Düzce'nin Açılış Sayfası
Toplam Ziyaretçi :73542296 Aktif Ziyaretçi :17958 1 Aralık 2020 Salı
[11:15] GÜNEŞ FIRAT VEFAT ETTİ! -- [17:16] Tanal; ‘Keşke kanun teklifime destek verseydiniz, Düzce bu durumda olmazdı!’ -- [17:06] İç Anadolu ağaçlansın diye destek aldı! -- [16:34] ‘Hava kirliliğimiz dereceye girince gündem oluyor, sonra unutuluyor’ -- [16:22] TEM otoyolunda feci kaza: 1 ölü, 2 yaralı! -- [16:08] Tanal; ‘Keşke kanun teklifime destek verseydiniz, Düzce bu durumda olmazdı!’ -- [15:51] Medusa Başı bulundu! -- [15:51] Türkiye'nin sipariş ettiği koronavirüs aşısına yaş sınırı! -- [15:33] Moody's: 2021 Türk bankaları için zor geçecek! -- [15:31] Reuters'a konuşan kaynaklar: Koronavirüs yasakları sıkılaşacak! --
Tanal; ‘Keşke kanun teklifime destek verseydiniz, Düzce bu durumda olmazdı!’
Doç. Dr. Yusuf Aydın
DİYABET (ŞEKER) HASTALIĞI GELİŞİMİNİ ENGELLEYEBİLİR MİYİZ?

Yazarın Diğer Yazıları :
Tarih:19.10.2020

 “ÖNCE SAĞLIK”

   Diyabet  (şeker) hastalığı ülkemizde ve dünyada salgın şeklinde artmaktadır. Buna bağlı olarak kalp hastalıkları ve inmeden ölümlerde artmaktadır. Ülkemizde aşikar diyabet oranı %18’lere kadar yükselmiştir. Bunun yanı sıra şeker hastalığı olmamasına rağmen prediyabet (diyabet olmadan önceki safha) dediğimiz diyabet önce kan şekerlerindeki hafif yükselen hastalarda toplumumuzda %10 civarındadır. Dolayısı ile her 4 kişiden birinde şeker yüksekliği ile ilgili sorunlar gözükmektedir. Eskiden diyabet yaşlılarda görülen bir hastalık olarak bilinirdi. Ancak günümüzde maalesef 20’li yaşlardan itibaren Tip 2 diyabet tanısı oldukça sık olarak konulmaktadır.

   Bu bilgiler ışığında şunu diyebiliriz, 20 yıl öncesine göre şeker görülme sıklığına yol açan sebepleri kaldırabilirsek diyabet gelişimini geciktirebilir hatta engelleyebiliriz. Geçen haftaki yazımda diyabet hastalığına yatkın kişilerden bahsetmiştim. Obezite, ailesinde diyabet öyküsü bulunma, gebelikte diyabet öyküsü, polikistikover sendromu, kolesterol ve hipertansiyon gibi hastalığı bulunanlar diyabet açısından yatkın kişilerdir.

   Diyabet gelişimini geciktirmek ve önlemek için riskli kişiler nelere dikkat ederse diyabeti geciktirebilir veya engelleyebiliriz. Bu konuyu üç konu balığı altında incelemek istiyorum.

   Birincisi beslenme düzenlenmesi ve sağlıklı beslenme, ikincisi fiziksel aktivite ve üçüncü olarak ise diyabeti engellemek için kullanabileceğim ilaçlardan bahsedeceğim.

