Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :73138611 Aktif Ziyaretçi :21651 24 Ekim 2020 Cumartesi
[18:13] 50 dönüm arazide tıbbı bitki üretilecek! -- [17:12] Yılmaz, doktorları tebrik etti! -- [16:32] Sosyal Medyada kim, ne demiş? -- [16:19] 'Yapay zeka nesneleri tıpkı insanlar gibi görüyor' -- [16:12] Vize işlemleri askıya alındı! -- [16:04] ABD'li kurum açıkladı: Koronavirüs seyrini değiştirdi! -- [15:54] Benzine 12 kuruş indirim bekleniyor! -- [15:47] İstanbul Eczacı Odası:Risk grubundaki 10 hastadan 9’u grip aşısına ulaşamayacak! -- [15:39] Vergi ve ceza affının ayrıntıları belli oldu! -- [15:29] 14 bin 684 adet Ecstasy hap ele geçirildi! --
Fatih Melih Maradit
HER İŞİMİZ GÖSTERMELİK!

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:10.10.2020

 

   Düzceliyiz ya biz..

   Hava yapmayı, gösterişi pek bir severiz!..

   Hani, “Passat mı çekeyim yanlarına?” misali..

   Mesela, bir işe kalkışırız büyük havalarla, şovlarla; sonra yan gelip yatar, elimize yüzümüze bulaştırırız..

**

   Bir bakarsınız sokaklarımızda Porsche’ler, Mercedesler, BMW’ler, Audi’ler..

   Ama milyonlar verip aldığımız o aracı 5 lira verip bir otoparka çekmeyiz de, gider dükkanımızın önüne ve kaldırımında tam üstüne park ederiz ki, cümle alem görsün!..

**

   Biz de “çarşı” dediğimiz şehir merkezimiz, pazaryeri gibidir.. Her yer, her yerdedir.. Karmakarışıktır.. Nasıl toparlanacağını çözmeniz yıllarınızı alır..

   Yaya geçidini kullanan yayayı, kaldırıma park etmeyen aracı ve bunları denetleyecek trafik polisini hiçççç aramayın, bulamazsınız!..

   “Örnek olmalı” diye düşündüğümüz Meslek Odası Başkanlarının makam araçları bile, kaldırımların üstündedir..

   Kimse hiç bir şeye aldırış etmez!..

   Sorsanız cevap hazırdır; “Eee burası Düzce!.”

**

   Sordun mu hepimiz Düzcesporluyuzdur.. Takımımızın formasını giyer, bayrağını kuşanır ve havalı havalı boy boy fotoğraf veririz..

   Ama “Hadi gelin, biraz da siz elinizi taşın altına koyun” dediklerinde 40 tane bahane uydururuz, iyi mi!.

**

   Bir kurumda idareci olup bir yerlere gelebilmek için bir yerlerimizi yırtar, geldikten sonra da önce makam odası, ardından sekreter, en sonunda da bir makam aracı isteriz..

   Sonra mı?

   Sonra da bir güzel yan gelip yatarız!..

**

   Havasından mıdır nedendir bilinmez, Düzce’de göreve başlayan, tayin edilen idareciler de hemen bu duruma uyum sağlarlar..

   Mesela; Ankara Valisine bile ve hatta bakanlara bile bir telefon kadar yakınken, bir siyasi partinin il başkanı bile olsanız, çiçeği burnunda bir il olan Düzce’nin Valisine özel kalemini aşıp ulaşmanız, 15 gününüzü alır!..

**

   “Covit-19 denetimini şu saatte şurada yapacağız” diye önceden basına bilgi verip, ardından daire müdürleri, başkan yardımcıları ve basınla denetim yapılıyorsa, sizce bunun anlamı nedir?

   Diyorum ya; her işimiz göstermelik!.

   Hastanelerimizin acillerinin, servislerinin temizliğinden, hijyeninden şikayet, hiç eksik olmaz..

   Ama havamızı atarız.. Sorsanız, her şey dört dörtlüktür, muazzam yatırımlar yapılıyordur ama bir de bakarsınız ki Covit-19 testi yaptıracak hastalar, dip dibe sırasını bekliyordur..

**

   Bahçeşehir gibi 10 numara planlanmış bir bölgemizdeki çimler, yazın susuzluktan ve zamanında biçilememekten sararır..

   Tam hava atmaya kalkarız, “Bakın bizim buralar çok güzel.. Bir çok kentte böyle bir yerleşim göremezsiniz” diye, bir bakarsınız ki sokak pislikten geçilmiyordur..

   Peki niye?

   Çünkü; çöpümüzü konteynırın içine değil hemen yanına atar,eski eşyalarımızı sokaklarda gelişigüzel bırakır, sonra da belediye alsın diye bekleriz..

   Tabi, çok bekleriz!.

**

   Ulaşım sistemini değiştiririz.. 10 numara bir sistem kurmaya çalışırız.. Pırıl Pırıl 114 tane araç getiririz..

   Sonra bir de bakarız ki; araçların bir çoğu bomboş dolanıp dururken, duraklarda yolcular yığılmış bekliyorlardır.

