Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :73513598 Aktif Ziyaretçi :18423 29 Kasım 2020 Pazar
[15:24] DSP Genel Başkanı Aksakal, Gazetecileri misafir etti! -- [15:13] Bakan Yardımcısı Erdil Düzce’de! -- [15:10] Merkez Bankası'nın 128 milyar dolarlık rezerv satışı TBMM gündeminde! -- [15:06] DTSO’ya HES kodu olmadan girilemeyecek! -- [14:58] Düzce’ye ‘Güz yakışıyor’ -- [14:53] Uyarılara 'Türkçe bilmiyorum' diye cevap veren adam maske cezası yiyince Türkçe konuşmaya başladı! -- [14:42] Hayvancılık destek ödemeleri başladı! -- [14:23] Öğretmenler yüzme öğreniyor! -- [14:16] Kütüphanede pandemi düzenlemesi! -- [14:04] Şeker pancarının dikim alanı genişledi! --
Fatih Melih Maradit
HER İŞİMİZ GÖSTERMELİK!

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:10.10.2020

 

   Düzceliyiz ya biz..

   Hava yapmayı, gösterişi pek bir severiz!..

   Hani, “Passat mı çekeyim yanlarına?” misali..

   Mesela, bir işe kalkışırız büyük havalarla, şovlarla; sonra yan gelip yatar, elimize yüzümüze bulaştırırız..

**

   Bir bakarsınız sokaklarımızda Porsche’ler, Mercedesler, BMW’ler, Audi’ler..

   Ama milyonlar verip aldığımız o aracı 5 lira verip bir otoparka çekmeyiz de, gider dükkanımızın önüne ve kaldırımında tam üstüne park ederiz ki, cümle alem görsün!..

**

   Biz de “çarşı” dediğimiz şehir merkezimiz, pazaryeri gibidir.. Her yer, her yerdedir.. Karmakarışıktır.. Nasıl toparlanacağını çözmeniz yıllarınızı alır..

   Yaya geçidini kullanan yayayı, kaldırıma park etmeyen aracı ve bunları denetleyecek trafik polisini hiçççç aramayın, bulamazsınız!..

   “Örnek olmalı” diye düşündüğümüz Meslek Odası Başkanlarının makam araçları bile, kaldırımların üstündedir..

   Kimse hiç bir şeye aldırış etmez!..

   Sorsanız cevap hazırdır; “Eee burası Düzce!.”

**

   Sordun mu hepimiz Düzcesporluyuzdur.. Takımımızın formasını giyer, bayrağını kuşanır ve havalı havalı boy boy fotoğraf veririz..

   Ama “Hadi gelin, biraz da siz elinizi taşın altına koyun” dediklerinde 40 tane bahane uydururuz, iyi mi!.

**

   Bir kurumda idareci olup bir yerlere gelebilmek için bir yerlerimizi yırtar, geldikten sonra da önce makam odası, ardından sekreter, en sonunda da bir makam aracı isteriz..

   Sonra mı?

   Sonra da bir güzel yan gelip yatarız!..

**

   Havasından mıdır nedendir bilinmez, Düzce’de göreve başlayan, tayin edilen idareciler de hemen bu duruma uyum sağlarlar..

   Mesela; Ankara Valisine bile ve hatta bakanlara bile bir telefon kadar yakınken, bir siyasi partinin il başkanı bile olsanız, çiçeği burnunda bir il olan Düzce’nin Valisine özel kalemini aşıp ulaşmanız, 15 gününüzü alır!..

**

   “Covit-19 denetimini şu saatte şurada yapacağız” diye önceden basına bilgi verip, ardından daire müdürleri, başkan yardımcıları ve basınla denetim yapılıyorsa, sizce bunun anlamı nedir?

   Diyorum ya; her işimiz göstermelik!.

   Hastanelerimizin acillerinin, servislerinin temizliğinden, hijyeninden şikayet, hiç eksik olmaz..

