Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :72313395 Aktif Ziyaretçi :963 11 Ağustos 2020 Salı
[17:45] Üç plaja mavi bayrak çekildi! -- [17:38] Dernek toplantıları bakanlığın iznine bağlandı! -- [17:18] Yeni ulaşım sisteminde şoförlerin eğitimi başladı! -- [14:56] Özlü ve Keskin’den Gönül Asuk’a tebrik! -- [14:18] AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gönül Asuk oldu! -- [13:47] Er’den Mustafa Kemal Ortaokulu açıklaması! -- [13:14] Denetimler devam ediyor! -- [12:18] Uzmanından diyabetli çocuklara yaz dönemi önerileri! -- [12:07] 6 metre derinliğindeki su deposuna düşen muhtar yaralandı! -- [18:54] Belediyeden sivrisinek operasyonu! --
Algün
Ayşegül Şenol Can
UMUDU YARATMAK LAZIM!

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:14.12.2019

 

   Düzce yaşadığı iki büyük deprem sonrasında 81. İl olarak il statüsüne kavuştu. Üzerinden yirmi yıl geçti 09.12.1999 tarihinde il olan şehrimizde sorunlar sihirli bir el dokunuşu ile çözümlenmedi.

   Geldiğimiz noktada geriye dönüp baktığımızda çok eziyetli bir yirmi yıl geçirdiğimizi kimse inkar edemez. Çünkü iki depremle yıkılan şehrin yeniden hayat bulması için gereken yatırımların temini, moral ve motivasyonunun yakalanması çok zordu.

   İlk yıllarda işlerin hızla düzeleceğini düşünen halk, işlerin hiç de öyle yürümeyeceğini  anladığında, şehir nitelikli insan gücünü kaybettiği gibi, moral olarak da geriye gitmiştir. Hayatın yeniden inşa sürecinde sağlıklı ve güvenli bir kent oluşturulması için, taleplerin karşılık bulmaması ve yapılan uygulamalarla hayatın zorlaştırılması, girişimci olan Düzce halkının umudunu yitirmesine sebebiyet vermiştir.

   Örneğin aylarca Atatürk Bulvarı, yol yapımı nedeniyle trafiğe kapalı kalmış, yıllarca insanlar kalıcı konut bağlantı yolu yapılmadığı için Yığılca yolundan kalıcı konutlara gidip gelmek zorunda kalmış, yıllarca il statüsündeki bir şehrin simge binalarından olan Valilik binasının yapılmaması bir okul binasında hizmet vermesi gibi olumsuzluklar birçok insanın Düzce’den umudunu kesmesine sebebiyet vermiştir. Şu anda da Düzce’nin batısı ile doğusunu birbirine bağlayan Kervan Kavşağı kapatılmıştır.

   Düzce küçük ölçekli bir şehir. Bunun avantajları var ve hayatı kolaylaştırmak üzerine çok sayıda iyi uygulama yapılabilir.

   Kalıcı Konutlarla Düzce arasındaki ulaşım ağı çok kötü işlemektedir. Otobüs saatleri ile ilgili yapılan düzenleme hayatı zorlaştırmış ve insanların zaman kaybına yol açmaktadır. Sonuç itibariyle birçok insanı mecbur olmadıkça Düzce’ye gelmekten alıkoymaktadır. Toplu ulaşım en yaygın kullanılan ulaşım aracı olduğu için, maliyet hesabından çok, şehre sağlayacağı ekonomik ve sosyal fayda gözetilerek planlamalıdır.

   Tabi ki konuşmak güzel de, verili konuşmak gerekmektedir. Örneğin kaç kişi bir günde toplu ulaşımı kullanmaktadır. Hangi günlerde ve günün hangi saatlerinde daha çok kullanılmaktadır.  Kullanımı kolaylaştırınca ne oluyor, zorlaştırınca ne oluyor bütün bunların hesabının yapılabilmesi için veriye ihtiyaç vardır ve planlama buna uygun yapılmalıdır.

