Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :63376293 Aktif Ziyaretçi :17163 24 Mart 2019 Pazar
[17:07] Bıyık: ‘Gücümüzü sizden alıyoruz’ -- [13:53] Özlü; ‘Her Düzceli kardeşimin derdi benim derdimdir’ -- [12:04] Nevruz Bayramını kutladılar! -- [11:52] Ömer Küçük; ‘Korumamız falan olmayacak!..’ -- [11:51] Panel düzenlendi! -- [11:41] SEDAŞ yatırımlarına devam ediyor! -- [11:11] Ömer Küçük; ‘Biz halkımıza inanıyoruz’ -- [10:04] Miniklerden anlamlı etkinlik! -- [09:53] DÜHAK satranç ve ebru kursları açıyor! -- [16:04] Uyuşturucu davasında 7 sanık yargılanıyor! --
Ayşegül Şenol Can
Bir musibet bin nasihatten iyidir!

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:15.2.2019

 

   Memlekette bina yıkılması için deprem ya da başka bir doğal afete gerek kendi kendine de yıkılabiliyor.

   İstanbul’un Kartal ilçesine bağlı Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’taki Yeşilyurt Apartmanı, 6 Şubat’ta saat 15.59 sıralarında çöktü. Herhangi bir dış müdahaleye gerek kalmadan yıkıldı. Görüntü kayıtları mevcut, herkes ulaşabilir.

   Bu binada 35 kişinin bulunduğu tahmin ediliyor. Olay sonrası yapılan arama kurtarma çalışmaları sonrasında 21 kişinin vefat ettiği, geriye kalan 14 kişinin yaralandığı bunların yedisinin yoğun bakımda olduğu, ikisinin durumunun ciddi olduğu yönünde haberlere rastlamak mümkün.

   Öncelikle binanın çökmesi sonucu hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır dilerim.

   24.07.2018 tarihinde de yine İstanbul’da Beyoğlu Sütlüce’de de bir bina toprak kayması sebebiyle yıkılmıştı. Bu bina ise kısa bir zaman önce boşaltılmış ve büyük bir felaket önlenmişti.

   Öncelikle şu gerçeğin altını çizmek gerekiyor. İstanbul, büyük bir deprem olma olasılığı en yüksek yerlerden olan büyük bir metropol.

   Kendi kendine yıkılan binanın arama kurtarma çalışmaları ve bir sonuç alınması ile geçen süre ile milyonlarca binanın bulunduğu bir şehir ve çevresinde büyük bir felaket olma durumunda arama ve kurtarma işinin nasıl yürütüleceği büyük bir soru işareti doğurdu.

   İnanılması güç olan bu olay ülkemizde insanların sağlıklı ve güvenli konutlarda yaşaması için başlatılacak bir seferberliğin dönüm noktası olması lazım.

   Eğer hemen bir yerden başlanmazsa başta İstanbul olmak üzere ülkemizin birçok yerinde böylesi felaketlerin yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

   O nedenle öncelikle binaların insan yerleşimine, sağlık ve fen kurallarına uygun olup olmadığının denetlenmesi ve gereken önlemlerin alınması bilim ve teknolojinin geldiği seviye nazara alındığında ülke insanlarının kendiliğinden yıkılacak nitelikte binalarda yaşamasına müsaade edilmemesi gerekmektedir.

   Binanın çevresindeki riskli olduğu iddia edilen binalar da boşaltıldı.

   Hatta üç katlı olarak görünen, ancak hali hazırda on katlı olan binanın deniz kumu ile yapıldığına dair iddialar mevcut olup, deniz kabukları çıktığı da görülmektedir.

   Durum bu denli vahim iken imar barışı uygulaması ile bu binalara yapı kayıt belgesi verilmekte ve vatandaşın beyanı yeterli sayılmaktadır.

   İmar barışının en çok eleştiri aldığı noktalardan olan yalnızca vatandaş beyanı ile kaçak yapının legal hale getirilmesinin vatandaş açısından anlamı, binasının artık gönül rahatlığı ile oturulabilir hale gelmesi olarak anlaşılması çıkmazın en önemli noktasıdır.

   İmar barışı kaçak binaların bir yandan kayıt altına alınması olarak anlatılsa da bina sahiplerince bu yapılar sağlam yapılar olarak görülmekte ve tek eksik olan yapı kayıt belgesinin iskan ruhsatı olarak benimsendiği de bir ayrı gerçektir. Çünkü vatandaş bilse ki binası aynı zamanda yıkılacak evsafta bir bina, imar barışı yoluna gitmeyecek, o kadar parayı da vermeyecektir.

