Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :68537961 Aktif Ziyaretçi :11391 21 Ocak 2020 Salı
[17:11] Belediyeden, her eleştirel habere 'Yanlış algı oluşturulmak amaçlanıyor!' gibi bir çıkış yapılıyor.. -- [17:04] İl Özel İdaresi çalışmalarını sürdürüyor! -- [16:44] Hatalı sürücü kazaya sebep oldu! -- [16:11] Yedigöller yolu genişletiliyor! -- [15:28] Jandarmadan uyuşturucu operasyonu! -- [14:20] Otobüs krizi devam ediyor! -- [13:52] AFGD gönüllüleri yangın eğitimi aldı! -- [13:08] Basketbol müsabakaları sona erdi! -- [12:45] Haftanın konuğu Prof. Dr. Nilüfer Narlı! -- [12:26] Kayık tamir atölyesinde yangın! --
Ayşegül Şenol Can
UMUDU YARATMAK LAZIM!

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:14.12.2019

 

   Düzce yaşadığı iki büyük deprem sonrasında 81. İl olarak il statüsüne kavuştu. Üzerinden yirmi yıl geçti 09.12.1999 tarihinde il olan şehrimizde sorunlar sihirli bir el dokunuşu ile çözümlenmedi.

   Geldiğimiz noktada geriye dönüp baktığımızda çok eziyetli bir yirmi yıl geçirdiğimizi kimse inkar edemez. Çünkü iki depremle yıkılan şehrin yeniden hayat bulması için gereken yatırımların temini, moral ve motivasyonunun yakalanması çok zordu.

   İlk yıllarda işlerin hızla düzeleceğini düşünen halk, işlerin hiç de öyle yürümeyeceğini  anladığında, şehir nitelikli insan gücünü kaybettiği gibi, moral olarak da geriye gitmiştir. Hayatın yeniden inşa sürecinde sağlıklı ve güvenli bir kent oluşturulması için, taleplerin karşılık bulmaması ve yapılan uygulamalarla hayatın zorlaştırılması, girişimci olan Düzce halkının umudunu yitirmesine sebebiyet vermiştir.

   Örneğin aylarca Atatürk Bulvarı, yol yapımı nedeniyle trafiğe kapalı kalmış, yıllarca insanlar kalıcı konut bağlantı yolu yapılmadığı için Yığılca yolundan kalıcı konutlara gidip gelmek zorunda kalmış, yıllarca il statüsündeki bir şehrin simge binalarından olan Valilik binasının yapılmaması bir okul binasında hizmet vermesi gibi olumsuzluklar birçok insanın Düzce’den umudunu kesmesine sebebiyet vermiştir. Şu anda da Düzce’nin batısı ile doğusunu birbirine bağlayan Kervan Kavşağı kapatılmıştır.

   Düzce küçük ölçekli bir şehir. Bunun avantajları var ve hayatı kolaylaştırmak üzerine çok sayıda iyi uygulama yapılabilir.

   Kalıcı Konutlarla Düzce arasındaki ulaşım ağı çok kötü işlemektedir. Otobüs saatleri ile ilgili yapılan düzenleme hayatı zorlaştırmış ve insanların zaman kaybına yol açmaktadır. Sonuç itibariyle birçok insanı mecbur olmadıkça Düzce’ye gelmekten alıkoymaktadır. Toplu ulaşım en yaygın kullanılan ulaşım aracı olduğu için, maliyet hesabından çok, şehre sağlayacağı ekonomik ve sosyal fayda gözetilerek planlamalıdır.

   Tabi ki konuşmak güzel de, verili konuşmak gerekmektedir. Örneğin kaç kişi bir günde toplu ulaşımı kullanmaktadır. Hangi günlerde ve günün hangi saatlerinde daha çok kullanılmaktadır.  Kullanımı kolaylaştırınca ne oluyor, zorlaştırınca ne oluyor bütün bunların hesabının yapılabilmesi için veriye ihtiyaç vardır ve planlama buna uygun yapılmalıdır.

