Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :73163821 Aktif Ziyaretçi :1590 27 Ekim 2020 Salı
[17:38] İçişleri Bakanlığı açıkladı: 686 kişi izolasyona uymadı! -- [17:15] Türkiye ve Yunanistan NAVTEX'leri karşılıklı iptal etti! -- [17:11] Yaralı sokak kedisi tedavi altına alındı! -- [17:09] İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı: Testlerin yüzde 30'u pozitif! -- [17:01] İSKİ açıkladı: 2020'de Melen ve Yeşilçay'dan ne kadar su alındı? -- [16:50] Yılmaz’dan Çilimli ziyareti! -- [16:45] Erdoğan boykot çağrısı yapmıştı! Fransa'ya yapılan ihracat son 5 yılın zirvesinde! -- [16:31] Sağlık meslek örgütleri: Ankara'da Covid-19'a yakalanan sağlıkçı sayısını açıkladı! -- [16:22] Erdoğan: Sakın Fransız markalarını satın almayın! -- [16:15] Yeni kredi paketi açıklandı! --
Doç. Dr. Yusuf Aydın
Gebelik sürecinde tiroid hormonlarında görülen değişikliklerde nasıl davranmalıyız?

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:23.09.2020

 “ÖNCE SAĞLIK”

   Gebelik vücutta hormonal değerlilerinde birçok değişiklikler yol açabilmektedir.  Bu değişiklikler gebeliğin her evresinde de farklı farklı olabilmektedir.  Bu yüzden gebelerin hormon değerlendirmeleriyapılırken hangi ayda oldukları çok önemlidir.

   Tiroid hormonlarında gebelik sırasında en çok değişiklik gösteren hormonların başında gelmektedir. Bu değişiklikler anne adaylarında endişeye yol açabilmektedir. Gebelik sürecindeki tiroid ile ilgili konuları kısa başlıklar altında incelemek istiyorum.

   İyot Eksikliği, Türkiye ve bölgemiz endemik iyot eksikliği bölgesidir. İyot tiroid bezinin çalışması için esas mineraldir. Eksikliğinde tiroid hormonları az üretilir. Bunun sonucu olarak iyot eksikliğine bağlı hipotiroidi gelişebilir. Gebelerde özellikle anne karnında bebeğin iyot ihtiyacı anneden sağlanmaktadır. Bu yüzden anne adaylarının, gebelerin iyotlu besinler ve iyotlu tuz ile beslenmesi gerekmektedir. İyot eksikliği çocuklarda kretinizm denilen zeka geriliği ile sonuçlanan bir hastalığa yol açmaktadır. İyot eksikliği olup olmadığı idrarda iyot düzeyine bakılarak kolayca anlaşılmaktadır.

   TSH hormonu düşüklüğü, gebeliğin ilk aylarında sıklıkla görülen bir durumdur. Gebelerde anne ile bebeği bağlayan plasenta denilen organdan salgılanan beta HCG,tiroid hormonlarını bozabilmektedir. Özellikle ilk aylarda TSH seviyesi düşmekte ancak diğer tiroid hormonları normal aralıkta kalmaktadır.İkiz gebeliği olanlarda bu klinik durum daha sık gözlemlenmektedir. Bu durumda endişe etmeden 14-15. haftaya kadar ilaç kullanmadan beklemek gerekmektedir. Ancak serbest T4 ve serbest T3 gibi tiroid hormonlarında bir yükseklik varsa tedavi planlanması gerekmektedir. Bu durumda Graves hastalığından şüphelenmek gerekmektedir. Graves hastalığı olup olmadığını anlamak için bazı antikor testleri bakılarak tanı konulabilmektedir.

   Anti-TPO yüksekliği olan ve daha önce tiroid hastalığı olmayan gebelerde gebelik sürecince tiroid hormonlarında düşüklük ve TSH artışı gözlenebilir. Eğer gebenin TSH seviyesi 2,5 altında ancak anti-TPO yüksekliği varsa çoğunlukla ilaç kullanmak gerekmez. Ancak her hasta kendi içerisinde ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

   Serbest T4 düşüklüğü, gebelik sürecinde karşılan diğer bir tirodhormon bozukluğudur. Diğer hormonlar normal aralıkta olup sadece serbest T4 düşüklüğü gebelik sırasında plasentadan salgılanan bazı proteinlerin artışı yüzünden olmaktadır. Serbest T4 düşüklüğünde tedavi verilip verilmeyeceği tartışmalıdır. Her hasta kendi içinde değerlendirilmelidir.

   Gebelik sonlandıktan sonra özellikle Anti-TPO yüksekliği olan kadınlar mutlaka yakın takip edilmelidir. Bu kişiler gebelikten sonraki 2. ve 6. Ay arasında tiroid testlerinde bozukluklar gelişebilmektedir. Özellikle bu dönemde çarpıntı, saç dökülmesi hızlı kilo kaybı gibi yakınmaları olan bu hastalar tiroid testlerini yaptırmalarını öneriyorum.