   Bu nedenle uzun lafın kısası devlet öncelikle vatandaşının can güvenliği kayıt altına almak zorundadır. Vatandaşın malı sonra gelir. O nedenle yapılan yanlıştan dönülerek tüm kaçak yapıların kayıt altına alınması sağlanmalı bu yapıların can güvenliği açısından en tehlikeli olan sınıfından başlanarak yıkılması gerekenler yıkılmalıdır. Uzun yılların birikimi olan bu yaraya bir an önce el atılması gerekmektedir. Çünkü durum çok vahimdir. Burada artık bir dış güç müdahalesi de düşünülemeyeceğine göre elbirliği ile bu sorun aşılmalıdır.

   Kaldı ki, yıllardır bu sorun konuşulmakta, 17 Ağustos ve 12 Kasım deprem yıldönümlerinde bu konu işlenmekte, uzmanlar çeşitli çözüm önerileri getirmekte. Ancak işin kolayına kaçılarak kentsel dönüşümü lüks konut üretmek ve şehirde yeni rant alanları yaratmak olarak gören anlayışın bir kıymeti olmadığı, bu acı gerçekle yüzümüze çarpılmıştır.

   Depremden bu yana toplanan ve artık kalıcı hale getirilen özel iletişim vergileri eliyle toplanan kaynağın nerelere harcandığı bilgisinin toplumla paylaşılarak yeni çözümler planlı bir şekilde hayata geçirilmelidir.

   Buradan hareketle Düzce için de yapılaşma/imar konusunda ne gibi işler yapılması gerektiği konusunda yerel seçim yaklaşırken adayların önerilerini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
BİZİM ÖMER’LE KAHVALTI
 
  Semih Şenkaya
O İLAN NE ZAMAN YAYINLANACAK?
 
  Ayşegül Şenol Can
BAŞKA BİR DÜZCE’YE UZANAN YOL
 
  Ulviye Dikmen
Seçimler turnusol kağıdı gibi bize göre
 
  Ahmet Altun
BELAM
 
  Telat Çelik
ZİYARET
 
  Adem Turgut
Kararınızı yüksek sesle söyleyin!
 
  Peri Meram Arbak
Düzce Yerel Seçimler Üzerine Düşlerim De
 
  Erkan Arslan
KINARIM BAK!
 
  Hümeyra Yılmaz
DİNSEL TERÖR
 
  Aysel Dural
PENİSİLİNİN İLGİNÇ HİKAYESİ!..
 