   Ama havamızı atarız.. Sorsanız, her şey dört dörtlüktür, muazzam yatırımlar yapılıyordur ama bir de bakarsınız ki Covit-19 testi yaptıracak hastalar, dip dibe sırasını bekliyordur..

**

   Bahçeşehir gibi 10 numara planlanmış bir bölgemizdeki çimler, yazın susuzluktan ve zamanında biçilememekten sararır..

   Tam hava atmaya kalkarız, “Bakın bizim buralar çok güzel.. Bir çok kentte böyle bir yerleşim göremezsiniz” diye, bir bakarsınız ki sokak pislikten geçilmiyordur..

   Peki niye?

   Çünkü; çöpümüzü konteynırın içine değil hemen yanına atar,eski eşyalarımızı sokaklarda gelişigüzel bırakır, sonra da belediye alsın diye bekleriz..

   Tabi, çok bekleriz!.

**

   Ulaşım sistemini değiştiririz.. 10 numara bir sistem kurmaya çalışırız.. Pırıl Pırıl 114 tane araç getiririz..

   Sonra bir de bakarız ki; araçların bir çoğu bomboş dolanıp dururken, duraklarda yolcular yığılmış bekliyorlardır.

**

   Havalıdır bizim zabıtalarımız..

   Sokaklarda havalı havalı dolaşıp, esnafı denetler gibi görünüp, bir iki janjanlı fotoğraf verdikten sonra mesaisini cafe köşelerinde çay-kahve içerek geçirir..

**

   Yönetici “tasarruf tasarruf” der, yeni bir sistem getirmeye çalışır, bir havuz kurar ve “işi olan bu havuzdan araç alabilecek” der. Ama bir de bakarsınız ki o araçlar her yerde fink atıyordur..

   Ya bu nedir diye sorsanız; araçları kullananların kılıfları da hazırdır..

**

   Mesela; yöneticinin kendisine bağlı bir birimi denetleyeceğini duyan işgüzarlar, önceden o birim amirine haber verir, o gün acilen sigara izmaritleri toplanıp, yollar bile temizlenir..

   Tüm bunlara şahit olup bıyık altından gülümsüyorsunuz biliyorum ama amaçlanan çoktan gerçekleşmiştir.

   Yönetici kendisine bağlı o birimlerin ne kadar temiz ve çalışanlarının ne kadar çalışkan olduğunu görmekten memnundur, amir de o gün için yöneticinin gözüne girebildiğine çok memnundur..

   Yani sonuçta; alan da veren de memnundur!..

   Bir çok kurum bu şekilde yürütür işlerini.. Ve hatta 10 kişinin yapacağı iş bir kişiye yıkılır, dokuzu yatar..

   Motivasyon zaten sıfırdır..Yani anlayacağınız, zaman doldurulur..

   Ama bir de bakarsınız ki basına servis edilen haberlere; her iş dört dörtlük yürüyordur..

**

   Dedim ya; her işimiz gösteriş, göstermelik..

   Dışarıdan bakıldığında; altımızdaki arabayla, etrafa saçtığımız havayla Düzceli olduğumuzu her durumda belli ederiz ama kentimizin kasaba görüntüsünden çıkması adına hiç sesimizi yükseltmez, kenarda bekler, dedikodu yapar, kılımızı dahi kıpırdatmayız..

   Eee, biz Düzceliyiz!..

