Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :72321079 Aktif Ziyaretçi :5310 12 Ağustos 2020 Çarşamba
[17:45] Üç plaja mavi bayrak çekildi! -- [17:38] Dernek toplantıları bakanlığın iznine bağlandı! -- [17:18] Yeni ulaşım sisteminde şoförlerin eğitimi başladı! -- [14:56] Özlü ve Keskin’den Gönül Asuk’a tebrik! -- [14:18] AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gönül Asuk oldu! -- [13:47] Er’den Mustafa Kemal Ortaokulu açıklaması! -- [13:14] Denetimler devam ediyor! -- [12:18] Uzmanından diyabetli çocuklara yaz dönemi önerileri! -- [12:07] 6 metre derinliğindeki su deposuna düşen muhtar yaralandı! -- [18:54] Belediyeden sivrisinek operasyonu! --
Algün
Peri Meram Arbak
Profesör Dr. Kayıhan Pala’nın söyleşisi birilerini çok rahatsız ediyor!

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:3.07.2020

 

   Halk Sağlığı Hocası Profesör Dr. Kayıhan Pala’nın Bursa’da COVID-19 Hakkındaki 21 Nisan Söyleşisi Birilerini Çok Rahatsız Ediyor!

   Size 27.02.2020 tarihli köşe yazımda Profesör Dr Kayıhan Pala’yı tanıtmıştım. Son paragrafı tekrar aldım köşeme;

   Dr. Pala’nın Termik Santraller ve hava kirliliği ilişkisini bilim insanı, sosyal önder kimlikleriyle ısrarla teşhir ettiğini görüyoruz. O katıksız bir bilim insanı, neden?

 • Bilimsel araştırmalarını tutarlılıkla, yıllar boyunca temel bir ya da en fazla iki alanı seçerek ve o alanlarda literatür taramasıyla derinleşerek yapıyor,
 • Bir halk sağlığı uzmanı olarak Bursa’da “En çok öldüren ve sakat bırakan” sağlık sorununu ele alan araştırmalarıyla, bilimsel ekibini kurarak yürütüyor,
 • Bilimsel çalışmalarını yazdığı için bazı araştırmacılarda gözlenen “Ben bunu daha önce söylemiştim, keşke yazsaydım” hayıflanmasını yaşamıyor,
 • Bilimin siyasi otoriteden bağımsız olması gerektiğini sürekli olarak vurguluyor.

   Sevgili Pala gene rahat durmadı ve bu kez de Bursa’da COVID-19 hastalığının boyutlarını 21 Nisan 2020 tarihinde en Bursa yerel haber sitesiyle paylaştı ve 2 ay sonra önce Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilen ve Başsavcılık tarafından tarafından “Görevsizlik” kararıyla Uludağ Üniversitesi’ne gönderilen soruşturmanın hedefi oldu. Röportajda özetle şunları diyordu;