  Erdal Pişken
ANNEMİZİN LİGİNE DEVAM
 
  Özkan GÖZÜTOK
Seçim Reklamları oyunuzu değiştirebilir
 
  Caner Besler
Edirne bastırdı fakat!
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Özkan Gözütok
© 2009 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Ömer Küçük; ‘Korumamız falan olmayacak!..’ " Haberine...
 tacettin Altunyollar
 helal olsun.seni seviyoruz. iyi bir insansin.allah yardimcin olsun. Bizim omer.ekibinle başarilar diliyorum
  " BİZİM ÖMER’LE KAHVALTI " Yazısına...
 Sadiye
 Inşallah kazanir
  " BİZİM ÖMER’LE KAHVALTI " Yazısına...
  Bilgihan
 Hadi bakalım inşallah seçilir inşaallah dediklerini yapar başarılar.
  " BİZİM ÖMER’LE KAHVALTI " Yazısına...
 Mualla İleri
  İnşallah Ömer bey seninleyiz.
  " Küçük'ten Özlü'ye: Yakınlarına ‘makam’ vatandaşa ‘azar’ " Haberine...
 Korkmaz Şendir
 Her iktidarın yaptığı şeyleri haber değeri varmış gibi anlatma Ömer efendi. Sen gelebilsen arkanda yanında gezenler kimbilir neler vereceksin AMA SANA OY VERMEYECEĞİZ VE AFYONKARAHİSAR ‘a geri göndereceğiz.
  " Düzce Belediyesinde SESSİZ SEDASIZ ATAMA! " Haberine...
 teknik
 Peki bu atama işinden Belediye meclis üyelerinin bilgisi var mıdır yok mudur.???
  " Yerel Seçim Öncesi Düşlerim " Yazısına...
 Cemal YILMAZ
 Değerli Hocam ve Çok Kıymetli okuyucular; Hacı Bektaş-i Veli "İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır " diyeli 1700 yıl,Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ün "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir " diyeli yaklaşık 100 yıl oldu.Kısacası yapılacak tüm iş ve işlemlerde Bilimden ve Bilim Adamından faydalanmak gerekmektedir.
  " BELEDİYENİN KAPISI! " Yazısına...
 Fethi Sönmez
 Mesele zaten burada.Önce ihaleye gerek var mı? Belediyenin marangozu bu kapıyı yapsa hiç para vermeyeceğiz.İhale-Şirket sistemi belediyede varsa hep ikinci marangoz kapıyı tamir eder.Marangoz değişir ancak hep ikinci yapar.Şimdi basının da çoğu bu ihaleciler i parlatıyor.Tartıştıkları müteahhitler Düzceli mi yabancı mı olsun.Biz hem ihale sistemine ,hem de şirketleşmeye son vereceğiz.Kapının gideri bizde 200 lira malzeme parası olur.Ya rant,ya vatan.Ya rant, ya üretim. Fethi Sönmez.Vatan Partisi Belediye Başkan Adayı.
  " Yerel Seçim Öncesi Düşlerim " Yazısına...
 Fethi Sönmez
 Peri Hanım,çok teşekkür ederim.11 Mart pazartesi gecesi ULUSAL kanal da 20 dakikalık bir programım vardı.Orada sizin Düzce'de hava kirliliğine karşı verilen mücadelede katkınızı bir kez daha ifade ettim.Sizlerden öğrendiklerimizle ufkumuz aydınlanıyor.Üniversitemiz kurulurken o dönem yaptığımız il Divan kurulu toplantılarında hep öğrencilerin harcayacağı paranın hesabını yapanlar vardı.Hiç gelecek bilim insanlarından nasıl yararlanacağımız konuşulmuyordu.O zaman bu zihniyete itiraz ettik.Rant değil de bilim esas alınsaydı Düzce böyle mi olurdu.Sizlerin düşleri bizim rehberimizdir.''İyi ki varsınız'' tümcesi herhalde en iyi sizler için söylendiğinde anlam bulur.Şahsınızda,Üniversitemizin Düzce için,insanlık için,bilim için yüreği atan tüm akademisyenlerine saygı ve selamlarımı sunuyorum. Fethi Sönmez.Vatan Partisi Düzce Belediye Başkan Adayı.
  " BELEDİYENİN KAPISI! " Yazısına...
 Metin Can
 Yeni seçilen belediye başkanı kim olursa belediyenin eski borcunun hangi yatırımlardan kaynaklandığını Düzce kamuoyuna kalem,kalem açıklasın.20 senedir Sn.Selahattin Olcarın yaptığı Düzcenin alt yapısı ve asfalt şantiyesi dışında Düzcenin görünümünü değiştirecek bir çalışma olmadığı gibi yeşil alanlarımızıda kaybettik..
Sepaş Enerji'den çocuklara sinema bileti! Sepaş Enerji'den çocuklara sinema bileti!
  Düzce Belediyesinde SESSİZ SEDASIZ ATAMA!
  Polisten uyuşturucu operasyonu!
  Vatan Partisi’nden kurum ziyaretleri!
  RADYODÜET yayına başladı!
  Kamu Başdenetçisi öğrencilerle buluştu!
  Küçük; ‘Biz havanın - tavanın peşinde değil, hizmetin peşindeyiz’
  Adıge Dil Günü kutlandı
  Öğrencilerden Çanakkale ziyareti!
  Ömer Küçük; ‘Korumamız falan olmayacak!..’
  Yılmaz; “Bu seçimlerde çok iddialıyız”
  Uyuşturucu davasında 7 sanık yargılanıyor!
  Bu sese kulak verin!
  Çanakkale Zaferini andılar!
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Başkan Ay'dan Kusursuz Kafe'ye ziyaret
  Anma gününün ilk durağı şehitlik oldu!
  Küçük'ten Özlü'ye: Yakınlarına ‘makam’ vatandaşa ‘azar’
  Şehit ve Gazi yakınları ile buluştular!
  İtfaiye farkındalığı artırmayı amaçlıyor!
  Düzceliler projelerden bihaber!
  23.3.2019 - BİZİM ÖMER’LE KAHVALTI
  20.3.2019 - Küçük'ten Özlü'ye: Yakınlarına ‘makam’ vatandaşa ‘azar’
  19.3.2019 - Düzce Belediyesinde SESSİZ SEDASIZ ATAMA!
  23.3.2019 - Ömer Küçük; ‘Korumamız falan olmayacak!..’