**

   Havalıdır bizim zabıtalarımız..

   Sokaklarda havalı havalı dolaşıp, esnafı denetler gibi görünüp, bir iki janjanlı fotoğraf verdikten sonra mesaisini cafe köşelerinde çay-kahve içerek geçirir..

**

   Yönetici “tasarruf tasarruf” der, yeni bir sistem getirmeye çalışır, bir havuz kurar ve “işi olan bu havuzdan araç alabilecek” der. Ama bir de bakarsınız ki o araçlar her yerde fink atıyordur..

   Ya bu nedir diye sorsanız; araçları kullananların kılıfları da hazırdır..

**

   Mesela; yöneticinin kendisine bağlı bir birimi denetleyeceğini duyan işgüzarlar, önceden o birim amirine haber verir, o gün acilen sigara izmaritleri toplanıp, yollar bile temizlenir..

   Tüm bunlara şahit olup bıyık altından gülümsüyorsunuz biliyorum ama amaçlanan çoktan gerçekleşmiştir.

   Yönetici kendisine bağlı o birimlerin ne kadar temiz ve çalışanlarının ne kadar çalışkan olduğunu görmekten memnundur, amir de o gün için yöneticinin gözüne girebildiğine çok memnundur..

   Yani sonuçta; alan da veren de memnundur!..

   Bir çok kurum bu şekilde yürütür işlerini.. Ve hatta 10 kişinin yapacağı iş bir kişiye yıkılır, dokuzu yatar..

   Motivasyon zaten sıfırdır..Yani anlayacağınız, zaman doldurulur..

   Ama bir de bakarsınız ki basına servis edilen haberlere; her iş dört dörtlük yürüyordur..

**

   Dedim ya; her işimiz gösteriş, göstermelik..

   Dışarıdan bakıldığında; altımızdaki arabayla, etrafa saçtığımız havayla Düzceli olduğumuzu her durumda belli ederiz ama kentimizin kasaba görüntüsünden çıkması adına hiç sesimizi yükseltmez, kenarda bekler, dedikodu yapar, kılımızı dahi kıpırdatmayız..

   Eee, biz Düzceliyiz!..

Peki, Senin Yorumun?
Murat  /  10.10.2020 - 23:57:31
 Sayın maradit, tamamen gerçekleri ifade eden yazınızın adresi sayın belediye başkanımız ile sayın mülki amirimiz. sorunlar ve yaratıcıları açık bir şekilde belirtilmiş, çözüm inşallah merkezinde gerçekleştirilir. umut edelim malum umut fakirin ekmeği..
  Fatih Melih Maradit
ARTIK YADIRGAMIYORUZ!..
 
  Ayşegül Şenol Can
YENİDEN MERHABA
 
  Ulviye Dikmen
4 EKİM HAYVAN HAKLARI GÜNÜ
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR
 
  Hümeyra Yılmaz
RANTIN OLMADIĞI YER
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
BU SİSTEM YÜRÜMELİ AMA..!
 