   Yerel yönetimlerin ilk hedefi, şehirde yaşayan insanların sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmelerini sağlamak, yaşam standartlarını artırmak olmalıdır. Ancak bizde ise tam tersi. “Saldım çayıra mevlam kayıra” şeklinde bir hizmet anlayışı söz konusu olup, herkesi de mutlu edecek halimiz yok ya şeklinde bir yol izlenmektedir.

   Kaldı ki, her şehrin üretim tüketim miktarları, hizmetlere ulaşım ve kullanım miktarları verilendirilmelidir. Bu bilgiye herkesin ulaşması sağlanmalıdır.

   Geçtiğimiz günlerde  burasıdüzce “Siz belediye bakanı olsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu” gibi bir soru sormuş vatandaşlara ve verilen cevapların büyük çoğunluğu kendisini bir belediye başkanı olarak görmediği için ne cevap vereceğini bilememiş ancak “belediyeden en acil ne yapılmasını istersiniz” şeklinde bir soru sorulsa, belki de cevap başka olurdu diye düşündüm bir an için.

   İl oluşumuzun yıldönümü nedeniyle neler yapıldı derseniz, yapılan yalnızca basın açıklamaları. Peki ne yapılmalı? Çalıştaylar yapılmalı, Düzce’nin kalkınma hedefleri tartışılmalı, sektörler yarıştırılmalı, herşeyden önemlisi derli toplu, eksiğimizi fazlamızı ortaya koyan karşılaştırmalı bir sunum yapılmalı, altyapımız ne alemde, tarım gelirleri artmış mı, azalmış mı? Sanayi ve istihdam konusunda nereden nereye gelmişiz? Hedefimiz var mı, nasıl artırılması planlanıyor? Turizmde bir arpa boyu yol almış mıyız? Bu soruların cevaplarını bilmeden ne anlatabiliriz. Hangi kurum olursa olsun kurumsallaşmasını tamamlayabilmenin bir yolu da sürekli araştırmak, tartıştırmak ve yarıştırmaktan geçer.

   Tabi ki tüm bunların ötesinde bir hedef koymak ve bu hedefe ulaşmak için umudu yaratmak lazım..

   Kalın sağlıcakla...

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
Biz Düzceliler; önce “yapılmasaydı”, son
 
  Ayşegül Şenol Can
KAHVALTI HABERLERİ
 
  Ulviye Dikmen
BÜTÜN DERTLERİ TOKLARIN VİCDANINA YÜKLEM
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
DR. BİRSEN OCAKLI VE TOPLU HİSTERİ
 
  Hümeyra Yılmaz
DÜZCE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
VARAN 3
 