  Sonuç olarak gebe hastalarımız mümkün olduğu kadar iyottan zengin ürünlerle beslenmeli, iyot eksikliği saptanmışsa dışardan takviye olarak almalılar. Gebeliğin başlangıç döneminde görülen TSH düşüklülerinde hemen ilaç kullanmak yerine 15-16.Haftaya kadar beklenmesi uygun bir yaklaşımdır. Tiroid antikorları pozitif veya yüksek olan hastalar tiroid hormonları açısından hem gebelik döneminde hem de gebelik sonrası dönemde yakın kontrolde kalmalılar.

   Sağlıklı günler dilerim.

Doç. Dr. Yusuf AYDIN

Email: dryusufaydin@yahoo.com

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
ARTIK YADIRGAMIYORUZ!..
 
  Ayşegül Şenol Can
YENİDEN MERHABA
 
  Ulviye Dikmen
4 EKİM HAYVAN HAKLARI GÜNÜ
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR
 
  Hümeyra Yılmaz
RANTIN OLMADIĞI YER
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
BU SİSTEM YÜRÜMELİ AMA..!
 
  Tarık Şahin
Virüsler davranışlarımızı kontrol edebil
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Doç. Dr. Yusuf Aydın
DİYABET (ŞEKER) HASTALIĞI GELİŞİMİNİ ENG
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR ARSLANOĞLU " Yazısına...
 ulviye dikmen
 sevgili Peri, sevgili İlknur, sevgili Meryem, sevgili Elif daha nice güzel insanlar memleketimize umut oldunuz sağolun sizleri tanımak benim için büyük mutluluk...
  " Biz Düzceliler; önce “yapılmasaydı”, sonra da “yıkılmasaydı” deriz!!! " Yazısına...
 BUĞRA ALTUN
 Fatih bey, öncelikle şunu söylemek istiyorum. Tüm yazılarınızı okuyorum. Küçük bir soru bırakıyorum buraya. Bir önceki dönemin yöneticileri başka partiden miydi? Ya da ondan önceki yönetim?
  " HER İŞİMİZ GÖSTERMELİK! " Yazısına...
 F Sönmez
  Eskiden yöneticilerin çalışmasını somut olarak yaptıkları işlerle görür anlardık. ''Tüfek icat oldu mertlik bozuldu'' demiş Köroğlu. Şimdi fotoğraf, görüntüleme kısaca iletişim arttı. Artık işe gerek yok. Yöneticiler arada bir alanda kolları ileriyi gösteren (Sanırsın Atatürk ilk hedefiniz Akdenizdir ileri ''komutunu veriyor) bir fotoğraf çektirip basına servis ettiler mi. Görev yapılmış sayılıyor. Bizlerde bunlara bakıp ''adamlar çalışıyor'' diyoruz.Herkes memnun olduğu sürece böyle gider. Hoca cemaat misali. Önce hoca düzelecek.
  " ARTIK YADIRGAMIYORUZ!.. " Yazısına...
 F Sönmez
 Bir fotoğraf çekmişsiniz. Doğru tespitler. Fakat alışmak ta kolay değil. İki anı aklıma geldi.Biri daha yeni yetme denilen çağda yatılı okul kazanmışım.Daha yeniyim. Yemekte bir baktım kuru fasulye kurtlu. Önce yavaş sesle, utangaç ‘’Fasulye kurtlu’’ dedim. İlgilenen olmadı. Biraz sonra daha kuvvetli sesle bağırdım. İki masa ilerden kıdemli öğrencilerden biri baktı ‘’Birader sen yenisin galiba. Alışırsın’’ dedi. Daha sonra makarna, bulgur pilavı, kapuska ve yeşil mercimek yemeklerinin büyük çoğunluğunun yenmediği ve çöpe atıldığını gördüm. Üç –dört yıl sonra dökülen yemek yoktu. Fasulyede kurt yoktu. Alışamadık ama zaman aldı. İkincisi; TÜBİTAK bir dergi çıkarırdı şimdi yayında mı bilmiyorum. Güzel bir dergi kapağı yapmışlar. Kapakta karikatür olarak halkın bütün kesimleri var. Bir kapkaççı kadının gırtlağını sıkmış elinden çantasını alıyor. Sokaktaki ahalinin hepsinin başındaki düşünce baloncuklarında şöyle yazıyor. ‘’Ne duyarsız bir toplum olduk. Hiç kimse müdahale etmiyor’’. Kendimize ve milletimize güvenmekten başka çare yoktur. Alışmak kolay değil.