   Yerel yönetimlerin ilk hedefi, şehirde yaşayan insanların sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmelerini sağlamak, yaşam standartlarını artırmak olmalıdır. Ancak bizde ise tam tersi. “Saldım çayıra mevlam kayıra” şeklinde bir hizmet anlayışı söz konusu olup, herkesi de mutlu edecek halimiz yok ya şeklinde bir yol izlenmektedir.

   Kaldı ki, her şehrin üretim tüketim miktarları, hizmetlere ulaşım ve kullanım miktarları verilendirilmelidir. Bu bilgiye herkesin ulaşması sağlanmalıdır.

   Geçtiğimiz günlerde  burasıdüzce “Siz belediye bakanı olsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu” gibi bir soru sormuş vatandaşlara ve verilen cevapların büyük çoğunluğu kendisini bir belediye başkanı olarak görmediği için ne cevap vereceğini bilememiş ancak “belediyeden en acil ne yapılmasını istersiniz” şeklinde bir soru sorulsa, belki de cevap başka olurdu diye düşündüm bir an için.

   İl oluşumuzun yıldönümü nedeniyle neler yapıldı derseniz, yapılan yalnızca basın açıklamaları. Peki ne yapılmalı? Çalıştaylar yapılmalı, Düzce’nin kalkınma hedefleri tartışılmalı, sektörler yarıştırılmalı, herşeyden önemlisi derli toplu, eksiğimizi fazlamızı ortaya koyan karşılaştırmalı bir sunum yapılmalı, altyapımız ne alemde, tarım gelirleri artmış mı, azalmış mı? Sanayi ve istihdam konusunda nereden nereye gelmişiz? Hedefimiz var mı, nasıl artırılması planlanıyor? Turizmde bir arpa boyu yol almış mıyız? Bu soruların cevaplarını bilmeden ne anlatabiliriz. Hangi kurum olursa olsun kurumsallaşmasını tamamlayabilmenin bir yolu da sürekli araştırmak, tartıştırmak ve yarıştırmaktan geçer.

   Tabi ki tüm bunların ötesinde bir hedef koymak ve bu hedefe ulaşmak için umudu yaratmak lazım..

   Kalın sağlıcakla...

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
DEDİLER DE DEDİLER!
 