  Tarık Şahin
Virüsler davranışlarımızı kontrol edebil
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Doç. Dr. Yusuf Aydın
DİYABET (ŞEKER) HASTALIĞI GELİŞİMİNİ ENG
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " İlk böbrek nakli gerçekleşti! " Haberine...
 Durdu Çavuşoğlu
 İsmail Akyüz Arkadaşıma Büyük Geçmiş Olsun Sağlıklı Yaşam Diliyorum.Kadavradan Karaciğer Nakilliyim SLMLR Düzceden
  " ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR ARSLANOĞLU " Yazısına...
 F Sönmez
 Bence burada üç aklı güzel bir araya gelmiş. Peri, İlknur ve Elif. Peri ve İlknur Hanım'ın fedakarca çalışmalarını en başından biliyor ve takdirle izliyoruz. Elif Hanım'ı lise çağından beri tanıyorum.Yüksek karekterli, hep öğrenmeye istekli. Mutlaka sizlerden de öğrenmiştir.Yazıdan da bu anlaşılıyor.Zaten sohbetlerde de İlknur Hanım'dan bahsederken, bir masal kahramanını anlatır gibi hep yüksek duygularla ifade eder. İyi ki varsınız aklı güzel insanlar. Gelecek Aydınlık Türkiye'ye model oluyorsunuz.Sizleri tanımakla insanlığa olan güvenimiz yükseldi.
  " İSKİ’nin Düzce’ye yapacağı yatırımlar konuşuldu! " Haberine...
 haydar
 İSKİ İSTANBUL SU KANALİZASYON DEĞİL Mİ. YANİ İBB NİN BAŞKANI CHP DEN DEĞİL Mİ. DÜZCE CHPLİLER NEREDE. UYKUDA MI. BRAVO YUNUS BAŞKAN. YAN MASADA CHPLİLER BİLE OLSA BU FOTOĞRAFI KULLANDIRMAN TAKDİRLİK ZATEN. İBB DE İYİ PARTİLİER İŞ GÖRÜYOR
  " ARTIK YADIRGAMIYORUZ!.. " Yazısına...
 Ertuğrul
 Topyekün öğretilmiş çaresizliği yaşıyoruz. Nemelazımcılık günlük yaşam yarını düşünen yok. Cehalet dizboyu.
  " Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’ " Haberine...
 Harun Can Şerbetci
 Asar deresine greyder sokarak balık ve canlıların yuvalarını yok ediyorlar.. Asarın iç kenarları çöp.içinde.. Niye çünkü hiçbir durakta neredeyse çöp kutusu yok.. olan da küçük.. dolunca boşaltılana kadar vatandaş çöpünü dereye atıyor.. Atan da suçlu hizmet veremeyen de ceza yazmayan da..
  " ARTIK YADIRGAMIYORUZ!.. " Yazısına...
 Celal GÜNER
 Fatih bey düşüncelerime tercüman olmuşsunuz. Teşekkür ederim. Daha çok şeye alışacağız sanırım. Duyarsız bir toplum haline getirildik. Sosyal psikolojik bir dram yaşıyoruz ve tükeniyoruz değerlerimizi, insanlığımızı...
  " Kubilay’dan Düzcespor için öneriler! " Haberine...
 Murat
 Hem şirketleşelim hem de pamuk eller cebe... başkan ve yönetim kurulu üyeleri işinin ehli olduktan sonra düzce spor ihya olur yeter ki akıllı idareciler olsun. süper ligde bile başkanlar milyonlar verir ama paraları aynen temliklerle geri alınır. diger önerileriniz olumlu ama para pul ile asalet olunmaz.. çok sevilen eski başkanlar varken, dünyanın parasını vererek başarısız olan ve sevilmeyen başkanlar da var. bir de düzceli her sene para para diyerek dolaşan yönetimlerden nefret ediyor. şirketleserek bu sorunun önüne gecilebilir.
  " Kubilay’dan Düzcespor için öneriler! " Haberine...
 Ertuğrul
 Düzcede kaç tane prof.futbolcu var O rakamları verecek babayiğit Nerde İzleme komitesini kimlerden oluşacak varmı Düzcede yokkk. Olmayacak işler hepsi de Laf ola beri gele.
  " EYVAH EYVAH!.. Hava kirliliği koronavirüs ölümlerini arttırıyor! " Haberine...
 Murat
 Türkiyenin havası en kirli şehirlerinden olan düzcede valiliğimiz ve belediye başkanlığımız acil ve kalıcı tedbir almak zorundadır.kirlilik ile ilgili üniversitemizin önemli çalışmaları var bilhassa fabrika bacalarındaki filitre sistemleri muhakkak tesbit edilmeli takmamakta ısrar edenleri ağır para cezası ile cezalandırmalıdır.en önemli neden bu bacalardan çıkan ve kansere neden olan partiküllerdir.covit nedeniyle çok daha etkili olan bu durum tedbir alınmazsa düzcenin felaketi olacaktır.
  " ‘Fazla geç kalmadan bir yerden başlamalıyız’ " Haberine...
 Didem A.
 Bir toplumun ahlaki gelişimi hayvanlara olan davranışıyla ölçülür.
Üniversiteye uyum programları sona erdi! Üniversiteye uyum programları sona erdi!
  TAYHAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ!
  Ev, işyeri ve konaklama tesislerine denetim başlıyor!
  Mustafa Sarıgül istifa etti!
  Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’
  Fen İşleri çalışmalarını sürdürüyor!
  Güvenç; ‘ Ermenistan’ın yaptığı kalleşçe saldırıyı şiddetle kınıyoruz’
  Gelecek Partisi basınla buluştu!
  BOLU SALLANIYOR!
  Şahin; ‘Yatırımcıları Düzce’ye davet ediyoruz’
  Karaca Deresi temizlendi!
  Caboğlu; ‘Ermenistan terör devleti olduğunu göstermiştir’
  İSKİ’nin Düzce’ye yapacağı yatırımlar konuşuldu!
  Okul bahçelerine yerleştirilecek!
  İlk böbrek nakli gerçekleşti!
  Bahçe atıkları ve eski eşyalar ücretsiz toplanıyor!
  Uyuşturucu operasyonunda 2 kişi tutuklandı!
  Dünya Gazeteciler Gününü kutladılar!
  Özlü, Yöresel Ürünler Pazarı’nı ziyaret etti!
  Sosyal İşler çalışmalarına devam ediyor!
  Meral Akşener Bolu'ya gidecek!
  20.10.2020 - ARTIK YADIRGAMIYORUZ!..
  17.10.2020 - Kubilay’dan Düzcespor için öneriler!
  22.10.2020 - ELİF TAŞÇI’DAN İNSAN TARİFİ; DR. İLKNUR ARSLANOĞLU
  17.10.2020 - EYVAH EYVAH!.. Hava kirliliği koronavirüs ölümlerini arttırıyor!
  20.10.2020 - Özlü; ‘Bölgenin karakterine uygun peyzaj yapılacak’
  22.10.2020 - İSKİ’nin Düzce’ye yapacağı yatırımlar konuşuldu!
  22.10.2020 - İlk böbrek nakli gerçekleşti!