 • 'SALGININ GİDİŞATINI EN İYİ ANLATACAK VERİLER ÖLÜMLERDİR'
 • 'COVİD-19 YÜZÜNDEN ÖLEN ÇOK DAHA FAZLA HASTA VAR'
 • 'BURSA'DA VAKA VE ÖLÜM SAYILARI AÇIKLANANIN ÜZERİNDE'; “Geçenlerde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Bursa'da 2700 vaka ve 60 ölüm olduğunu açıkladı. Bize ulaşan bilgiler bunların çok üstünde. Dün itibariyle bana ulaşan bilgilerden derlediğim rakamlar Bursa'da vaka sayısının 4 binin üzerinde olduğunu, ölüm sayısının da 60'ın çok daha üzerinde olduğunu gösteriyor. Bana bugüne kadar 20'nin üstünde yakınını Covid-19 kliniklerinde kaybetmiş ama ölüm raporuna bulaşıcı hastalık ya da Covid-19 yazmayan benim tanıdığım insan müracaat etti.”
 • 'BURSA ÖLÜM SAYILARININ EN FAZLA ARTTIĞI 3 İLDEN BİRİ'; “E-Devlet üzerinden yaptığı incelemelere bakacak olursak Bursa İstanbul'dan sonra Trabzon ile birlikte 1 Ocak ile 20 Nisan arasındaki ölüm sayılarının 2016'dan bu yana son 5 yılla kıyaslandığında en fazla artış gösteren illerden bir tanesi. E-Devlet üzerinden ölüm nedenlerini görmek mümkün değil ama ölüm sayılarındaki artışın bu pandemi dönemine denk gelmiş olması bu ölümlerin önemli bir bölümünün pandemiyle ilişkili olabileceğini düşündürtüyor bize.”
 • 'BURSA SAĞLIKTA GERİ BIRAKILDI'; "Sağlık Bakanlığının sayfasına girdiğimizde Bursa'da yalnızca tek test merkezi çıkıyor. Bu Bursa açısından kabul edilebilecek bir şey değil. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi yıllardır testler yapan bir fakülte. En başından beri yetkilendirilmedi. Bursa Şehir Hastanesi'ne 500 milyon euronun üzerinde para harcadık diye övünüyorlar ama ilk referans hastanesi olarak gösterilmesine ve en fazla vakanın da orada yatıyor olmasına rağmen uzun zaman boyunca test yapamadılar.”
 • 'SAĞLIK BAKANI İLK VAKADAN 1 AY SONRA FİLYASYON DEDİ''SAĞLIK BAKANI İLK VAKADAN 1 AY SONRA FİLYASYON DEDİ';"Sağlık Bakanlığı en başından beri pandemiyi hastanelerde karşılama yönünden olaya baktı. Oysa salgınlar hastanelerde kazanılmaz. Bütün dünyada bunun yolu yayılmasını engellemek yani sahada olmaktır. Bakanlığın sahada savaşın yürütülmesine ilişkin yaklaşımı çok geç ortaya çıktı. Bakan, ilk doğrulanmış vakanın üzerinden bir ay geçtikten sonra filyasyon kavramından söz etmeye başladı. Oysa daha Ocak'ın ikinci haftasında hastalığın insandan insana geçtiği ve büyük bir salgın yaratabileceği açıklanmıştı. Bu ekiplerin çok daha önceden hazır olması gerekirdi. Ekiplerin hazır olmamasının temel nedeninin de sağlık sistemindeki problemler olduğunu söylemeliyiz. Normal bir sağlık sistemi salgınla karşılaşınca filyasyon ekibi kurmaz, elinde zaten vardır. Bizim de vardı ama çok sınırlı sayıdaydı. Sonradan filyasyon eğitimi hiç almamış hekimlerin bulunduğu ekipler kurularak bu iş yürütülmeye çalışıldı. Filyasyon yaptığınızda gidip temaslı kişiye belge imzalatıp siz evden 14 gün ayrılmayın demek de filyasyonu tam olarak yaptığınız anlamına gelmez. Temaslı kişiye tarama testi uygulamanız gerekir. Türkiye'de hala her temaslı kişiye tarama testi uygulanamadığını öğrenmiş bulunuyoruz."
 •  
 • Söyleşinin tümünü http://www.enbursa.com/haber/bursa-da-vaka-ve-olum-sayilari-aciklanandan-daha-yuksek-116202.html sitesinden okuyabilirsiniz, üstünden 2 ay geçse de çok yararlı, uyarıcı bir söyleşi.

   Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin bir öğretim üyesi olarak birkaç soruyla birlikte, beklentilerimi de köşemde iletmek istiyorum.

-Toraks Derneği’nin 19 Nisan tarihli basın açıklamasından çıkan veriler, İstanbul ve Trabzon’da E-Devletteki defin verileri kullanılarak elde edilen 2020 yılına ait haftalık toplam defin sayıları, aynı dönemdeki 2016, 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait

toplam defin sayıları ile karşılaştırılmıştır. Sonuçta, 2020 yılındaki ölüm sayılarında

diğer yılların aynı dönemine göre istatistiksel olarak anlamlı artış bulunmuştur (Türk Toraks Derneği, COVİD 19’a bağlı ölümlerin yüksekliğinden endişe duyuyor. Basın Bildirimizi sizlerle paylaşıyoruz).

Grafik 1: İstanbul’da haftalık vefat sayıları

Grafik 2: Trabzon’da haftalık vefat sayıları

Grafik 3: İstanbul’da gün başına düşen defin sayısı

Grafik 4: Trabzon’da gün başına düşen defin sayısı

Görüleceği üzere sadece E-Devlet kanalıyla elde edilen veriler dahi sayınDr Pala’nın savlarını desteklemektedir.

-Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı 28 Mart tarihinden itibaren COVİD-19 YETKİLİ LABORATUARI ilan edilerek öncesinde Bolu’ya gönderilen örneklerin Düzce’de değerlendirilmesi sağlanmıştır. Laboratuarımız Düzce’nin tetkik gereksinmelerini tam anlamıyla karşılamıştır. Neden sayın Pala Uludağ Üniversitesi’nin var olan alt yapısının kullanılmadığını, Şehir Hastanesi’nin uzun zaman test yapmadığını sorguluyor? Neden bu sorulara şeffaf yönetim uyarınca yanıt verilmeyip Dr hakkında soruşturma açılıyor? Sorular basit;

BURSA ŞEHİR HASTANESİ’NDE COVİD PCR VE DİĞER TESTLERE KESİN OLARAK NE ZAMAN BAŞLANDI?

GÜNDELİK BAŞVURU KAÇ KİŞİYDİ VE GÜNDELİK TEST SAYISI KAÇTI?

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ’NİN ALT YAPISINDAN NEDEN YARARLANILMADI?

 • Ülkemizde genel olarak filyasyon çalışmalarının geç başladığını sadece Pala hoca değil tüm ulusal, uluslararası Halk Sağlığı otoriteleri kabul eder. Naçizane bir Göğüs hastalıkları hocası olarak ben de imzamı atarım bu gerçekliğe. Ama örneğin Düzce’de berber ve kuaförlerin en az bir kez PCR çalışmasından geçirildiğini biliyorum. Burada da henüz genç bir kent olan Düzce’de hedefe yönelik taramada iyi adımlar atıldığını söyleyebilirim.

   Bir öğretim üyesi olarak beklentilerim;

 • Uludağ Üniversitesi yönetimince, Sayın Kayıhan Pala hoca hakkındaki “halkı yanlış bilgilendirdiği” ve “paniğe yönlendirici açıklamalar yaptığı” iddialarının bizzat bilim dışı ve halkı tehlikeli pandemi karşısında rehavete iten suçlamalar olduğunun kamuoyuna açıklanması,
 • Pala hocanın Üniversite kurumunun alt yapısının yeterli olduğu halde başvurulmamasının yanlış olduğu beyanının arkasında olduklarını açıklamalarıdır.

Akademinin bağımsız, her zaman gerçek bilginin yanında olduğunu tekrar göstermenin tam sırası. Umutla bekliyorum!.

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
Biz Düzceliler; önce “yapılmasaydı”, son
 
  Ayşegül Şenol Can
KAHVALTI HABERLERİ
 
  Ulviye Dikmen
BÜTÜN DERTLERİ TOKLARIN VİCDANINA YÜKLEM
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
DR. BİRSEN OCAKLI VE TOPLU HİSTERİ
 
  Hümeyra Yılmaz
DÜZCE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
VARAN 3
 