  " İlk böbrek nakli gerçekleşti! " Haberine...
 Durdu Çavuşoğlu
 İsmail Akyüz Arkadaşıma Büyük Geçmiş Olsun Sağlıklı Yaşam Diliyorum.Kadavradan Karaciğer Nakilliyim SLMLR Düzceden
  " ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR ARSLANOĞLU " Yazısına...
 F Sönmez
 Bence burada üç aklı güzel bir araya gelmiş. Peri, İlknur ve Elif. Peri ve İlknur Hanım'ın fedakarca çalışmalarını en başından biliyor ve takdirle izliyoruz. Elif Hanım'ı lise çağından beri tanıyorum.Yüksek karekterli, hep öğrenmeye istekli. Mutlaka sizlerden de öğrenmiştir.Yazıdan da bu anlaşılıyor.Zaten sohbetlerde de İlknur Hanım'dan bahsederken, bir masal kahramanını anlatır gibi hep yüksek duygularla ifade eder. İyi ki varsınız aklı güzel insanlar. Gelecek Aydınlık Türkiye'ye model oluyorsunuz.Sizleri tanımakla insanlığa olan güvenimiz yükseldi.
  " İSKİ’nin Düzce’ye yapacağı yatırımlar konuşuldu! " Haberine...
 haydar
 İSKİ İSTANBUL SU KANALİZASYON DEĞİL Mİ. YANİ İBB NİN BAŞKANI CHP DEN DEĞİL Mİ. DÜZCE CHPLİLER NEREDE. UYKUDA MI. BRAVO YUNUS BAŞKAN. YAN MASADA CHPLİLER BİLE OLSA BU FOTOĞRAFI KULLANDIRMAN TAKDİRLİK ZATEN. İBB DE İYİ PARTİLİER İŞ GÖRÜYOR
  " ARTIK YADIRGAMIYORUZ!.. " Yazısına...
 Ertuğrul
 Topyekün öğretilmiş çaresizliği yaşıyoruz. Nemelazımcılık günlük yaşam yarını düşünen yok. Cehalet dizboyu.
  " Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’ " Haberine...
 Harun Can Şerbetci
 Asar deresine greyder sokarak balık ve canlıların yuvalarını yok ediyorlar.. Asarın iç kenarları çöp.içinde.. Niye çünkü hiçbir durakta neredeyse çöp kutusu yok.. olan da küçük.. dolunca boşaltılana kadar vatandaş çöpünü dereye atıyor.. Atan da suçlu hizmet veremeyen de ceza yazmayan da..
  " ARTIK YADIRGAMIYORUZ!.. " Yazısına...
 Celal GÜNER
 Fatih bey düşüncelerime tercüman olmuşsunuz. Teşekkür ederim. Daha çok şeye alışacağız sanırım. Duyarsız bir toplum haline getirildik. Sosyal psikolojik bir dram yaşıyoruz ve tükeniyoruz değerlerimizi, insanlığımızı...
Üniversiteye uyum programları sona erdi! Üniversiteye uyum programları sona erdi!
  Okul bahçelerine yerleştirilecek!
  İlk böbrek nakli gerçekleşti!
  Dünya Gazeteciler Gününü kutladılar!
  BOLU SALLANIYOR!
  İSKİ’nin Düzce’ye yapacağı yatırımlar konuşuldu!
  65 YAŞ VE ÜSTÜNE ÜCRETSİZ!
  Satranç, tarih ile buluşacak!
  Bahçe atıkları ve eski eşyalar ücretsiz toplanıyor!
  Özlü, Yöresel Ürünler Pazarı’nı ziyaret etti!
  Sosyal Medyada kim, ne demiş?
  Valilikte panik dolu anlar! Biber gazı etrafa saçıldı!
  Dünya Gazeteciler Gününü kutladılar!
  Uzun; ‘Deneyimli Peyzaj Mimarları yetiştirmekteyiz’
  İtfaiye ekipleri yavru kediyi kurtardı!
  PTT 180'İNCİ YAŞINI KUTLUYOR!
  50 dönüm arazide tıbbı bitki üretilecek!
  Tıbbi ve Aromatik Bitki ekimi gerçekleştirildi!
  Yılmaz, doktorları tebrik etti!
  Özlü; ‘Konuralp’in tarihi dokusuna yakışır şekilde çalışmalara başlanacak’
  Vergi ve ceza affının ayrıntıları belli oldu!
  20.10.2020 - ARTIK YADIRGAMIYORUZ!..
  22.10.2020 - ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR ARSLANOĞLU
  25.10.2020 - Biz Düzceliler; önce “yapılmasaydı”, sonra da “yıkılmasaydı” deriz!!!
  23.10.2020 - HER İŞİMİZ GÖSTERMELİK!
  20.10.2020 - Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’
  22.10.2020 - İSKİ’nin Düzce’ye yapacağı yatırımlar konuşuldu!
  22.10.2020 - İlk böbrek nakli gerçekleşti!