Peki, Senin Yorumun?
F Sönmez  /  23.10.2020 - 21:41:21
  Eskiden yöneticilerin çalışmasını somut olarak yaptıkları işlerle görür anlardık. ''Tüfek icat oldu mertlik bozuldu'' demiş Köroğlu. Şimdi fotoğraf, görüntüleme kısaca iletişim arttı. Artık işe gerek yok. Yöneticiler arada bir alanda kolları ileriyi gösteren (Sanırsın Atatürk ilk hedefiniz Akdenizdir ileri ''komutunu veriyor) bir fotoğraf çektirip basına servis ettiler mi. Görev yapılmış sayılıyor. Bizlerde bunlara bakıp ''adamlar çalışıyor'' diyoruz.Herkes memnun olduğu sürece böyle gider. Hoca cemaat misali. Önce hoca düzelecek.
Murat  /  10.10.2020 - 23:57:31
 Sayın maradit, tamamen gerçekleri ifade eden yazınızın adresi sayın belediye başkanımız ile sayın mülki amirimiz. sorunlar ve yaratıcıları açık bir şekilde belirtilmiş, çözüm inşallah merkezinde gerçekleştirilir. umut edelim malum umut fakirin ekmeği..
  Fatih Melih Maradit
ÇOK ALIŞTINIZ AMA!..
 
  Ayşegül Şenol Can
YİNE DEPREM; YİNE ACI!
 
  Ulviye Dikmen
Hypatia.. Kadına Şiddetle Mücadele Günü
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
Bir doktor Corona olsa gör başına neler
 
  Hümeyra Yılmaz
RANTIN OLMADIĞI YER
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
Düzce’de günlük yapılan 1800 testin kaçı
 