   Düzenli ve sağlıklı beslenme, aslında diyabeti engellemede en önemli yöntemimiz olmalıdır.  Maalesef toplumumuz da inanılmaz bir karbonhidratlı beslenme alışkanlığı mevcuttur.  Makarna, patates, pirinç ve unlu tüm ürünler aslında yüksek karbonhidrat içerikli gıdalardır. Bu tür beslenme alışkanlığında pankras sürekli insülin salgısı için uyarıldığı için çok hızlı kilo alımına yol açmaktadır. Genç nesilde ise karbonhidratla beraber yağlı beslenme alışkanlığı (fast-food) da pankreası yormakta ve kilo alımına yol açmaktadır. Bu yüzden artık 20’li yaşlardan sonra oldukça sık diyabet tanısı konulmaktadır. Toplum olarak saf karbonhidratlı gıdaları mutlaka azaltmamız onun yerine karbonhidrat ihtiyacımız komplekskarbonhidrat içeren gıdalardan (sebzeler, meyveler, baklagillerden) almalıyız. Ayrıca ekmek ihtiyacımız giderdiğimiz ürünleri lif içeren kepekli veya tam buğday ürünlerinden alınmalıdır.

   Fiziksel aktivitenin artırılması, düzenli spor alışkanlığının kazanılması diyabet gelişimini ve obeziteyi engellemede önemli konulardan birisidir. Maalesef modern çağda hareketlerimiz yüzde 80 azalmıştır. Asansörlü evler, yürüyen merdivenler, arabalar ve ulaşımın kolaylaşması sebebiyle hareketlerimiz çok kısıtlanmıştır. Zaten toplum olarak spor yapma alışkanlığımızda var diyemeyiz. Ayrıca televizyon, bilgisayar ve akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile kısıtlı olan hareketli yaşantımız neredeyse oturarak her işimizi halleder hale getirmiştir. Özellikle genç nesil spor yapma yerine bilgisayarda oyun oynamayı, telefonla uğraşmayı tercih eder konumuna gelmiştir. Özellikle genç neslimizin mutlaka hareketli hale getirmemiz gerekmektedir. O yüzden fiziksel aktiviteyi artırıcı yöntemler hem okullarda hem de toplumun diğer bireylerinde özendirilmelidir. Özellikle yüksek riskli kişiler haftada en az 4-5 gün düzenli spor yapmaları gerekmektedir. Bu spor çeşidi olarak gençlerde toplu oynanan basketbol, futbol, voleybol ve tenis gibi sosyalleşmeyi de artıran sporlar tercih edilmeli. Gençlerimizin sporu bilgisayarlarda oynanan oyun sanmasından kurtarmamız gerekmektedir. Orta yaşlı kişilerde ise yürüyüş, hafif tempolu koşular, yüzme gibi spor alışkanlıklarını haftada en az 3-4 kez yapmaları hem kilo vermelerini sağlar hem de diyabet gelişimini engelleme konusunda ekstra katkı sağlayacaktır.

   İlaçlar konusu her kişide farklı olarak kullanılabilmektedir. Özellikle insülin direnci ön planda olan kişilerde metformin, reaktif hipoglisemisi olanlarda akarboz tedavileri diyabet gelişimini geciktirdiği gösterilmiştir. Ayrıca çok obez kişilerde verdiğimiz GLP-1 agonistleri diyabet gelişimini geciktirdiği gösterilmiştir. Ancak bu tedaviler ancak takip eden hekim tarafından karar verilmelidir.

   Sonuç olarak kilo almayı engelleyen beslenme alışkanlığındaki düzeltmeler, düzenli spor alışkanlığı diyabeti önlemede en önemli silahlarımızdır. Uygun hastalarda ise hekim tarafından verilecek ilaçlarda diyabet gelişimini geciktirmeye katkı sağlamaktadır.

Sağlıklı günler dilerim.

Doç. Dr. Yusuf AYDIN

Email: dryusufaydin@yahoo.com

Peki, Senin Yorumun?
  Fatih Melih Maradit
ÇOK ALIŞTINIZ AMA!..
 
  Ayşegül Şenol Can
YİNE DEPREM; YİNE ACI!
 