  Ayşegül Şenol Can
YENİ YIL
 
  Ulviye Dikmen
YENİ YILDA YENİ UMUTLAR
 
  Telat Çelik
YENİ YIL VE EKONOMİK BUHRAN
 
  Peri Meram Arbak
Milletvekili olsaydım Torba Yasaya ‘HAYI
 
  Hümeyra Yılmaz
KALP AÇTIRAN
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
YÜKSEK HIZLI TREN
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Belediyeden, her eleştirel habere 'Yanlış algı oluşturulmak amaçlanıyor!' gibi bir çıkış yapılıyor.. " Haberine...
 Murat Gulerim
 İyiki varsınız, milletin sıkıntılarına ses veriyorsunuz, bunlara kalsa pariste yaşıyoruz ama biz nankörlük yapıyoruz
  " Belediyeden, her eleştirel habere 'Yanlış algı oluşturulmak amaçlanıyor!' gibi bir çıkış yapılıyor.. " Haberine...
 Vicdanın Sesi
 Sözde demokrat yeni Belediye Bakanımız öyle çok da demokrat değilmiş sanırım! Boyalar dökülmeye başladı! Fazla eleştirmeyin, maaşlı trollerini salıverir üzerinize.. neye uğradığınızı anlamazsınız.. Neden hep gelen gideni aratır canım memleketimde? Neydi slogan! Düzce'de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak! Değişen ne? Herkese höt zöt! Her şeye aynen devam! Sözler sandıkla birlikte depoya kalktı..
  " Parklarda temizlik sürüyor! " Haberine...
 sevgi
 Temizlik işleri sadece Düzce merkezde yapılıyor da neden Kalıcı konutlara hiç uğramıyorlar acaba? her taraf pislik içinde. Sadece seçim zamanı hatırlanmaktan bıktık artık.
  " Kalıcı Konutlar artık ‘Bahçeşehir’ " Haberine...
 sevgi
 Bizim sorunumuz ismi değil ki Kalıcı konutlardan memnunuz, asıl sorun ulaşım, temizlik,parklar, vs.çözülmesi gerekenlere boşverilirken isim değiştirmekle halkı memnun edemezsiniz.
  " Şahin’den tepki çeken paylaşım! " Haberine...
 irfan AKDOĞAN
 Terörü övmek, Allaha peygambere küfretmek, vatana ihanet fikir özgürlüğü ama dinen haram olanı söylemek suç oluyor öylemi. O zaman faiz haramdır, zina haramdır, kumar haramdır diyen başta din adamları olmak bütün müslümanlar suçludur. Olimpiyatlarda oynayacaklar diye bu kızlara tapalım mı ne dersiniz?
  " AK PARTİ’YE Mİ GÖZ KIRPIYOR? " Haberine...
 şükrü toros
 iyi iyi akp ye böyleleri yakışır
  " ŞAHİN PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLDİ! " Haberine...
 şükrü toros
 hayret ilk defa olarak MHP nin doğru bir adım attığını görüyorum.
  " ŞAHİN PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLDİ! " Haberine...
 Vicdanın Sesi
 Güzel şeyler de oluyor memlekette.. yoksa yol olur gider.. İşine bakmıyor; kadınların orası burası! Madem o kadar dindarsın Belediyede yenen yetim haklarının peşine düşsene! tabi yürek ister! Kadın bedeni üzerine gelince külhanbeyi kesiliyor!
  " Şahin’den tepki çeken paylaşım! " Haberine...
 ferhat
 Açılıp saçılanı görmedik biz başkan.. sen o gözle baktıysan kendini sorgula. Geçenlerde boks maçına gittin, aralarda ringde dans eden kardeşlerimiz vardı. Neden katıldın oraya? Bu sporda açılıp saçılma varda.. boks maçındaki pon pon kızlar kapalımıydı?
  " Şahin’den tepki çeken paylaşım! " Haberine...
 Saliha C.
 Hayir belki müslüman değiller? Kime ne kıyafetinden? Kadını kapattık mı herşey tamam mı? Müslüman erkek de mahrem bölgelerini belli etmeyecek şalvar giymeli sen neden pantolonla geziniyorsun?? Kaynaşlı da 8 yaşında ufacık kıza tecavüz eden şerefsize tepki gösterme, zabıta eli ile köpekleri zehirlet AMA müslümanım diye gezin!! Yersek!!
Güvenli İnternet konferansı gerçekleştirildi! Güvenli İnternet konferansı gerçekleştirildi!
  Hasan Mezarcı: ‘Tesettürü kaldırıyorum!’
  ŞAHİN PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLDİ!
  Şahin’den tepki çeken paylaşım!
  AK PARTİ’YE Mİ GÖZ KIRPIYOR?
  ‘Bu zihniyeti kınıyoruz’
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  'Batı Karadeniz'in Efes'inde kazılar yeniden başladı!
  CHP’de Koyuncu adaylığını açıkladı!
  Belediyeden açıklama: İşçilerden istenen savunmanın yaptırımı yok!
  2 DAKİKADA BUGÜN
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Öğretim üyeleri liselilerle buluştu!
  Hemşirelik eğitim programı başlıyor!
  CHP Merkez İlçede Can Koyuncu dönemi
  Gençler Spor Sokağa renk katıyor
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Yanmaz'dan Akçakocaspor'a ziyaret!
  Üfürükçü hocaya operasyon!
  Belediyeden, her eleştirel habere 'Yanlış algı oluşturulmak amaçlanıyor!' gibi bir çıkış yapılıyor..
  14.01.2020 - Şahin’den tepki çeken paylaşım!
  14.01.2020 - Kalıcı Konutlar artık ‘Bahçeşehir’
  15.01.2020 - ŞAHİN PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLDİ!
  20.01.2020 - Belediyeden, her eleştirel habere 'Yanlış algı oluşturulmak amaçlanıyor!' gibi bir çıkış yapılıyor..
  14.01.2020 - DEDİLER DE DEDİLER!
  15.01.2020 - AK PARTİ’YE Mİ GÖZ KIRPIYOR?
  16.01.2020 - Parklarda temizlik sürüyor!