İşte yeni seçim yasasında Erdoğan'ın ''gerek yok'' dediği o maddeler

  • 23.02.2021 16:59
  • (0)
  • Abone ol

AK Parti iktidarı seçim yasası üzerindeki çalışmalarını sürdürürken, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın taslakta yer alan bazı maddeleri "gerek yok" diyerek taslaktan çıkarttığı ortaya çıktı.

İşte yeni seçim yasasında Erdoğan'ın ''gerek yok'' dediği o maddeler

   AK Parti iktidarı harıl harıl yeni seçim yasası taslağı üzerinde çalışırken, AK Parti'ye olan yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi taslak üzerindeki çalışmalardan dikkat çeken bir ayrıntıyı köşesine taşıdı.

   Selvi'nin aktardığına göre AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni seçim yasası taslağında kritik rötuşlar yapmış.

   İşte Selvi'nin aktardığı o değişiklikler:

   1. Seçim barajı ne olacak ?

   12 Eylül darbesinin ürünü olan yüzde 10 seçim barajı değişiyor. AK Parti’nin çalışmasında yüzde 7 ve yüzde 5 oranları öne çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapılan sunumdan sonra ibre yüzde 7’ye döndü.

   2. İttifak barajı olacak mı?

   AK Parti’nin çalışmasında seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi yer alıyor. Bu oranın ittifaklar açısından da geçerli olması düşünülüyor.

   MHP ise seçim barajının yüzde 7 ya da 5’e indirilmesi ancak ittifaka giren partiler için seçim barajının yüzde 10, 12 ya da 14 olmasını öneriyor.

   3. Türkiye Milletvekilliği paketten çıkarıldı

   AK Parti’nin çalışmasında Türkiye milletvekilliği önerisi yer alıyordu. 100 ya da 150 milletvekilinin partilerin, seçimlerde aldıkları oyların tamamına paylaştırılması planlanıyordu. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Gerek yok” diyerek Türkiye milletvekilliğini taslaktan çıkardığı öğrenildi.

   4. Grup kurma şartı yok

   Siyasi Partiler Yasası’nın 36. maddesinde, “Siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunması şarttır” deniliyor.

   Partilerin Meclis’te grupları varsa, teşkilatlanma ya da büyük kongrelerini yapma şartı aranmaksızın seçimlere girmeleri mümkün oluyordu. Hatırlarsanız Yüksek Seçim Kurulu, İYİ Parti’nin seçimlere girip girmeyeceğine karar vereceği sırada Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla 15 CHP milletvekili İYİ Parti’ye geçerek seçimlere girmesini sağlamıştı.

  • Abone ol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burası Düzce Gazetesi (burasiduzce.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.