Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :68536584 Aktif Ziyaretçi :6030 21 Ocak 2020 Salı
[17:11] Belediyeden, her eleştirel habere 'Yanlış algı oluşturulmak amaçlanıyor!' gibi bir çıkış yapılıyor.. -- [17:04] İl Özel İdaresi çalışmalarını sürdürüyor! -- [16:44] Hatalı sürücü kazaya sebep oldu! -- [16:11] Yedigöller yolu genişletiliyor! -- [15:28] Jandarmadan uyuşturucu operasyonu! -- [14:20] Otobüs krizi devam ediyor! -- [13:52] AFGD gönüllüleri yangın eğitimi aldı! -- [13:08] Basketbol müsabakaları sona erdi! -- [12:45] Haftanın konuğu Prof. Dr. Nilüfer Narlı! -- [12:26] Kayık tamir atölyesinde yangın! --
Hümeyra Yılmaz
MAVİ SAKAL

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:14.12.2019

 

   İnsan olmak seni savunmasız yapar.  

   “Birçok kadının bir anne kurdun yok ediciler konusunda yavrularına verdiği eğitim kadar bile temel eğitimi yoktur.

   Anne kurt şöyle der; “Tehditkarsa ve senden büyükse kaç; daha zayıfsa, bak ne istiyor; hastaysa, yalnız bırak; dikenleri, zehri, sivri dişleri ya da keskin pençeleri varsa, geri dön ve ters yöne git; güzel kokuyor, ama metal çenelerle sarılıysa, onunla birlikte yürü” der ‘Kurtlarla Koşan Kadınlar’ kitabında.

   Yine kitapta Mavi Sakal öyküsü vardır. Mavi Sakal, zalim bir soylu ve karısını konu alan bir Avrupa masalıdır. Onun yasaklı odası, Binbir Gece Masallarında Şehrazat’ın “Hamal ve Bağdatlı Üç Hanım” masalıyla da benzer.

   Dağlarda bir tutam sakal saklanırmış, olduğu yere nasıl geldiği belli olmayan ve kimsenin dokunmasına izin verilmeyen çivit mavisi sakal. Göldeki karanlık buzlar kadar, bir çukurun gölgesi kadar mavi. Anlatılanlara göre bu sakal bir zalime aitmiş.

   Aynı anda üç kız kardeşe kur yapmış bu zalim. Kızlar ormanda yalnız yaşayan, dışlanmış bu adamın sakalından korkuyor, seslendiği zaman oradan uzaklaşıyormuş. Mavi Sakal samimiyetine inandırmak için onları bir geziye çıkarmış. Süslü ve gösterişli atlarla, köpeklerle geziye başlamışlar, dev bir ağacın altında durmuşlar ve onlar için hazırlanan ziyafet sofrasına oturmuşlar.

   Kızlar şöyle düşünmüş; “Belki de Mavi Sakal o kadar da kötü biri değildir.”

   Harika geçen gün sonunda iki kardeşin kuşkuları devam ederken, küçük kız kardeş herkesin korktuğu ama çekici ve cömert olan bir adamın o kadar da kötü olamayacağını düşünmüş. Kendi kendine telkinde bulundukça, adam gözüne daha iyi, sakalı da daha az mavi görünmeye başlamış. Mavi Sakal ile evlenmiş. Ve birlikte Mavi Sakal’ın ormandaki şatosunda yaşamaya başlamışlar.

   Bir gün Mavi Sakal uzun bir yolculuğa çıkıyor gibi yapmış ve karısına hazinelerle dolu şatodaki tüm odaların anahtarını verip tek bir odanın kapısını açmamasını öğütlemiş. O gider gitmez, genç kadın odaya girmiş.

Altı kadın cesedi görünce dehşete kapılmış ve elinden düşen anahtar kanlara bulanmış. Kadın kan lekesini çıkarmaya çalışırsa da nafile, leke bir türlü çıkmamış. Mavi Sakal, sırrının karısı tarafından öğrenildiğini, anahtardaki kan lekesinden anlayınca, ona dua etmesi için birkaç dakika mühlet vermiş. O sırada erkek kardeşleri gelmiş ve kızı kurtarmış.

   Öyküde küçük kız kardeş yok ediciyi anlamayan bir kız. Çünkü, “Kızlara her türlü tuhaflığı- ister sevimli, ister sevimsiz olsun-görmezden gelmeleri, onları hoşa gider hale getirmeleri öğretilir. Sakalı o kadar da mavi değil demesinin sebebi budur. Nazik olmaya dönük bu ilk eğitim, kadınların sezgilerini umursamamalarına neden olur. bu anlamda kadınlara bilerek yok ediciye zalimliğe boyun eğmeleri öğretilmiştir.”

   Her ne kadar bir kurt yavrusu olmasak, onlar gibi eğitilmeksek de akıl ve düşüncelerimizden bağımsız olarak hareket etmemiz gereken zamanlar var.

   Çünkü her zaman insanlarla karşılaşmıyoruz.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
DEDİLER DE DEDİLER!
 