  Tarık Şahin
Virüsler davranışlarımızı kontrol edebil
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Biz Düzceliler; önce “yapılmasaydı”, sonra da “yıkılmasaydı” deriz!!! " Yazısına...
 Ayşegül Şenol Can
 Merhaba fatih bey parkların satılmasına ilişkin davayı peyzaj mimarları odası genel başkanlığı açti ve kazandı kendilerine ve değerli avukatları Av.Emre Baturay Altınok'a teşekkür ederiz.
  " Düzce dahil tüm illerde koronavirüs denetimi yapılacak! " Haberine...
 Şebnem Ertan
 Çok geç kalındı.Ben fahri polis memuru olsam takmayanların fotoğrafini çeker cezayı basardım.Düzcede nerdeyse %90 oranında maskeyi çenesinde vede dirseğinde tutan çok kişi var.Uyarincada dövecekler gibi hakaretleri var.
  " DR. BİRSEN OCAKLI VE TOPLU HİSTERİ " Yazısına...
 Sevda bilal
 Ne tuhaf bir milletiz onca köpek tecavüzcüleri ortalıkta dolaşırken !!kendini toplumun ezilen kesimine adamış bir bilim kadınıyla uğraşmak ancak bu çarpık ülkede görülür !
  " DÜZCE KASRI NEDEN YENİDEN İNŞA EDİLECEK? " Haberine...
 Murat
 Düzce ilinin ilk valisi sanki çok onemliymiş gibi,daha enkazlardan dumanlar tüterken hiç sıkılmadan kendisine kaçak olarak bu saray yavrusunu yaptırmıştı.düzceli yıkımların altında geleceğini ararken bu nasıl bir gafletti olacak gibi değil.neticede yapı kaçak olduğundan ona da kısmet olmadı. Sanki uğursuzluk bundan sonra da devam etti ve kim çalıştırmaya kalktıysa başarılı olamadı, Sanki garip gurebanın ahı vardı.şimdi yıkılıp yeniden yapılacakmış hayırlısı olsun.
  " Jandarmadan uyuşturucu operasyonu! " Haberine...
 Uzun
 Peki bu kadar uyuşturucu yakalanıp nasıl serbest kalabiliyor anlamak mümkün değil..
  " İçinden Düzce Geçen Kitaplar " Yazısına...
 Sefer özbasan
 Ben de eski yaşadığım düzce yi hayal ediyorum korunmalıydı çünki yalanmışlar yenilenme ile
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncellemenin de güncellemesi " Yazısına...
 Dilek Şengül
 Yıllardır müşteri bekleyen esnaf şükür belediye geldi artık bu pasaj canlanır derkeeeeeen. Şok şok şok üst katla alt kattan bagımsız bir hale getiren
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncellemenin de güncellemesi " Yazısına...
 İlhami Han
 Söylediklerine katılmamak mümkün değil... var bir aymazlık ve maalesef devam ediyor düzelir mi? Emin değilim
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncellemenin de güncellemesi " Yazısına...
 Aysun Bayram
 Bu yazıya ilaveten, büyük parkımızdan demir yığınını alamadılar ( güreş sahası). Yine o parkımızda küçücük çöp kutuları ihtiyacı karşılamıyor, çöpler yerlerde. Büyük naylon çöp torbalarının geçirildiği, ayaklı yuvarlak halka demirler ise yarayabilir.
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncellemenin de güncellemesi " Yazısına...
 Sadiye Ateş
 Kalbim ağrıyor bu ülkenin çözülmeyen sorunlarına. ülke körler sağırlar birbirini ağırlar durumunda.
Uzmanından diyabetli çocuklara yaz dönemi önerileri! Uzmanından diyabetli çocuklara yaz dönemi önerileri!
  Fatih Altaylı isyan etti: Asabım bozuldu, durum çok ciddi!
  Belediyeden ücretsiz taşımayla ilgili açıklama!
  Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: ‘Ayasofya bütün insanlığa açık’
  KARSLIOĞLU AİLESİNİN ACI GÜNÜ!
  Akçakoca bayramda nüfusunun 6 katı misafir ağırladı!
  Fındık hasadı tarihi belirlendi!
  DİNÇER; 'KOMİSYONUMUZUN BİLGİSİ YOK!'
  Valilikten dolandırıcılara karşı uyarı!
  Düzce'de Corona yüzünden doktorlar istifa mı ediyor?
  Taşova, ikinci dalga için tarih verdi!
  Düzce dahil tüm illerde koronavirüs denetimi yapılacak!
  Hatice Gösterişli son yolculuğuna uğurlandı!
  KATLI OTOPARK İHALEYE ÇIKIYOR!
  Bayramda tünelden 621 bin 736 araç geçti!
  Bayraktar; ‘Nitelikli ve geniş bir akademik kadroya sahibiz’
  Kovid-19 tedbirleri denetimi gerçekleştirildi!
  Denize giren 8 yaşındaki çocuk boğuldu!
  Bıyık; ’Olağan Genel Kurulu Toplantısı ertelendi’
  Zengin; ‘Fakülte ile iç içe meslek yüksekokulu’
  Jöak aracı Düzce'de!
  7.08.2020 - Biz Düzceliler; önce “yapılmasaydı”, sonra da “yıkılmasaydı” deriz!!!
  5.08.2020 - Düzce dahil tüm illerde koronavirüs denetimi yapılacak!