  Tarık Şahin
Virüsler davranışlarımızı kontrol edebil
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Biz Düzceliler; önce “yapılmasaydı”, sonra da “yıkılmasaydı” deriz!!! " Yazısına...
 Ayşegül Şenol Can
 Merhaba fatih bey parkların satılmasına ilişkin davayı peyzaj mimarları odası genel başkanlığı açti ve kazandı kendilerine ve değerli avukatları Av.Emre Baturay Altınok'a teşekkür ederiz.
  " Düzce dahil tüm illerde koronavirüs denetimi yapılacak! " Haberine...
 Şebnem Ertan
 Çok geç kalındı.Ben fahri polis memuru olsam takmayanların fotoğrafini çeker cezayı basardım.Düzcede nerdeyse %90 oranında maskeyi çenesinde vede dirseğinde tutan çok kişi var.Uyarincada dövecekler gibi hakaretleri var.
  " DR. BİRSEN OCAKLI VE TOPLU HİSTERİ " Yazısına...
 Sevda bilal
 Ne tuhaf bir milletiz onca köpek tecavüzcüleri ortalıkta dolaşırken !!kendini toplumun ezilen kesimine adamış bir bilim kadınıyla uğraşmak ancak bu çarpık ülkede görülür !
  " DÜZCE KASRI NEDEN YENİDEN İNŞA EDİLECEK? " Haberine...
 Murat
 Düzce ilinin ilk valisi sanki çok onemliymiş gibi,daha enkazlardan dumanlar tüterken hiç sıkılmadan kendisine kaçak olarak bu saray yavrusunu yaptırmıştı.düzceli yıkımların altında geleceğini ararken bu nasıl bir gafletti olacak gibi değil.neticede yapı kaçak olduğundan ona da kısmet olmadı. Sanki uğursuzluk bundan sonra da devam etti ve kim çalıştırmaya kalktıysa başarılı olamadı, Sanki garip gurebanın ahı vardı.şimdi yıkılıp yeniden yapılacakmış hayırlısı olsun.
  " Jandarmadan uyuşturucu operasyonu! " Haberine...
 Uzun
 Peki bu kadar uyuşturucu yakalanıp nasıl serbest kalabiliyor anlamak mümkün değil..
  " İçinden Düzce Geçen Kitaplar " Yazısına...
 Sefer özbasan
 Ben de eski yaşadığım düzce yi hayal ediyorum korunmalıydı çünki yalanmışlar yenilenme ile
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncellemenin de güncellemesi " Yazısına...
 Dilek Şengül
 Yıllardır müşteri bekleyen esnaf şükür belediye geldi artık bu pasaj canlanır derkeeeeeen. Şok şok şok üst katla alt kattan bagımsız bir hale getiren
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncellemenin de güncellemesi " Yazısına...
 İlhami Han
 Söylediklerine katılmamak mümkün değil... var bir aymazlık ve maalesef devam ediyor düzelir mi? Emin değilim
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncellemenin de güncellemesi " Yazısına...
 Aysun Bayram
 Bu yazıya ilaveten, büyük parkımızdan demir yığınını alamadılar ( güreş sahası). Yine o parkımızda küçücük çöp kutuları ihtiyacı karşılamıyor, çöpler yerlerde. Büyük naylon çöp torbalarının geçirildiği, ayaklı yuvarlak halka demirler ise yarayabilir.
  " Mevkiimiz kalıcı sorunlar güncellemenin de güncellemesi " Yazısına...
 Sadiye Ateş
 Kalbim ağrıyor bu ülkenin çözülmeyen sorunlarına. ülke körler sağırlar birbirini ağırlar durumunda.
Uzmanından diyabetli çocuklara yaz dönemi önerileri! Uzmanından diyabetli çocuklara yaz dönemi önerileri!
  Fatih Altaylı isyan etti: Asabım bozuldu, durum çok ciddi!
  Düzce'de Corona yüzünden doktorlar istifa mı ediyor?
  Taşova, ikinci dalga için tarih verdi!
  Düzce dahil tüm illerde koronavirüs denetimi yapılacak!
  Hatice Gösterişli son yolculuğuna uğurlandı!
  KATLI OTOPARK İHALEYE ÇIKIYOR!
  Bayraktar; ‘Nitelikli ve geniş bir akademik kadroya sahibiz’
  Bayramda tünelden 621 bin 736 araç geçti!
  Denize giren 8 yaşındaki çocuk boğuldu!
  Zengin; ‘Fakülte ile iç içe meslek yüksekokulu’
  Kovid-19 tedbirleri denetimi gerçekleştirildi!
  Bıyık; ’Olağan Genel Kurulu Toplantısı ertelendi’
  Jöak aracı Düzce'de!
  Hobi olarak başladığı kaz yetiştiriciliği gelir kapısı oldu!
  Dܒye YÖK Sanal Fuarında yoğun ilgi!
  Üreticilere fındığı yerden toplama çağrısı!
  Akıncıoğlu, önemli bilgiler paylaştı!
  Asar suyunda temizlik çalışması başladı!
  Eğitim-Bir-Sen ferdi kaza sigortası hayata geçirildi!
  Emniyetten uyuşturucu operasyonu!
  7.08.2020 - Biz Düzceliler; önce “yapılmasaydı”, sonra da “yıkılmasaydı” deriz!!!
  5.08.2020 - Düzce dahil tüm illerde koronavirüs denetimi yapılacak!