  Ayşegül Şenol Can
YENİ YIL
 
  Ulviye Dikmen
YENİ YILDA YENİ UMUTLAR
 
  Telat Çelik
YENİ YIL VE EKONOMİK BUHRAN
 
  Peri Meram Arbak
Milletvekili olsaydım Torba Yasaya ‘HAYI
 
  Hümeyra Yılmaz
KALP AÇTIRAN
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
YÜKSEK HIZLI TREN
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Belediyeden, her eleştirel habere 'Yanlış algı oluşturulmak amaçlanıyor!' gibi bir çıkış yapılıyor.. " Haberine...
 Murat Gulerim
 İyiki varsınız, milletin sıkıntılarına ses veriyorsunuz, bunlara kalsa pariste yaşıyoruz ama biz nankörlük yapıyoruz
  " Belediyeden, her eleştirel habere 'Yanlış algı oluşturulmak amaçlanıyor!' gibi bir çıkış yapılıyor.. " Haberine...
 Vicdanın Sesi
 Sözde demokrat yeni Belediye Bakanımız öyle çok da demokrat değilmiş sanırım! Boyalar dökülmeye başladı! Fazla eleştirmeyin, maaşlı trollerini salıverir üzerinize.. neye uğradığınızı anlamazsınız.. Neden hep gelen gideni aratır canım memleketimde? Neydi slogan! Düzce'de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak! Değişen ne? Herkese höt zöt! Her şeye aynen devam! Sözler sandıkla birlikte depoya kalktı..
  " Parklarda temizlik sürüyor! " Haberine...
 sevgi
 Temizlik işleri sadece Düzce merkezde yapılıyor da neden Kalıcı konutlara hiç uğramıyorlar acaba? her taraf pislik içinde. Sadece seçim zamanı hatırlanmaktan bıktık artık.
  " Kalıcı Konutlar artık ‘Bahçeşehir’ " Haberine...
 sevgi
 Bizim sorunumuz ismi değil ki Kalıcı konutlardan memnunuz, asıl sorun ulaşım, temizlik,parklar, vs.çözülmesi gerekenlere boşverilirken isim değiştirmekle halkı memnun edemezsiniz.
  " Şahin’den tepki çeken paylaşım! " Haberine...
 irfan AKDOĞAN
 Terörü övmek, Allaha peygambere küfretmek, vatana ihanet fikir özgürlüğü ama dinen haram olanı söylemek suç oluyor öylemi. O zaman faiz haramdır, zina haramdır, kumar haramdır diyen başta din adamları olmak bütün müslümanlar suçludur. Olimpiyatlarda oynayacaklar diye bu kızlara tapalım mı ne dersiniz?
  " AK PARTİ’YE Mİ GÖZ KIRPIYOR? " Haberine...
 şükrü toros
 iyi iyi akp ye böyleleri yakışır
  " ŞAHİN PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLDİ! " Haberine...
 şükrü toros
 hayret ilk defa olarak MHP nin doğru bir adım attığını görüyorum.
  " ŞAHİN PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLDİ! " Haberine...
 Vicdanın Sesi
 Güzel şeyler de oluyor memlekette.. yoksa yol olur gider.. İşine bakmıyor; kadınların orası burası! Madem o kadar dindarsın Belediyede yenen yetim haklarının peşine düşsene! tabi yürek ister! Kadın bedeni üzerine gelince külhanbeyi kesiliyor!
  " Şahin’den tepki çeken paylaşım! " Haberine...
 ferhat
 Açılıp saçılanı görmedik biz başkan.. sen o gözle baktıysan kendini sorgula. Geçenlerde boks maçına gittin, aralarda ringde dans eden kardeşlerimiz vardı. Neden katıldın oraya? Bu sporda açılıp saçılma varda.. boks maçındaki pon pon kızlar kapalımıydı?
  " Şahin’den tepki çeken paylaşım! " Haberine...
 Saliha C.
 Hayir belki müslüman değiller? Kime ne kıyafetinden? Kadını kapattık mı herşey tamam mı? Müslüman erkek de mahrem bölgelerini belli etmeyecek şalvar giymeli sen neden pantolonla geziniyorsun?? Kaynaşlı da 8 yaşında ufacık kıza tecavüz eden şerefsize tepki gösterme, zabıta eli ile köpekleri zehirlet AMA müslümanım diye gezin!! Yersek!!
Güvenli İnternet konferansı gerçekleştirildi! Güvenli İnternet konferansı gerçekleştirildi!
  Hasan Mezarcı: ‘Tesettürü kaldırıyorum!’
  ŞAHİN PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLDİ!
  Şahin’den tepki çeken paylaşım!
  AK PARTİ’YE Mİ GÖZ KIRPIYOR?
  ‘Bu zihniyeti kınıyoruz’
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  'Batı Karadeniz'in Efes'inde kazılar yeniden başladı!
  CHP’de Koyuncu adaylığını açıkladı!
  Belediyeden açıklama: İşçilerden istenen savunmanın yaptırımı yok!
  2 DAKİKADA BUGÜN
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Öğretim üyeleri liselilerle buluştu!
  Hemşirelik eğitim programı başlıyor!
  Gençler Spor Sokağa renk katıyor
  CHP Merkez İlçede Can Koyuncu dönemi
  ARAMIZDAN AYRILANLAR
  Yanmaz'dan Akçakocaspor'a ziyaret!
  Üfürükçü hocaya operasyon!
  Parklarda temizlik sürüyor!
  14.01.2020 - Şahin’den tepki çeken paylaşım!
  14.01.2020 - Kalıcı Konutlar artık ‘Bahçeşehir’
  15.01.2020 - ŞAHİN PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLDİ!
  20.01.2020 - Belediyeden, her eleştirel habere 'Yanlış algı oluşturulmak amaçlanıyor!' gibi bir çıkış yapılıyor..
  14.01.2020 - DEDİLER DE DEDİLER!
  15.01.2020 - AK PARTİ’YE Mİ GÖZ KIRPIYOR?
  16.01.2020 - Parklarda temizlik sürüyor!