayal olur. nerde tranvay yolu nerde bişiklet yolu nerde metrobüs yolu nerde çevre yolları nerde fuar alanı nerde büyük stadyum nerde kardüz nerde efteni otel nerde dekovil nerde düzce uçagı .düzceye deger katacak yönetici aramak lazım. faruk özlü degil ali ergün degil icraat yapacak işin ehli adam lazım düzceye
  " MİNARENİN KILIFI! " Yazısına...
 ali ihsan çelik
 sayın maradit düzceyi soyan soydu kimsede hesap sormadı. bu paralar kimin parasıydı kim kazandı kim kaybetti. herzaman kaybeden düzce düzce. başka bir konuya düzcenin kanayan yaralanırını dekovil deniz kim sahip çıktı. düzce uçagı dediniz yine yok. filim platosu kongre merkezi katı atık merkezi kardüz efteni termal otel efteni tabiat parkı trafik çilesi metrobüs hattı tranvay hattı kurugöl futbol takımları kamp merkezi gölyaka kuyudüzü gs spor yatırımı olimpiyat hazırlık merkezi bunun gibi düzceye deger katacak yatırımları kim takip edecek. düzcede muhalefet yokmu. düzcenin valisi eski bakan faruk özlü kim sahiplenecek düzcenin kanayan yaralarını. neden basın yetkilileri bulmuşken bu konuları sormaz. bir kenara not etmez. işte düzcenin hali böyle. yönetilirsek düzce yerinde sayar bir adım gitmez
  " DÜZCE DEKOVİLİ " Yazısına...
 ali ihsan çelik
 sayın nuri çetin düzcenin tarihini çok güzel ortaya koyuyorsunuz ama malesef düzcedeki yöneticiler sahip çıkıyormu. dekovil kaç seneden beri gündemde hala icraat yok. bu konuyu faruk özlü eski bakan belediye başkanı düzceye getirse belki ikili ilişkilerle bedavaya bile gelir. restore edilip sergi sarayı gibi halk müzesi örnek pul koleksiyon tanıtımı hatta girişte cüzi bir para 1 tl bu dekovil düzceye deger katar. getirenide devamlı gündemde tutar. örnek şu kişi dekovili getirdi diye sayın çetin önce faruk özlüye o sahip çıkmazsa valiye valide sahip çıkmazsa özel sektöre düzce tanıtma vakfı gibi örgütlere bu konu anlatılıp sahip çıkan olursa düzceye deger katar. hatta bir düzcenin uçagı varmış buda sergilenirse yemede yanında yat kremanın kaymagı olur. düzce belli bir alanda örnek fuar alanı gibi bir yerede düzce önemli katkı saglar. yeterki yetkililere iletip sahip çıkılısın teşekkürler
  " UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR! " Yazısına...
 Seher Savaş
 Rabia heykeli kimin zamanında yapılmıştır ve maliyeti ne kadardır? Bilgi verilirse memnun olurum.
Propolis menopoz sonrası kalbi koruyabilir mi? Propolis menopoz sonrası kalbi koruyabilir mi?
  Cip ile otomobil çarpıştı: 1 yaralı!
  15 Temmuz töreni düzenlendi!
  Valilikten sel açıklaması: 69 kişi kurtarıldı, 7 kişi kayıp!
  Bir kişi evin önünde ölü bulundu!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  2 DAKİKADA BUGÜN
  Sokak tek yönlü olarak trafiğe açıldı!
  1850 rakımlı yaylada buluştular!
  Üniversite misafirhanesi ücretsiz hizmete açıldı!
  CHP’li Tanal’dan ‘Düzce afet bölgesi ilan edilsin’ talebi!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Akçakoca sular altında
  Uğur Dershanesi
  Mustafa Varank Düzce’de!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  15 Temmuz mesajı verdiler!
  İşte Akçakoca’nın son hali!
  Başkana Başdanışman geldi!
  Şehit ve Gazi aileleri için program düzenledi!
  20.07.2019 - DÜHAK sokak hayvanlarını unutmadı!
  18.07.2019 - RADİKAL DEĞİŞİM ŞART!
  18.07.2019 - DÜZCE’NİN HALLERİ!
  18.07.2019 - MİNARENİN KILIFI!
  18.07.2019 - UMMADIK TAŞ BAŞ YARAR!
  18.07.2019 - HAYVAN HAKLARI ÇALIŞTAYI
  18.07.2019 - DÜZCE DEKOVİLİ
  19.07.2019 - HALA YARDIM BEKLİYORLAR!