  Tarık Şahin
DÜZCE’YE GİTTİM EN SONUNDA
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Doç. Dr. Yusuf Aydın
Hipertansiyon ameliyat ile tedavi edileb
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " 120 günde Düzce kıpkırmızı oldu! " Haberine...
 Hızır Özcan
 Düzce'de hızlı yayılımın nedeni bir bir buçuk ay önce anıtparkta düzenlenen şehirler arası yiyecek fuarıdır. İnsanlar orada kalabalıklar oluşturdu ağız ağıza yemek yedi sohbet etti. Yetkililerde orayı ziyaret ettiler.Elbette yine de artacaktı salgın ancak özellikle kalıcı konutlarda adeta hiç yok iken birden orası da kırmızıya döndü ve hepsi o etkinliklerden sonra oldu.Yöneticilerin bu konuda ağır hataları var.
  " 120 günde Düzce kıpkırmızı oldu! " Haberine...
 Refiye Ergul
 Hiç kural takmayanlar ve Atatürk heykelin orada satışlar günlerce yapıldı. herkes aç ordan yedi içti isi olan olmayan çıktı. herşey yapıldı. korona yayılsın diye yasakları dinlemeyenler maske çenede. 65 yas altı 40 yas alti çoğunlukta. ama 65 yas çıkmasın deniyor. aslında geri kalan daha çoğunlukta ev gezmeleri dogum gunleri nisanlar istemeler sanki hic birsey yokmus gibi. cok gec kalinmadan duzce dahi butun iller ilceler koyler giris cikis yasak gelmeli. herkes istanbul bolu gezmeye gidiyor geliyor. yani cok rahatsiz durum anlamak istemiyorlar
  " Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!.. " Haberine...
 Eda
  vatandaş zaten kaldırımda zor yürüyor bide bisikletler mi milletin üstüne çıksın.
  " Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!.. " Haberine...
 İlhan öztürk
 Selamunaleykum Ben Şu An Almanyadayım ama yakında Emekli olacam İnşallah Gelecem böyle bir çalışma hiç biryerde görmedim yazık oluyor Düzceye saygılarımla
  " Özlü; ‘Bölgede tarihi hava yeniden yaşatılacak’ " Haberine...
  Suat ÖZTÜRK
 SİZİ TEBRİK EDERİM SAYIN BAŞKAN YILLARDAN BERİ ÇÖZÜLEMEYEN BİR SORUNU ÇÖZECEKSİNİZ İNŞAALLAH ASLINA UYGUN BİR ŞEKİLDE YAPILIRDA BÖLGE NİN ve DÜZCE nin TURİZM ine CİDDİ KATKI SAĞLAR
  " NE İSTİYORSUNUZ DÜZCE’DEN? " Haberine...
 Ahmet esen
 Kesinlikle yapilmamalı. Duzcenin havası zaten kirli
  " Olimpiyat ’ta ceza tuzağı! " Haberine...
 Ferdi çağlar
 7 aydır aracım var 5 ceza yedim 3 ü olimpiyat kavşağı dikkat etmeme rağman sürekli ceza geliyor Bizi kurtarın bu soygundan hız sınırı 70 83 ve 86km hızla ceza yemişim yok mu bilen anlayan itiraz edilmez mi o noktada o kadar hızlanmak mümkün değil zaten hele benim araç la
  " NE İSTİYORSUNUZ DÜZCE’DEN? " Haberine...
 Şehrin temizel
 Avrupa'nın çöpüne Türkiye talip, Türkiye'nin çöpüne DÜZCE talip nerede ucu boklu değnek varsa Düzce'yi layık görenler kimler yazıklar olsun, böyle başa böyle tarak bu tür işlerde neden hiç Bolu'nun ismi geçmez onlar akıllı...
  " Lastik yakma tesisi Meclis’ten geçti! " Haberine...
 Sami Ozdemir
 Dört tarafı dağlarla çevrili dolayısıyla hava sirkülasyonu olmayan Düzce'nin hava kirliliği en üst seviyelerde iken böyle bir girişimi destekleyen iktidar ve ortaklarını bu halk unutmayacak.
  " Türkiye, Avrupa’da 1’inci oldu! " Haberine...
 Çağla Pazarlı
 Şaşırdık mı hayır
Kadına yönelik şiddet konulu yarışmada Türkiye ikincisi oldu! Kadına yönelik şiddet konulu yarışmada Türkiye ikincisi oldu!
  NE İSTİYORSUNUZ DÜZCE’DEN?
  ‘Covid-19’u ağır geçirdim’
  Bakan Koca açıkladı: Düzce vaka artışında yüzde 50 sınırına dayanan iller arasında!
  20 bin TL ceza yediler!
  ORTALIK KARIŞTI! Lastik yakma tesisi konusu nerelere geldi
  Çevre yolları birbirine bağlanıyor!
  Yanıkömeroğlu; ‘Yanlış politikalar kadına şiddeti artırdı’
  Düzce'nin biyoçeşitliliği konuşulacak!
  ŞAMANDAR’IN KÜÇÜK ESNAF İÇİN TALEPLERİ VAR
  İstanbul Caddesi’ne giriş çıkışlar sınırlandırıldı!
  CKD: ‘Mevzuat eksiği giderilmeli!’
  Hurdaya dönen otomobilden burnu bile kanamadan çıktı!
  'BİZİ AYDINLATIN!..'
  Caboğlu; ‘Soruları basında sormak yaygara koparmak için’
  Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!..
  Türkiye, Avrupa’da 1’inci oldu!
  ‘Kendi soluduğum havanın kirletilmesine müsaade etmem’
  Düzce Kent Konseyi İnsan Hakları Çalışma Grubu'ndan açıklama: Şiddet kaçınılmaz değildir, engellenebilir!
  İkinci taksit için son gün 30 Kasım!
  Antik Kentte bebek mezarı bulundu!
  26.11.2020 - Bakan Koca açıkladı: Düzce vaka artışında yüzde 50 sınırına dayanan iller arasında!
  23.11.2020 - NE İSTİYORSUNUZ DÜZCE’DEN?
  26.11.2020 - Türkiye, Avrupa’da 1’inci oldu!
  22.11.2020 - Lastik yakma tesisi Meclis’ten geçti!
  26.11.2020 - İstanbul Caddesi’ne giriş çıkışlar sınırlandırıldı!
  27.11.2020 - Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!..
  28.11.2020 - 120 günde Düzce kıpkırmızı oldu!
  22.11.2020 - Bir doktor Corona olsa gör başına neler gelir? BÖLÜM-1
  23.11.2020 - Düzce adına alınacak kararlar, neden Düzce halkına sorulmaz ki?
  24.11.2020 - ÇOK ALIŞTINIZ AMA!..