  Ulviye Dikmen
Hypatia.. Kadına Şiddetle Mücadele Günü
 
  Telat Çelik
DÜZCE VALİLİĞİ
 
  Peri Meram Arbak
Bir doktor Corona olsa gör başına neler
 
  Hümeyra Yılmaz
RANTIN OLMADIĞI YER
 
  Cemil Acar
SEZEN AKSU
 
  Nuri Çetin /Anılar ve Düzce
Düzce’de günlük yapılan 1800 testin kaçı
 
  Tarık Şahin
DÜZCE’YE GİTTİM EN SONUNDA
 
  Aysel Dural
Galatasaray’ın renkleri neden sarı kırmı
 
  Doç. Dr. Yusuf Aydın
Hipertansiyon ameliyat ile tedavi edileb
 
  Erdal Pişken
KENDİN ÇAL KENDİN OYNA
 
  Özkan GÖZÜTOK
Haydi Akçakoca’ya
 
  Caner Besler
Başarı Basamakları
 
  Çöp Adam Hüsnü
Sizi rahatsız etmeye geldim!
 

  Serbay interactive
Düzce Reklam Ajansı
Düzce Web Tasarım Emlak8
© 2009 - 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

  " Pazaryeri ve toplu taşıma araçlarında denetim yapıldı! " Haberine...
 sevinç
 Korona virüsün ilk başladığı zamanlarda alınan önlemler daha ciddi iken şimdi sanki yokmuş gibi davranılıyor, kalıcı konutlar pazar yerinin giriş, çıkışında dezenfektan koymuştu belediye ama şimdi nerede? en küçük örneği bu.
  " Hypatia.. Kadına Şiddetle Mücadele Günü 25 Kasım " Yazısına...
 Dinçer KORKMAZ
 Daha önce Hypatia'yı duymamıştım.Cok güzel bir yazı olmuş, elinize, kaleminize, yüreginize sağlık. Göğe bakan nesillerin artması dilegiyle.
  " 120 günde Düzce kıpkırmızı oldu! " Haberine...
 Hızır Özcan
 Düzce'de hızlı yayılımın nedeni bir bir buçuk ay önce anıtparkta düzenlenen şehirler arası yiyecek fuarıdır. İnsanlar orada kalabalıklar oluşturdu ağız ağıza yemek yedi sohbet etti. Yetkililerde orayı ziyaret ettiler.Elbette yine de artacaktı salgın ancak özellikle kalıcı konutlarda adeta hiç yok iken birden orası da kırmızıya döndü ve hepsi o etkinliklerden sonra oldu.Yöneticilerin bu konuda ağır hataları var.
  " 120 günde Düzce kıpkırmızı oldu! " Haberine...
 Refiye Ergul
 Hiç kural takmayanlar ve Atatürk heykelin orada satışlar günlerce yapıldı. herkes aç ordan yedi içti isi olan olmayan çıktı. herşey yapıldı. korona yayılsın diye yasakları dinlemeyenler maske çenede. 65 yas altı 40 yas alti çoğunlukta. ama 65 yas çıkmasın deniyor. aslında geri kalan daha çoğunlukta ev gezmeleri dogum gunleri nisanlar istemeler sanki hic birsey yokmus gibi. cok gec kalinmadan duzce dahi butun iller ilceler koyler giris cikis yasak gelmeli. herkes istanbul bolu gezmeye gidiyor geliyor. yani cok rahatsiz durum anlamak istemiyorlar
  " Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!.. " Haberine...
 Eda
  vatandaş zaten kaldırımda zor yürüyor bide bisikletler mi milletin üstüne çıksın.
  " Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!.. " Haberine...
 İlhan öztürk
 Selamunaleykum Ben Şu An Almanyadayım ama yakında Emekli olacam İnşallah Gelecem böyle bir çalışma hiç biryerde görmedim yazık oluyor Düzceye saygılarımla
  " Özlü; ‘Bölgede tarihi hava yeniden yaşatılacak’ " Haberine...
  Suat ÖZTÜRK
 SİZİ TEBRİK EDERİM SAYIN BAŞKAN YILLARDAN BERİ ÇÖZÜLEMEYEN BİR SORUNU ÇÖZECEKSİNİZ İNŞAALLAH ASLINA UYGUN BİR ŞEKİLDE YAPILIRDA BÖLGE NİN ve DÜZCE nin TURİZM ine CİDDİ KATKI SAĞLAR
  " NE İSTİYORSUNUZ DÜZCE’DEN? " Haberine...
 Ahmet esen
 Kesinlikle yapilmamalı. Duzcenin havası zaten kirli
  " Olimpiyat ’ta ceza tuzağı! " Haberine...
 Ferdi çağlar
 7 aydır aracım var 5 ceza yedim 3 ü olimpiyat kavşağı dikkat etmeme rağman sürekli ceza geliyor Bizi kurtarın bu soygundan hız sınırı 70 83 ve 86km hızla ceza yemişim yok mu bilen anlayan itiraz edilmez mi o noktada o kadar hızlanmak mümkün değil zaten hele benim araç la
  " NE İSTİYORSUNUZ DÜZCE’DEN? " Haberine...
 Şehrin temizel
 Avrupa'nın çöpüne Türkiye talip, Türkiye'nin çöpüne DÜZCE talip nerede ucu boklu değnek varsa Düzce'yi layık görenler kimler yazıklar olsun, böyle başa böyle tarak bu tür işlerde neden hiç Bolu'nun ismi geçmez onlar akıllı...
Sis manzarası büyüledi! Sis manzarası büyüledi!
  Bakan Koca açıkladı: Düzce vaka artışında yüzde 50 sınırına dayanan iller arasında!
  Çevre yolları birbirine bağlanıyor!
  Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!..
  Yanıkömeroğlu; ‘Yanlış politikalar kadına şiddeti artırdı’
  ‘Kendi soluduğum havanın kirletilmesine müsaade etmem’
  Düzce'nin biyoçeşitliliği konuşulacak!
  İstanbul Caddesi’ne giriş çıkışlar sınırlandırıldı!
  CKD: ‘Mevzuat eksiği giderilmeli!’
  Caboğlu; ‘Soruları basında sormak yaygara koparmak için’
  120 günde Düzce kıpkırmızı oldu!
  Türkiye, Avrupa’da 1’inci oldu!
  Tanal; ‘Keşke kanun teklifime destek verseydiniz, Düzce bu durumda olmazdı!’
  Türkiye’nin en kalitesiz havası Düzce’de ölçüldü!..
  Düzce Kent Konseyi İnsan Hakları Çalışma Grubu'ndan açıklama: Şiddet kaçınılmaz değildir, engellenebilir!
  Başkan Özlü; ‘Dört bir yanda çalışıyoruz’
  Antik Kentte bebek mezarı bulundu!
  Özlü; ‘Bölgede tarihi hava yeniden yaşatılacak’
  Keskin'den o tasarıyla ilgili açıklama: Düzce'yi de sayarak algı sürecine giriyorlar!
  Alevlerin arasında kalan kadın ağır yaralandı!
  Maskesi eskiyen yaşlı adama maske hediye ettiler!
  26.11.2020 - Bakan Koca açıkladı: Düzce vaka artışında yüzde 50 sınırına dayanan iller arasında!
  26.11.2020 - Türkiye, Avrupa’da 1’inci oldu!
  27.11.2020 - NE İSTİYORSUNUZ DÜZCE’DEN?
  26.11.2020 - İstanbul Caddesi’ne giriş çıkışlar sınırlandırıldı!
  27.11.2020 - Kaldırımın üstüne yapılan bisiklet yolu vatandaşlardan tepki aldı!..
  28.11.2020 - 120 günde Düzce kıpkırmızı oldu!
  24.11.2020 - ÇOK ALIŞTINIZ AMA!..
  29.11.2020 - Hypatia.. Kadına Şiddetle Mücadele Günü 25 Kasım
  27.11.2020 - Olimpiyat ’ta ceza tuzağı!
  26.11.2020 - Lastik yakma tesisi Meclis’ten geçti!